Oszczędź na podatkach i do końca 2019 roku wykorzystaj limit wpłat na konto IKE w wysokości 14 295 zł. W przyszłym roku będzie on zmieniony
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 lis 2019, 06:59

Coraz mniej czasu, aby wykorzystać limit wpłat na konto IKE i oszczędzić na podatkach w 2019 roku

Pozostało niewiele czasu, aby wykorzystać tegoroczne limity wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Do końca 2019 roku można wpłacić jeszcze na IKE 14 295 zł, a na IKZE 5 718 zł.

Główną zaletą oszczędzania na emeryturę za pośrednictwem IKE jest prywatność gromadzonych środków. Warto systematycznie oszczędzać we własnym zakresie i nie liczyć tylko na ZUS. Limity wpłat zarówno na IKE jak i IKZE co roku regularnie są podwyższane, dzięki rosnącemu miesięcznemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej.

Zobacz także: Znamy nowe limity wpłat na IKE i IKZE w 2019 r. Na emeryturę można odłożyć więcej niż w 2018

Warto oszczędzać regularnie

Do końca 2019 roku można jeszcze wykorzystać limit wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne, który wynosi 14 295 zł. W poprzednim roku był on niższy o 966 zł. Warto podkreślić, że od 2011 roku systematycznie limity wpłat są podwyższane. Jest to uzależnione od średniego miesięcznego wynagrodzenia, które również regularnie rośnie.

W tym roku miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosi 4 765 zł, a w 2020 roku ma wzrosnąć do kwoty 5 227 zł.

Według ustawy z 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. W przypadku wpłat dokonywanych na IKZE nie mogą one przekroczyć 1,2-krotności konkretnej kwoty na dany rok.

Do 2009 roku ograniczenie limitu wpłat wynosiło 1,5 krotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Czyli dopiero dekadę temu zdecydowano bardziej zachęcić do oszczędzania za pośrednictwem IKE dzięki podwyższeniu limitu do trzykrotności miesięcznej pensji.

Zobacz także: Ostatni dzwonek by założyć rachunek IKE i wykorzystać limit wpłat w 2018 r.

Oszczędzanie z IKE

IKE jest trzecim filarem programu emerytalnego, obok ZUS oraz OFE. Indywidualne konta mają umożliwić oszczędzanie środków pieniężnych, które są w pełni prywatne. Po osiągnięciu wieku emerytalnego możemy dobrowolnie rozporządzać zgromadzonym kapitałem.

Ich wypłata jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych. To oznacza, że jest jedną z najbardziej opłacalnych form oszczędzania na emeryturę. W przypadku obligacji skarbowych czy lokat bankowych, nasz zysk zostanie zmniejszony o tzw. podatek Belki, który wynosi 19%.

Ciekawą opcją, którą niedawno analizowaliśmy jest konto IKE-Obligacje oferowane przez PKO Bank Polski. Konto IKE-Obligacje jest powiązane zarówno z oszczędzaniem na IKE oraz prowadzoną przez PKO BP sprzedażą obligacji skarbowych. Założenie konta jest proste - należy złożyć dyspozycję nabycia papierów dłużnych, a transakcje będą automatycznie aktualizowane. Opłaty pobierane za prowadzenie konta są niskie, dlatego warto pomyśleć o swojej emeryturze.

Zobacz także: Bezpieczne inwestowanie bez podatku i poświęcania czasu. Poznaj konto IKE-Obligacje, które mimo opłat się opłaca

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.