Napływy do funduszy inwestycyjnych – maj 2018. Klienci TFI karmią giganta: PKO Skarbowy rośnie jak na drożdżach | StrefaInwestorow.pl

Napływy do funduszy inwestycyjnych – maj 2018. Klienci TFI karmią giganta: PKO Skarbowy rośnie jak na drożdżach

W maju 2018 roku do funduszy inwestycyjnych oferowanych klientom indywidualnym napłynęło o blisko 1 mld zł więcej, niż z nich odpłynęło – wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Trwa ucieczka klientów TFI od produktów akcyjnych, dużą popularnością cieszą się wciąż fundusze pieniężne.

Maj był już 17 miesiącem z rzędu, w którym bilans sprzedaży funduszy inwestycyjnych detalicznych jest dodatni. Od początku tego roku saldo wpłat i wypłat w tym segmencie rynku wyniosło blisko 8 mld zł. Największą popularnością klientów cieszą się fundusze bezpieczne, przede wszystkim pieniężne. Po raz pierwszy od stycznia 2016 roku saldo dla wszystkich innych najważniejszych kategorii (absolutnej stopy zwrotu, akcyjne, dłużne, mieszane) było ujemne.

Napływy i odpływy środków na rynku funduszy – maj 2018

Oto główne fakty o napływach i odpływach środków do polskich funduszy inwestycyjnych w maju 2018:

- saldo wpłat i wypłat dla wszystkich funduszy wyniosło w ubiegłym miesiącu +1,2 mld zł;

- saldo wpłat i wypłat dla funduszy detalicznych wyniosło w ubiegłym miesiącu +0,95 mld zł;

- saldo dla funduszy akcji wyniosło -327 mln zł;

- saldo dla funduszy gotówkowych i pieniężnych sięgnęło 1,63 mld zł;

- saldo dla funduszy dłużnych sięgnęło -174 mln zł.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (mln zł)

maj18
Źródło: Analizy.pl, IZFA, opracowanie autora

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne rynku złota w Polsce – które wybrać?

Aktywa funduszy inwestycyjnych – maj 2018

Oto główne fakty o napływach i odpływach środków do polskich funduszy inwestycyjnych w maju 2018:

- aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosły o +3,6 mld zł (+1,3%), do 284,1 mld zł;

- aktywa funduszy akcji spadły o 1,8% m/m, do 30,2 mld zł;

- aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych urosły o 4,1% m/m, do 51 mld zł.

Gigant PKO Skarbowy rośnie jak na drożdżach

Wielka fala pieniędzy płynie do funduszy gotówkowych i pieniężnych od kilku miesięcy. Jednym z głównych beneficjentów tego zjawiska jest fundusz PKO Skarbowy. Jest w nim zgromadzone już 12,4 mld zł! W maju pozyskał 460 mln zł, a od początku stycznia aż 2,3 mld zł!

Oprócz PKO Skarbowy dobrze radzi sobie także Union Investment TFI – z danych wynika, że trafiło do niego ok. 25% wszystkich napływów netto. Ponadto fundusz UniLokata zarządzany przez Union Investment TFI pozyskał od klientów 171 mln zł, co jest drugim najlepszym wynikiem tego funduszu w historii.

Trwa zła passa funduszy absolutnej stopy zwrotu

Trzeba podkreślić fatalną passę funduszy absolutnej stopy zwrotu. Produkty te w założeniu mają zarabiać w każdych warunkach, także gdy na giełdzie dzieje się źle. Klienci chyba się do nich nie przekonali. W trakcie ostatnich 12 miesięcy saldo wpłat i wypłat do tych funduszy tylko raz było dodatnie (w listopadzie).

Zobacz także: Producenci gier w portfelach TFI. Fundusze inwestycyjne redukują pozycje na CD PROJEKT, 11bit studios i innymi spółkach gamingowych

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.