PZU zaczyna sprzedawać fundusze pasywne przez internet. Bez opłat za nabycie i z 0,5% za zarządzanie

PZU TFI może wywołać rewolucję w branży TFI. Rozpoczyna internetową sprzedaż funduszy pasywnych ze stałą opłatą za zarządzanie 0,5%


TFI PZU uruchomiło dzisiaj nową platformę internetową inPZU. Za jej pośrednictwem będziesz mógł kupić różnorodne produkty inwestycyjne. Co ciekawsze, opłata za zarządzanie funduszami będzie stała – w wysokości 0,5% w skali roku. W jakie więc instrumenty finansowe będziesz mógł zainwestować za pomocą inPZU? Sprawdzamy!

InPZU ma być szybkie i proste w obsłudze

PZU chcieło stworzyć przede wszystkim przejrzystą i prostą w obsłudze platformę inwestycyjną dostępną dla każdego klienta. InPZU ma pozwolić na pomnażanie oszczędności poprzez inwestowanie w fundusze pasywne. Klienci mogą porównywać fundusze, definiować cele inwestycyjne i je personalizować. Platforma będzie działać 24 godziny na dobę, z każdego miejsca i na dowolnym urządzeniu mobilnym.

- Strategia #nowePZU kładzie duży nacisk na innowacyjność w dotarciu do klienta z całą paletą produktów. Jednym ze sposobów jest kanał online. Pomysł platformy internetowej inPZU oferującej proste, przystępne i zarazem nowoczesne rozwiązania inwestycyjne idealnie wpisuje się w to, jak Grupa PZU chce obsługiwać swoich klientów teraz i w przyszłości. – wyjaśnia Paweł Surówka, prezes PZU.

Brak opłat za kupno i sprzedaż oraz stała opłata za zarządzanie

Każdy fundusz inwestycyjny dostępny na platformie InPZU ma stałą opłatę za zarządzanie, która wynosi 0,5% w skali roku. Na naszym rynku taka opłata będzie na pewno jedną z najniższych, jeśli nie najniższą. To może sprawić, że PZU szybko uzyska pozycję lidera w tym segmencie produktów. Dla porównania, jak wynika z raportu Komisji Europejskiej o dystrybucji detalicznych produktów inwestycyjnych na terenie UE, średni koszt za zarządzanie funduszami akcyjnymi w Polsce rocznie wynosi 4,03%. Natomiast za fundusze mieszane 3,26%. PZU może sobie pozwolić na obniżenie tej opłaty, bo samo zamierza dystrybuować swoje fundusze za pośrednictwem nowej platformy.

- Inwestowanie za pomocą inPZU jest bardzo korzystne. Koszty są transparentne, nieskomplikowane i atrakcyjne. Na platformie każdy fundusz ma stałą niską opłatę: 0,5 proc. W sprzedaży online funduszy inwestycyjnych standardem w Polsce jest brak opłat manipulacyjnych, ale klienci do tej pory płacili wysokie kwoty za zarządzanie. Im większy poziom ryzyka funduszy, tym wyższa opłata. Na inPZU, decydując się nawet na strategie akcyjne, zapłacimy tylko 0,5 proc. rocznie od zgromadzonej sumy – to wartość niespotykana do tej pory na polskim rynku. Podsumowując, inPZU to brak opłat za nabycie, odkupienie czy inne zlecenia, a opłata za zarządzanie jest kilkukrotnie niższa niż w podobnych rozwiązaniach inwestycyjnych. Klienci mogą też w każdej chwili wycofać zgromadzone środki – mówi Marcin Adamczyk, prezes TFI PZU.

Zobacz także: Fundusze indeksowe i ETF na polskiej giełdzie, czyli tanie inwestowanie

Dwie ścieżki sprzedażowe: dla początkujących i zaawansowanych

Na inPZU są dostępne dwie ścieżki sprzedażowe: dla początkujących inwestorów, którzy mogą korzystać z tzw. „Pomocnika” oraz ścieżka ekspercka, gdzie klient samodzielnie zbuduje własny portfel inwestycyjny, wybierając spośród 6 funduszy indeksowych, od najbardziej bezpiecznych aż po akcyjne.

W jakie instrumenty można inwestować na platformie inPZU?

Platforma inPZU umożliwia inwestowanie w fundusze pasywne, które dążą do jak najdokładniejszego odzwierciedlenia wyniku określonego indeksu. Klienci mogą inwestować w fundusze oparte o indeksy polskiej giełdy, polskich obligacji, obligacji rynków rozwiniętych oraz wschodzących, a także akcji rynków rozwiniętych. Warto jednak zaznaczyć, że przynajmniej na razie na platformie nie będą udostępnione produkty typowo indeksowe.

Na platformie inPZU obecnie jest dostępnych 6 funduszy inwestycyjnych:

  1. inPZU Inwestycji Ostrożnych – subfundusz dąży do zapewnienia rentowności porównywalnej wobec lokat bankowych opartych o stawkę WIBID 1M
  2. inPZU Obligacje Polskie – subfundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z indeksu Treasury BondSpot Poland – indeksu polskich obligacji
  3. inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych – subfundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z indeksu JPMorgan GBI Global – indeksu odzwierciedlającego wyniki obligacji rynków rozwiniętych
  4. inPZU Obligacje Rynków Wschodzących – subfundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z indeksu JPMorgan EMBI Global Diversified – indeksu odzwierciedlającego wyniki obligacji rynków wschodzących
  5. inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych – subfundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z indeksu liczonego według wzoru: 90% MSCI World Index - indeksu akcji rynków rozwiniętych oraz 10% stawki WIBID 1M
  6. inPZU Akcje Polskie – subfundusz dąży do odzwierciedlenia składu oraz osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z indeksu liczonego według wzoru: 70% WIG20 – indeksu akcji największych polskich spółek, 20% mWIG40 – indeksu akcji polskich średnich spółek oraz 10% stawki WIBID 1M.

Zobacz także: Fundusze ETF w liczbach. Nawet nie wiesz, jaka to potęga, oczywiście poza Polską!

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.