Co by zrobił Jezus – to nowy fundusz inwestycyjny, który będzie inwestować jak nakazuje Biblia

Co by zrobił Jezus to nowy fundusz inwestycyjny, który zaczął działać w USA i będzie inwestować zgodnie z zasadami Biblii

Jak by inwestował Jezus? Na to pytanie starają się odpowiedzieć zarządzający funduszem Inspire International ESG ETF. Biblijne ETFy, czyli fundusze notowane na giełdzie inwestujące w zgodzie z etyką chrześcijańską, zyskują coraz większą popularność.

Na amerykańskim rynku inwestycyjnym pojawił się fundusz o niesamowicie intrygującym tickerze: WWJD, co oznacza „What Would Jesus Do?”, czyli „Co by zrobił Jezus?”. Ten podmiot wpisuje się w narastającą falę inwestowania odpowiedzialnego społecznie i inwestowania etycznego.

Inwestowanie w zgodzie z Biblią...

Fundusz o którym mowa nazywa się Inspire International ESG ETF (WWJD). Działa od końca września. Jest notowany na giełdzie NYSE Arca. Został uruchomiony przez firmę Inspire Investing, specjalizującą się w tworzeniu produktów inwestycyjnych dla Chrześcijan. Tego rodzaju fundusze są nazywane „biblijnymi ETF-ami”. Są one dość popularne wśród inwestorów, stąd na rynku pojawia się kolejny.

Fundusz Inspire International ESG ETF inwestuje w duże spółki notowane poza USA (minimum 5 mld USD kapitalizacji), których działanie pozostaje w zgodzie z chrześcijańską etyką i których biznes ma pozytywne oddziaływanie na świat i społeczeństwo. To oznacza, że z zasady w portfelu tego funduszu nie może być spółek produkujących alkohol, papierosy, mających związki z przemysłem pornograficznym, zatruwających środowisko naturalne itd.

- Nasz nowy fundusz pozwala na inwestowanie poza USA bez szkody dla wartości biblijnych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni inwestorom i doradcom, którzy wspierają nas w procesie tworzenia produktów pozwalających inwestować w zgodzie z etyką chrześcijańską. Będziemy zwiększać zakres produktów i będziemy się starać by były najlepsze jak to tylko możliwe – powiedział Robert Netzly, prezes Inspire International.

Na razie fundusz o niezwykłym tickerze „What Would Jesus Do?” zebrał 11,6 mln USD aktywów. Koszt inwestycji w skali roku wynosi ledwie 0,8%. Obecnie w jego portfelu są takie spółki, jak easyJet, Legal & General, Ryanair, Anglo American, Credit Agricole, Marks & Spencer, Randstad, Swatch Group. Podmiot ma bardzo zdywersyfikowany portfel, jest już w nim około 150 pozycji.

10 największych pozycji w portfelu Inspire International ESG ETF

1

Notowania WWJD (linia czarna) na tle S&P500 (pomarańczowa)

2

...staje się coraz bardziej popularne

Firma Inspire International odniosła sukces ze swoimi wcześniej uruchomionymi funduszami biblijnymi. Chodzi o Inspire 100 ETF, Inspire Global Hope ETF, Inspire Small Mid Cap Impact ETF, Inspire Corporate Bond Impact ETF. W ciągu 3 ostatnich lat zebrały one 460 mln USD aktywów I przebiły się do świadomości amerykańskich inwestorów. W roku 2018 firma Inspire International była 8 najszybciej rosnącą firmą inwestycyjną na rynku amerykańskim, w stawce 683 firm – wynika z zestawienia Financial Advisor Magazine „RIA Survey and Ranking 2019”. W tym roku aktywa pod zarządzaniem Inspire urosły o 144%, do 613 mln USD.

Co ciekawe, firma Inspire przeznacza aż 50% swoich zysków na projekty charytatywne na całym świecie. Ostatnio objęła opieką wioskę górską w Gwatemali, gdzie buduje kościół, ujęcie wody pitnej, szkołę, punkt medyczny oraz sponsoruje edukację dzieci.

God bless Wall Street!

Źródła wykresów: 1. Etfdb.com, 2. Bloomberg

Zobacz także: Jak się nie dać nabrać inwestycyjnym szarlatanom i nie wpakować się na kolejny Amber Gold – radzi Nassim Nicholas Taleb

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.