Wyniki III kwartał 2021: Fundusze inwestycyjne rynków wschodzących dały najlepiej zarobić

Rynki wschodzące dały najlepiej zarobić - wyniki funduszy inwestycyjnych w III kwartale 2021

W III kwartale br. najlepszym funduszem okazał się Allianz India Equity. Frustracje przeżywają posiadacze jednostek funduszy z ekspozycją na rynek metali szlachetnych.

Ostatnie 3 miesiące były średnio pomyślne dla inwestorów. To był taki okres, że trudno było zarabiać. Indeks S&P500 urósł o 1%, WIG o niecałe 6%, złoto potaniało o 2%. Sprawdziliśmy jak w takim trudnym otoczeniu, bez wyraźnych trendów, spisały się fundusze inwestycyjne oferowane przez polskie towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).

Rynki wschodzące dały zarobić, srebro przyniosło straty

Zestawienie 5 najlepszych funduszy w III kwartale 2021 tym, którzy na bieżąco nie śledzili rynków, może się wydać zaskakujące. Otóż najlepszy wynik w tym okresie „wykręcił” fundusz Allianz India Equity – zarabiając blisko 12%, jak wynika z danych portalu Analizy.pl. Odzwierciedlił on więc to, co stało się na hinduskim rynku akcji, gdzie trwa hossa, a indeks Sensex w omawianym okresie urósł o 12,66%. Inwestorzy powinni zwracać baczniejszą uwagę na coraz silniejszą indyjską gospodarkę i giełdę.

Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły również fundusze z ekspozycją na rynki wschodzące, odpowiednio: Investor Rosja (+10,2%) oraz PKO Akcji Nowa Europa (+9,7%). Warto podkreślić, że fundusz Investor Rosja zrobił wynik lepszy od indeksu RTS (+7,5%), za co należą się duże pochwały zarządzającym. Tuż za podium uplasował się fundusz inPZU Akcje CEEplus O – który również jest funduszem akcji rynków wschodzących, jak sama nazwa wskazuje. A 5 pozycję zajął Quercus lev, czyli fundusz inwestujący w kontrakty terminowe na indeks WIG20.

TOP 5 – najlepsze fundusze inwestycyjne w III kwartale 2021

TOP 5 – najlepsze fundusze inwestycyjne

Źródło: Analizy.pl

A jakie podmioty znalazły się na dnie zestawienia za III kwartał 2021? Nie licząc ALTIUS Short w likwidacji, okazuje się, że najgorzej wyszli ci wierzący w magię metali szlachetnych. Superfund Silver stracił 17%, Superfund Silver Powiązany stracił blisko 17%, podobnie jak Quercus Silver. PKO Akcji Rynku Złota zniżkował o 15,4%. Trwa od sierpnia 2020 roku długa i męcząca konsolidacja na metalach szlachetnych, która jest spowodowana a to strachem przed nadchodzącym zacieśnianiem polityki pieniężnej w USA, a to manipulacjami banków handlujących kruszcami (muszą wyjść z krótkich pozycji przed początkiem 2022 roku i chcą to zrobić z jak najmniejszymi stratami).

5 funduszy z najgorszym wynikiem w III kwartale 2021

5 funduszy z najgorszym wynikiem

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: USD Index najwyżej od roku. Dlaczego dolar drożeje, skoro jest inflacja i trwa jego druk

Od początku stycznia rządzą fundusze akcji polskich, a fundusze złota zawodzą

Zerknijmy teraz jak wygląda czołówka rynku licząc od początku roku. Generalnie fundusze akcji polskich rządzą. Na czele plasuje się Quercus Agresywny z bardzo dobrą stopą zwrotu rzędu blisko 45%, a tuż za nim znalazł się AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek (+42,4%). Dla porównania sWIG80 w tym czasie urósł o 31%, więc zarządzającym tych funduszy należą się brawa. Trzecie miejsce podium, z niewielką przewagą nad rywalami, zajął AGIO Akcji Plus (+38,3%) – również fundusz akcji polskich.

TOP 5 – najlepsze fundusze inwestycyjne w okresie I – III kw. 2021

najlepsze fundusze inwestycyjne w okresie I – III

Źródło: Analizy.pl

A co się dzieje na dnie zestawienia za I – III kw. 2021? Jeśli pominiemy 5 funduszy w likwidacji, to okazuje się, że największym rozczarowaniem jest PKO Akcji Rynku Złota – fundusz lokujący środki w akcjach spółek wydobywczych. Drugi od końca plasuje się podobny fundusz – Allianz Akcji Rynku Złota. Złoto dołuje, więc i akcje złotych spółek nie spisują się dobrze, a co za tym idzie również i fundusze mające na nie ekspozycję.

5 funduszy z najgorszym wynikiem w I - III kwartale 2021

5 funduszy z najgorszym wynikiem w I - III kwartal

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Czego łowienie ryb może nauczyć inwestorów, w czym jest podobne do inwestowania?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.