Najlepszy fundusz akcji zagranicznych ostatnich 5 lat to fundusz akcji indyjskich

Najlepszy zagraniczny fundusz akcji ostatnich 5 lat to fundusz akcji indyjskich

Indyjskie akcje dały sowicie zarobić w ciągu ostatnich 5 lat, na równi z akcjami spółek technologicznych. Nic dziwnego, bo rynek liczył na pro-wzrostowe reformy i się ich doczekał. Polscy inwestorzy też mogli zarobić na giełdzie w Bombaju, dzięki jednemu z zagranicznych funduszy inwestycyjnych.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w długim terminie spisują się fundusze zagraniczne oferowane na terenie naszego kraju przez różne firmy inwestycyjne. Zajrzeliśmy na portal Analizy.pl i okazało się, że w ciągu ostatnich 5 lat (2014-2018) naprawdę duża część takich podmiotów wypracowała dwucyfrowe stopy zwrotu.

Najlepszy fundusz w tym okresie zarobił 83,5%, czyli średniorocznie 12,91%. W świecie inwestowania, jeżącym się od pułapek i nieprzewidzianych zwrotów akcji, to jest bardzo dobry wynik. Zaskakujące jest to, w co inwestuje ten fundusz. Otóż inwestuje on w akcje spółek indyjskich – bo chodzi o WIOF India Performance Fund!

Wyniki inwestycyjne TOP10 funduszy zagranicznych obecnych w Polsce

 3m12m36m60m
WIOF India Performance Fund - Class A (EUR)-0,20%-35,40%-9,10%83,50%
Franklin Technology Fund A (Acc) (USD)-18,20%-5,20%45,60%79,80%
BlackRock GF World Technology A2 (USD)-20,60%-5,60%56,20%77,00%
BlackRock SF European Opportunities Extension A2 (EUR)-15,00%-11,50%8,60%76,90%
JPM US Technology Fund D (acc) (USD)-18,90%-2,40%50,90%75,20%
Templeton Thailand Fund A (Acc) (USD)-10,10%-9,70%57,70%74,00%
Schroder ISF Japanese Smaller Companies A1 (Acc) (EUR)-15,90%-14,70%16,40%72,60%
BlackRock GF India A2 (USD)3,90%-13,50%23,30%71,40%
Fidelity Funds India Focus Fund A (dist) (USD) D4,80%-8,00%27,20%70,30%
Multi Units Luxembourg - Lyxor ETF S&P500 (PLN) D-14,30%0,20%17,10%69,20%

Źródło: Analizy.pl

Należy zaznaczyć, że fundusz WIOF India Performance Fund tylko o włos wyprzedził fundusze lokujące środki inwestorów w spółki technologiczne. Kolejny w zestawieniu fundusz z ekspozycją na konkretny rynek zarobił aż 10 pkt. proc. mniej (chodzi o Templeton Thailand Fund).

Zobacz także: Fundusze akcji azjatyckich – które wybrać do portfela

Indie – kraj sukcesu, kraj hossy

W okresie ostatnich 5 lat indyjska giełda była jedną z najlepiej spisujących się na świecie. Hossa zaczęła się na początku 2014 roku, gdy rynek zaczął spodziewać się wygranej reformatorskiej partii Narodowy Sojusz Demokratyczny (NDA).

W 2015 roku Sukumar Rajah, analityk Franklin Templeton Investments, wskazywał w wywiadzie dla portalu Analizy.pl, że wielu inwestorów i analityków wierzy, iż Indie to jeden z nielicznych rynków na świecie, w przypadku którego zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe fundamenty uzasadniają ciągłe przyspieszenie.

- Indie najwyraźniej znajdują się w fazie odbicia po spowolnieniu gospodarczym, jakie notowano w latach poprzednich. Obecnie wzrost indyjskiego PKB przyspiesza. Jednocześnie, dostrzegamy sygnały wskazujące na stopniowe eliminowanie zaburzeń równowagi w takich obszarach, jak deficyt na rachunku obrotów bieżących, wysoka inflacja czy duży deficyt budżetowy, które dotychczas wywierały niekorzystną presję na gospodarkę. Dostrzegamy również pierwsze dowody potwierdzające cykliczne ożywienie w Indiach oraz sygnały świadczące o tym, że rynek już minął punkt zwrotny. Indie wyglądają bardzo atrakcyjnie także w ujęciu długoterminowym. Głównie dzięki kilku czynnikom, takim jak uprzemysłowienie, korzystne warunki demograficzne czy program reform planowanych przez rząd – mówił w 2015 roku ekspert Franklin Templeton Investments.

WIOF India Performance Fund cechuje się dużą zmiennością

Co ciekawe, WIOF India Performance Fund w omawianym okresie spisał się lepiej, niż Sensex, czyli główny indeks giełdy w Bombaju. Gdy przyjrzymy się zachowaniu jednostki funduszu, to widać, że cechuje się on sporą zmiennością i ma tendencje do znacznie gwałtowniejszych wzrostów i spadków, niż szeroki rynek. Niestety, jeśli chodzi o wskaźnik Sharpe’a, jest to najgorszy fundusz w grupie funduszy akcji indyjskich i jeden z najgorszych, jeśli chodzi o fundusze akcji zagranicznych.

Notowania WIOF India Performance Fund (linia niebieska) na tle indeksu Sensex (linia pomarańczowa)

indie

WIOF India Performance Fund ma w portfelu głównie akcje producentów materiałów oraz firm finansowych. Pod koniec listopada miał ekspozycję na 29 walorów z giełdy w Bombaju.

Najważniejsze pozycje w portfelu WIOF India Performance Fund

wiof

Ekspozycja sektorowa WIOF India Performance Fund

sektory

Jest to fundusz w miarę tani. Pobiera 2,5% opłaty za zarządzanie w skali roku, co jak na fundusz akcji nie jest wygórowaną kwotą.

Zobacz także: Tragiczne wyniki funduszy inwestycyjnych w 2018 roku. Tylko 7% z nich zakończyło rok na plusie

Co dalej z Indiami

Czy wciąż opłaca się inwestować w fundusz akcji indyjskich? Wielu analityków podkreśla, że nadchodzące lata to może być czas rynków wschodzących. Portal Financial Forecast Center zakłada pomyślną I połowę roku 2019 dla indeksu Sensex (patrz wykres poniżej).

Prognoza dla indyjskiego indeksu Sensex wg Financial Forecast Center

bse-sensex-forecast

Problem w tym, że giełda w Bombaju, rosnąc tak dynamicznie przez ostatnie lata, niejako dyskontowała sukces hinduskiej gospodarki. Pytanie – jak duża część tego sukcesu jest już w cenach. Należy zawsze pamiętać, że rynek giełdowy lubi dyskontować przyszłość, a nie odpowiadać na teraźniejszość.

Zobacz także: Tragiczne wyniki funduszy inwestycyjnych w 2018 roku. Tylko 7% z nich zakończyło rok na plusie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.