Napływy do TFI - grudzień 2018. Najgorszy miesiąc w historii funduszy obligacji korporacyjnych

Najgorszy miesiąc w historii funduszy obligacji korporacyjnych. W grudniu 2018 z detalicznych TFI odpłynęło 2 mld zł

W grudniu 2018 roku od z całego rynku funduszy inwestycyjnych odpłynęło o 8 mld zł więcej, niż do niego napłynęło - wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Saldo funduszy detalicznych wyniosło -2 mld zł. Miniony miesiąc był najgorszy w historii dla funduszy obligacji korporacyjnych. Nad rynkiem długu firm wciąż unosi się duch GetBack i straszy...

Grudzień był kolejnym bardzo, bardzo złym miesiącem dla branży funduszowej – nie da się tutaj użyć innych słów. Saldo wpłat i wypłat w przypadku wszystkich funduszy sięgnęło -8 mld zł i było najgorsze od kwietnia. W przypadku funduszy detalicznych wyniosło -2 mld zł i było niemal tak złe, jak we wrześniu (gdy sięgnęło blisko -3 mld zł).

Generalnie, cały rok 2018 dla TFI okazał się fatalny. To nie nasza subiektywna opinia, o tym mówią po prostu liczby. Do najważniejszych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ubiegłym roku trafiło o 372 mln zł więcej, niż z nich odpłynęło. To oznacza spadek dynamiki napływu środków do TFI rok do roku o – uwaga, uwaga – 98% (w 2017 roku saldo wyniosło + 15,9 mld zł)!

Klienci ufali tylko funduszom pieniężnym, które odnotowały imponujące saldo w wysokości 12,9 mld zł (+70% r/r). Saldo funduszy absolutnej stopy zwrotu wyniosło -5 mld zł (2017: +383 mln zł), funduszy akcyjnych -3,8 mld zł (2017: +660 mln zł), funduszy dłużnych -2,1 mld zł (2017: +4 mld zł), a mieszanych -1,4 mld zł (2017: +3,3 mld zł).

Grudzień 2018 był najgorszy miesiąc w historii funduszy obligacji korporacyjnych

Jeśli chodzi o poszczególne kategorie funduszy, to tym razem antybohaterem były fundusze dłużne. Odpłynęło z nich o 951 mln zł więcej, niż do nich napłynęło. Najstarsi górale nie pamiętają takiego złego miesiąca dla tej kategorii. Wydawało się, że gorzej niż w listopadzie być nie może (-0,6 mld zł). A jednak.

„W tym segmencie zdecydowanie najsłabiej wypadły fundusze obligacji korporacyjnych, dla których grudzień był pod tym względem najgorszym miesiącem w historii. Przewaga umorzeń przekroczyła -1,1 mld zł, w tym z dwóch produktów Santander TFI klienci wypłacili blisko -0,5 mld zł, a z kolejnych dwóch funduszy działających pod marką Open Finance ponad -0,4 mld zł” – napisał portal Analizy.pl.

Odwrót od funduszy akcji trwa

Trwa odwrót inwestorów od funduszy akcyjnych. W grudniu ich saldo wyniosło -400 mln zł. To już 11 miesiąc z rzędu, w którym z tych funduszy więcej środków uciekało, niż do nich trafiało.

1. Skumulowane saldo wpłat i wypłat do funduszy akcji od początku 2016 roku (mln zł) (kolor niebieski) vs Notowania WIG (kolor pomarańczowy).

Napływy do fundusze akcji vs WIG

Jedyną kategorią, która zanotowała dodatnie saldo w grudniu, są fundusze mieszane (+140 mln zł). Ale jak zwrócił uwagę portal Analizy.pl, jest to efekt zmiany strategii dwóch funduszy absolute return na mieszaną – czyli jest to sukces „papierowy”. Z kolei fundusze gotówkowe i pieniężne zakończyły ubiegły miesiąc na lekkim minusie (-101 mln zł).
 

2. Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (mln zł)

1
 

Widmo krąży po polskim rynku długu – widmo GetBack. Rynek obligacji korporacyjnych zamarł, a klienci uciekają z funduszy oferujących takie papiery. Mleko się rozlało i wyrządziło wiele szkód, które teraz trzeba będzie naprawiać miesiącami, a może i latami...

Zobacz także: Tragiczne wyniki funduszy inwestycyjnych w 2018 roku. Tylko 7% z nich zakończyło rok na plusie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.