Fundusze inwestycyjne rynku złota dały nieźle zarobić od początku roku

Fundusze inwestycyjne rynku złota dały od początku roku nieźle zarobić

W czasie ostatnich 3 miesięcy zachowanie ceny złota wlało nadzieję w serca miłośników tego kruszcu na nową hossę. Jak na tym tle spisały się polskie fundusze inwestujące na rynku tego kruszcu?

I kwartał był całkiem udany na rynku złota. Co prawda po dynamicznych wzrostach od początku roku do połowy lutego przyszło ochłodzenie - i koniec końców kurs XAU/USD urósł tylko o niecały 1% - ale za to doszło do odrodzenia spółek działających na rynku metali szlachetnych.

Jak w tej sytuacji odnalazły się polskie fundusze rynku złota?
 

1. Notowania XAU/USD w I kwartale 2019

Notowania Złota w USA

Zobacz także: Cena złota może wkrótce eksplodować – uważają niektórzy analitycy

Fundusze generalnie zgodnie z oczekiwaniami, choć są niespodzianki

Okazuje się, że zachowanie polskich funduszy niemal idealnie odwzorowało to, co działo się z kursem XAU/USD oraz notowaniami spółek działających na rynku złota. Investor Gold Otwarty – który inwestuje głównie w fundusze przyjmujące ekspozycję na złoto fizyczne – zarobił 0,3% (czyli zachował się nieco gorzej, niż kurs złota w USD).

Z kolei PKO Akcji Rynku Złota - lokujący środki głównie w papierach wybranych spółek operujących na rynku złota – może pochwalić się wzrostem wyceny jednostki w I kwartale o 11,4%. Pobił tym samym np. największy fundusz ETF (VanEck Vectors Gold Miners) inwestujący w podobne spółki.

Najlepszy wynik w I kwartale zanotował fundusz Superfund Goldfuture, który jest jednak dostępny tylko dla wąskiego, zamożnego grona inwestorów. Zwracamy uwagę, że w przeszłości zachowywał się on znacznie gorzej, niż konkurencja czy benchmark w postaci kursu złota w USD.

t1

Od niedawna jest 6 funduszy złota na polskim rynku

Od 22 marca 2019 roku na polskim rynku funduszy działa nowy podmiot inwestujący w złoto. Chodzi o subfundusz Superfund GoldFund. Inwestuje on do 100% aktywów w kontrakty terminowe na złoto oraz w tytuły uczestnictwa innych funduszy lokujących kapitał w akcje spółek powiązanych z rynkiem złota i metali szlachetnych (kopalnie, przetwórcy, dystrybutorzy). Subfundusz może lokować do 100% wartości swoich aktywów w tytuły uczestnictwa Class Gold zbywane przez Superfund Green.

Z uwagi na skład portfela inwestycyjnego, wycena jednostek funduszu może charakteryzować się dużą zmiennością, m.in. poprzez fluktuację ceny złota wyrażonej w dolarach amerykańskich. Portal Analizy.pl ocenił ryzyko inwestowania w Superfund GoldFund na 6 pkt. w skali 7-punktowej. Jest to fundusz dla zamożnych. Pierwsza wymagana wpłata to 168 000 zł, a następna 500 zł.

Polskie fundusze złota spisały się więc w I kwartale zgodnie z oczekiwaniami wynikającymi z ich polityki inwestycyjnej. Nie odstawały znacząco od benchmarków. Oby tak dalej.

Źródło wykresu: Bloomberg

Zobacz także: Rentowność obligacji oraz oczekiwania inflacyjne są dla ceny złota kluczowe – Michał Słysz z Investors TFI

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.