Napływy do TFI - listopad 2018. Trzeci miesiąc z rzędu saldo dla funduszy detalicznych na głębokim minusie. Czy to już dno? | StrefaInwestorow.pl

Napływy do TFI - listopad 2018. Trzeci miesiąc z rzędu saldo dla funduszy detalicznych na głębokim minusie. Czy to już dno?

W listopadzie 2018 roku od funduszy inwestycyjnych oferowanych klientom indywidualnym odpłynęło o 1,45 mld zł więcej, niż do nich napłynęło - wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Dziesiąty miesiąc z rzędy odpływy zanotowały fundusze akcji. Od początku roku z tego rodzaju funduszy odpłynęło blisko 3,5 mld zł!

Listopad był kolejnym bardzo kiepskim miesiącem dla branży funduszowej. Saldo wpłat i wypłat w przypadku wszystkich funduszy sięgnęło -3,6 mld zł. W przypadku funduszy detalicznych wyniosło -1,45 mld zł.

O ile w październiku pieniądze znów zaczęły płynąć szerokim strumieniem w kierunku funduszy pieniężnych, po przerwie we wrześniu, o tyle w listopadzie już nie było tak różowo. Do tego rodzaju produktów trafiło ledwie 250 mln zł więcej, niż z nich odpłynęło.

Portal Analizy.pl podkreśla, że spore sumy zaczęły uciekać z funduszy dłużnych. W listopadzie saldo dla tej kategorii wyniosło -0,6 mld zł i było najgorsze od 3,5 roku!

Wciąż trwa kryzys funduszy akcji - saldo jest ujemne już 10 miesięcy z rzędu. W przypadku funduszy absolutnej stopy zwrotu ta seria trwa już 12 miesięcy.

Napływy i odpływy środków na rynku funduszy - listopad 2018

Oto główne fakty o napływach i odpływach środków do polskich funduszy inwestycyjnych w listopadzie 2018:

- saldo wpłat i wypłat dla wszystkich funduszy wyniosło w ubiegłym miesiącu -3,6 mld zł;

- saldo wpłat i wypłat dla funduszy detalicznych wyniosło w ubiegłym miesiącu -1,45 mld zł;

- saldo dla funduszy akcji wyniosło -358 mln zł;

- saldo dla funduszy gotówkowych i pieniężnych sięgnęło +0,25 mld zł;

- saldo dla funduszy dłużnych sięgnęło -635 mln zł.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (mln zł)

list

Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

wig vs tfi

Zobacz także: Pierwszy polski ETF – zalety i wady funduszu Beta ETF WIG20TR

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.