Polacy zaczęli w październiku masowo wycofywać pieniądze z funduszy dłużnych

Polacy zaczęli w październiku masowo wycofywać pieniądze z funduszy dłużnych

Saldo w przypadku funduszy dłużnych wyniosło w ubiegłym miesiącu ponad -4 mld zł – wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFA).

Październik okazał się fatalny dla polskiego rynku funduszy. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) zanotowały ujemne saldo sprzedaży, sięgające -3,55 mld zł – pokazują dane IZFA. To oznacza, że o tyle więcej klienci z funduszy wycofali, niż do nich wpłacili. To pierwszy tak fatalny miesiąc w tym roku.
 

Sprzedaż netto jednostek funduszy ogółem (mln zł)

Sprzedaż netto jednostek funduszy ogółem

Źródło: IZFA

Bessa na polskim rynku obligacji odstrasza od funduszy dłużnych

Skąd taka reakcja klientów TFI? Na giełdzie przecież nie było źle, WIG stanął w październiku na zerze. Wyjaśnienie znajdujemy w tabelce pokazującej napływy i odpływy w podziale na kategorie. Okazuje się, że saldo w przypadku funduszy dłużnych różnego rodzaju wyniosło w ub. miesiącu fatalne ponad -4 mld zł. Polacy przez dwa lata uciekali z pieniędzmi z lokat w kierunku funduszy tego rodzaju, ale w 2021 roku otrzymali mocny cios pod postacią wielkiej bessy, która pokiereszowała wyniki tych podmiotów. Generalnie saldo dla funduszy dłużnych za pierwsze 10 miesięcy 2021 roku wynosi -800 mln zł.
 

Aktywa i saldo funduszy w podziale na kategorie (mln zł)

Aktywa i saldo funduszy w podziale na kategorie

Źródło: IZFA

Notowania funduszu Ipopema Dłużny na tle średniej dla grupy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych

Notowania funduszu Ipopema Dłużny

Źródło: Analizy.pl
 

Warto zwrócić uwagę, że kolejny dobry miesiąc odnotowały fundusze akcji. Saldo wpłat i wypłat w ich przypadku wyniosło +529 mln zł, a od początku roku wynosi już 5,9 mld zł i jest to najbardziej lubiana przez funduszowych inwestorów kategoria. Sporo kapitału płynie również w kierunku funduszy mieszanych (od początku roku: 4,7 mld zł).

Zobacz także: Właśnie trwa kolejna bańka internetowa – twierdzi Charles Rotblut, wiceprezes AAII

Fundusze akcyjne rosną na znaczeniu

Aktywa w zarządzaniu polskich TFI wynosiły na koniec października 2021 roku 311,2 mld zł, spadając z 314,1 mld zł na koniec września. W listopadzie 2020 roku wynosiły 279,8 mld zł, więc urosły w 11 miesięcy o 11%.
 

Wartość aktywów w zarządzaniu TFI (mln zł)

Wartość aktywów w zarządzaniu TFI

Źródło: IZFA
 

Fundusze niepubliczne mają największy udział w strukturze aktywów (34%) i to się nie zmienia od lat. Udział funduszy dłużnych – z uwagi na tegoroczne potężne odpływy – spadł do 19%. W ciągu ostatnich 11 miesięcy urósł znacząco udział funduszy akcji – z 9% do 13%.
 

Struktura aktywów w zarządzaniu polskich TFI

Struktura aktywów w zarządzaniu polskich TFI

Źródło: IZFA

Zobacz także: Kolejny miesiąc deficytu handlowego w Polsce. Eksport rośnie, ale wolniej niż import

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.