Fundusze Inwestycyjne absolutnej stopy zwrot nie wykorzystały kryzysu jaki wywołał koronawirus

Fundusze inwestycyjne absolutnej stopy zwrotu na razie nie wykorzystały tegorocznej zmienności na rynkach

Fundusze mające zarabiać w każdych warunkach rynkowych rozczarowują w tym roku wynikami. A miały okazję się wykazać swoją sprawnością w bardzo zmiennym dla rynku okresie.

Ten rok na rynkach finansowych to prawdziwy roller-coaster. Zmienność jest gigantyczna. Pierwsze półtora miesiąca było łaskawe dla posiadaczy akcji i innych ryzykownych aktywów. Potem przyszedł koronakrach, a po nim wielka giełdowa koronahossa.

Takie warunki to kapitalny test jakości dla funduszy absolutnej stopy zwrotu. One powinny – w założeniu – radzić sobie w każdych warunkach. A skoro tak, to powinny wykorzystywać zmienność do „pompowania” stóp zwrotu. Czy tak się rzeczywiście dzieje?

Fundusze otwarte absolute return na zero

Zerknijmy na polskie otwarte fundusze absolute return. Od początku stycznia do 25 września 15 z nich zwiększyło wartość jednostki uczestnictwa, a 13 zmniejszyło – wynika z danych portalu Analizy.pl. To już pierwszy dzwonek alarmowy: tylko 53% funduszy otwartych absolute return pokazuje zysk w okresie, który powinien być prawdziwymi żniwami.

W omawianym okresie MSCI ACWI Index – grupujący akcje ze wszystkich najważniejszych rynków giełdowych na świecie – spadł o -1,7%. To oznacza, że 18 spośród 28 polskich otwartych funduszy absolutnej stopy zwrotu zanotowało lepszy wynik. Najlepszy podmiot w tej kategorii – od początku roku – zyskał +33,2% (Superfund Alternatywny). Średnia stopa zwrotu dla takich funduszy wyniosła 0, czyli była niewiele lepsza od benchmarku, za jaki chyba może uchodzić MSCI ACWI Index.
 

TOP 5 FIO absolutnej stopy zwrotu w 2020 roku

top5

Źródło: Analizy.pl

5 najgorszych FIO absolutnej stopy zwrotu w 2020 roku

last5

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: 5 powodów, dla których Polacy wkrótce porzucą fundusze obligacji i zaczną masowo inwestować w fundusze akcji

FIZ-y może i nie rozczarowują, ale też nie zachwycają (poza wyjątkami)

No dobrze, a jak wyglądają wyniki funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) typu absolute return? W teorii powinny wyglądać lepiej od wyników FIO. W końcu bogaci ludzie płacą sporo zarządzającym FIZ-ów za zarządzanie po to, by „wykręcali” nie tylko zyski, ale i stopy zwrotu lepsze od funduszy otwartych, dostępnych dla zwykłego Kowalskiego.

Najpierw zerknijmy na wyniki FIZ-ów skoncentrowanych na krajowym rynku akcji. Od początku stycznia do końca lipca WIG spadł o -13,2%. Okazuje się, że 8 spośród 12 (czyli 66%) może się pochwalić zyskiem wypracowanym w tym okresie. Uzyskana średnia stopa zwrotu wyniosła 10,8%, ale średnią mocno zawyża Rockbridge Gier i Innowacji FIZ (+67,7%).

Stopy zwrotu FIZ-ów absolute return akcji krajowych (styczeń-lipiec 2020)

Rockbridge FIZ Gier i Innowacji (poprzednia nazwa: Alter FIZ Aktywny Akcji)67,7
Rockbridge FIZ Alpha Hedge32,5
Rockbridge FIZ MID CAPS+ (poprzednia nazwa: Alter FIZ Akcji +)26,1
Value Fund Poland Activist FIZ15,3
Opoka Neutral (Opoka FIZ)6,8
Opoka Alfa (Opoka FIZ)2,8
Alter Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ Obligacji 12,5
Opoka One FIZ2,1
Opoka Quant (Opoka FIZ)-1,2
Opoka Ultra (Opoka FIZ)-3,2
Rockbridge FIZ Value Equity-4,8
Insignis FIZ-17,5

Źródło: IZFA

A teraz spójrzmy na wyniki FIZ-ów wychodzących na globalne rynki akcji. 17 z 21 tego typu funduszy w okresie styczeń – lipiec 2020 zanotowało zysk. Czyli 80% stawki zarobiło – całkiem nieźle. MSCI ACWI Index w tym okresie zniżkował o 3% - tylko 3 FIZ-y z tej grupy pokazały gorszy wynik. Średnia stopa zwrotu wyniosła w tym okresie 5,9%.

Index w tym okresie zniżkował o 3% - tylko 3 FIZ-y z tej grupy pokazały gorszy wynik. Średnia stopa zwrotu wyniosła w tym okresie 5,9%.

Stopy zwrotu FIZ-ów absolute return akcji globalnych (styczeń-lipiec 2020)

TOTAL FIZ55,2
NN Total Return FIZ50,8
Rockbridge FIZ Long–Short17,9
Skarbiec Absolute Return Akcji FIZ12,4
TAR HEEL CAPITAL GLOBALNEJ INNOWACJI FIZ10,8
EQUES AKTYWNEGO INWESTOWANIA FIZ7,3
Rockbridge FIZ Global Macro5,7
Generali Absolute Return Akcyjny FIZ4,8
Generali Absolute Return Globalny FIZ4,3
EQUES AKUMULACJI MJĄTKU FIZ4,3
Noble Fund Akumulacji Kapitału FIZ3,1
Skarbiec Absolute Return Globalnych Obligacji FIZ2,7
Skarbiec - Multiasset FIZ2,4
Rockbridge FIZ Absolute Return Fixed Income2,3
Generali Absolute Return Dłużny FIZ1,8
IPOPEMA Global Profit Absolute Return FIZ1,8
Skarbiec Magna FIZ0,0
PZU FIZ FORTE-1,6
PZU FIZ COMBO-10,4
NN (L) Multi Asset Factor Opportunities FIZ-18,7
IPOPEMA MULTIASSET FIZ-33,8

Źródło: IZFA

Generalnie więc FIZ-y absolute return spisują się lepiej od funduszy otwartych z tej kategorii. Rewelacji jednak nie ma, ich osiągnięcia są ledwie akceptowalne, w szkolnej skali na 3+. Zamożni inwestorzy – poza kilkoma przypadkami, pod postacią Total FIZ, NN Total Return FIZ czy Rockbridge Gier i Innowacji FIZ – nie mogą być zachwyceni. Nie wspominamy już o Kowalskich, którzy trzymają pieniądze w funduszach otwartych tego typu – średnia stopa zwrotu dla grupy 0% za 9 miesięcy tego roku mówi wszystko…

Zobacz także: Polacy uciekają od lokat w kierunku funduszy i giełdy. Od początku pandemii wycofali już 53 mld zł

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.