Fundusze inwestycyjne - napływy wrzesień 2018. Najgorszy miesiąc od kryzysu Lehman Brothers

Katastrofa na rynku funduszy inwestycyjnych. Największe odpływy od kryzysu Lehman Brothers

We wrześniu z funduszy inwestycyjnych detalicznych odpłynęło o 2,9 mld zł więcej, niż do nich wypłynęło – mówią dane portalu Analizy.pl. To już nie jest kryzys zaufania do funduszu, ale prawdziwa katastrofa. Ostatni raz tak duże ujemne saldo było widziane w... październiku 2008 roku, w epicentrum globalnego kryzysu finansowego.

Wrzesień 2018 roku zapisze się czarnymi zgłoskami w historii polskiego rynku funduszy inwestycyjnych. Z tego typu instrumentów inwestycyjnych Polacy wycofali o 3,5 mld zł więcej, niż do nich wpłacili – wynika z danych portalu Analizy.pl.

Mało tego, to był fatalny miesiąc dla funduszy detalicznych, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców. Z takich produktów odpłynęło aż o 2,9 mld zł więcej, niż do nich napłynęło.

Katastrofa funduszy absolutnej stopy zwrotu

Wrzesień był piątym miesiącem z rzędu, w którym bilans sprzedaży funduszy dłużnych był ujemny (sięgnął -429 mln zł). Od początku tego roku saldo wpłat i wypłat w tym segmencie rynku jest ujemne i wynosi -162 mln zł.

Po raz kolejny ujemne saldo zanotowały także fundusze akcyjne. Prawdziwa katastrofa dotknęła jednak fundusze absolutnej stopy zwrotu, które pokazały saldo wynoszące -1448 mln zł, czyli -1,45 mld zł – powtarzamy dwukrotnie w różnym zapisie, żeby udowodnić, że to nie pomyłka. Jest to pokłosie afery GetBack i problemów Altus TFI, z którego funduszy absolute return w ubiegłym miesiącu klienci wypłacili 1,2 mld zł.

We wrześniu popularnością przestały się cieszyć nawet fundusze gotówkowe i pieniężne. Klienci wypłacili z nich o 402 mln zł więcej, niż do nich wpłacili. Ta kategoria zanotowała pierwsze ujemne saldo od... stycznia 2017 roku, czyli od niemal 2 lat. Jest to zapewne efekt słabych wyników sierpniowych.

Zobacz także: Fundusze Altus TFI zanotowały gigantyczne odpływy we wrześniu. Towarzystwo napisało list do inwestorów

Napływy i odpływy środków do funduszy inwestycyjnych – wrzesień 2018

Oto główne fakty o napływach i odpływach środków do polskich funduszy inwestycyjnych detalicznych we wrześniu 2018:

- saldo wpłat i wypłat dla wszystkich funduszy wyniosło w ubiegłym miesiącu -3,5 mld zł;

- saldo dla funduszy akcji wyniosło około -377 mln zł;

- saldo dla funduszy gotówkowych i pieniężnych sięgnęło -402 mln zł;

- saldo dla funduszy dłużnych sięgnęło około -429 mln zł.
 

1. Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (mln zł)

1
 

Od Stycznia 2016 roku z funduszy akcyjnych inwestorzy wycofali w sumie już ponad 4 mld zł. Kolejny miesiąc przynosi dalsze odpływy.

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

2
 

Polski rynek funduszy znalazł się na dnie, na którym był ostatnio w październiku 2008 roku, czyli 10 lat temu, w centrum globalnego kryzysu finansowego. Nie wiemy, co napisać optymistycznego. Może: jest tak źle, że chyba gorzej już nie będzie... Faktem jest, że wyniki funduszy we wrześniu są mocno zaburzone odpływami z funduszy Altus, ale nie tylko tym można tłumaczyć tak fatalne wyniki. Kryzys zaufania do branży TFI trwa, pytanie czy osiągnął swoje apogeum.

Źródła wykresów: 1. Analizy.pl, IZFA, opracowanie autora, 2. GPW, Analizy.pl, IZFA, opracowanie autora

Ilustracja: Płonący LZ-129 Hindenburg (1937)

Zobacz także: Fundusze małych i średnich spółek – które wybrać do portfela

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.