Selekcja była kluczem do dobrych wyników funduszy w I kwartale
Najlepszy polski fundusz otwarty w I kwartale zarobił blisko 20%, bijąc indeks sWIG80, który można traktować jako jego benchmark.
I kwartał tego roku był dość trudny na rynku. WIG urósł o 1%, a S&P500 o 6%. Złoto zanotowało najgorszy pierwszy kwartał roku od 1982 r. Jak w takich warunkach spisały się fundusze inwestycyjne otwarte, oferowane przez polskie TFI inwestorom detalicznym? Sprawdzamy.
Dobrze wyselekcjonowane polskie akcje dały zarobić
Najlepszy polski fundusz, pod względem stopy zwrotu w I kwartale, zarobił 19,73%. Chodzi o AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek, który inwestuje na GPW. Z ubiegłorocznego sprawozdania wynika, że w portfelu miał on akcje takich spółek, jak m.in. Kęty, Sygnity, Asbis, Vindexus, Ferro, Torpol, Atal, Auto Partner czy Dino Polska – jak widać, szeroka sektorowa dywersyfikacja. Jeśli porównamy jego osiągnięcie do sWIG80, to okazuje się, że pobił go o około 4,5 pkt. proc., a to sporo w takich warunkach rynkowych.
Różnice między liderem a funduszami, które zajęły drugie i trzecie miejsce podium są jednak kosmetyczne. Esaliens Małych Spółek Amerykańskich zarobił 19,68%, a Quercus Agresywny 19%. Ten pierwszy inwestuje od 70% do 100% aktywów w tytuły uczestnictwa Legg Mason Royce US Small Cap Opportunity Fund, a tenże podmiot z kolei lokuje kapitał w zdywersyfikowany portfel akcji amerykańskich spółek o kapitalizacji nie przekraczającej 5 mld USD.
Z kolei Quercus Agresywny to podmiot zarządzany przez prof. Sebastiana Buczka, założyciela Quercus TFI. Ten fundusz inwestuje w polskie spółki, głównie z branży finansowej, dóbr wyższej potrzeby oraz przemysłowe. Pod koniec 2020 roku wśród największych pozycji w jego portfelu były: PKO BP, Erbud, Skarbiec, MoBruk, SelenaFM czy Dom Development.
Warto podkreślić, że fundusze z miejsc 4-5 to podmioty inwestujące na GPW. I kwartał był więc całkiem niezły dla funduszy akcji polskich, jeśli dokonało się dobrej selekcji.
Najlepsze FIO pod względem stopy zwrotu w I kwartale 2021
Źródło: Analizy.pl
Zobacz także: Nawet +100% za ostatnie 12 miesięcy. Fundusze akcji mają rewelacyjne wyniki, a to może przyciągnąć kapitał i napędzić hossę
Fundusze złota i akcji tureckich w ogonie
Zerknijmy teraz na sam dół zestawienia. Które fundusze były złym wyborem w I kwartale? Wspominaliśmy, że złoto zanotowało najsłabszy I kwartał od 1982 roku i to widać po wynikach polskich funduszy. W ostatniej piątce znalazły się aż trzy fundusze powiązane z rynkiem tego szlachetnego metalu. Chodzi o Allianz Akcji Rynku Złota, PKO Akcji Rynku Złota oraz Superfund GoldFund – potraciły one od 15% do 20%.
I kwartał nie był także dobry dla akcji tureckich, stąd słaby wynik funduszu Investor Turcja. Nieco zaskakuje także słabość funduszu Skarbiec Spółek Wzrostowych – wynika ona zapewne z korekty na Nasdaq Composite, bowiem tenże fundusz ma dużą ekspozycję na amerykańskie spółki technologiczne.
Najsłabsze pod względem stopy zwrotu polskie fundusze w I kwartale 2021
Źródło: Analizy.pl