Facebook będzie oferował gry, spółka planuje stworzyć wielki hit w VR
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 lip 2019, 11:04

Facebook wchodzi w gaming. Spółka planuje stworzyć hit VR i przygotowuje do przejęć studiów produkujących gry

Firma Marka Zuckerberga chce jako pierwsza zrobić wielki hit wykorzystujący technologię rzeczywistości wirtualnej, a dokładniej - fejsbukowy zestaw Oculus. Inne wielkie spółki technologiczne już się w branży gamingowej mocno rozpychają, szczególnie udanie robi to Microsoft, a Google nadchodzi z projektem Stadia.

Facebook podpisał umowy na wykorzystanie gier Splinter Cell i Assassin’s Creed, będzie chciał je zaoferować na swoim zestawie VR Oculus – twierdzi portal The Information. Ale to nie koniec, tylko dopiero początek. Według dziennikarzy portalu The Information, źródła zbliżone do Facebooka twierdzą, że firma Marka Zukerberga zamierza dokonać akwizycji producentów gier, tak by rozwinąć się w segmencie najszybciej rosnącej rozrywki.

Facebook chce zrobić hit w VR

Nie ukrywajmy, że jeśli to jest prawda, i jeśli ten projekt się Facebookowi powiedzie, to będzie on miał otwartą drogę do odegrania wielkiej roli na światowym rynku gamingowym. Tym bardziej, że fani gier wciąż czekają na porządnie zrobiony zestaw VR i grę na niego idealnie dostosowaną. Ten, kto pierwszy zrobi porządnego hita VR, może zawojować branżę gamingową i rozpocząć szybki wzrost tego stosunkowo nowego segmentu branży.

Gry Splinter Cell i Assassin’s Creed, jak się wydaje, nadają się wybitnie do adopcji na okulary VR. Wystarczy chwilkę popatrzeć na gameplaye z tych gier (poniżej) i wyobrazić sobie jak byłoby fajnie, gdyby można było przenieść się w ten niesamowity świat niemal dosłownie...


Problem w tym, że Facebook już kiedyś romansował z branżą gier, we współpracy z firmą Zynga, i skończyło się to niezbyt dobrze. Zynga urosła na grach przeglądarkowych i współpracy z firmą Marka Zuckerberga. Stworzyła hiciory takie, jak CityVille, FarmVille, Zynga Poker, FrontierVille. Gdy w 2011 roku wchodziła na giełdę analitycy zastanawiali się, czy cel zebrania 1 mld USD nie jest zbyt skromny. Tuż po IPO biznes zaczął się jednak sypać. Ludziom znudziło się płacenie za wirtualne przedmioty poprawiające wyniki w banalnych gierkach. W ostatnich kwartałach nieco odżyła, dzięki produkcjom takim jak Game of Thrones: Slot Casino, ale i tak jej kurs jest 32% poniżej tego z debiutu...
 

Historia notowań spółki Zynga

zynga

Zobacz także: CI Games kończy pracę nad trybem multiplayer w Sniper Ghost Warrior Contracts i podtrzymuje termin premiery w 2019 roku

Konkurencja jest daleko z przodu

Facebook ponawia swoją próbę poważnego zaistnienia w branży gamingowej, bo inne Big Techy – jak zwani są jego najwięksi konkurenci – zdają się go wyprzedzać. Przede wszystkim trzeba tu wskazać na Microsoft, który przecież stworzył Xboxa, a obecnie pracuje nad Project xCloud – czyli „Netflixem dla graczy”. Serwis streamingowy ma umożliwiać zabawę nie tylko poprzez konsolę Xbox One czy komputer PC z Windows 10, ale również za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Project xCloud zadebiutuje w październiku 2019 roku.

Gruszek w popiele nie zasypia również Google. Projekt Stadia to usługa streamingu gier. Ma ona ruszyć w listopadzie w 14 krajach (niestety, nie ma wśród nich Polski). Do jednego konta będzie można przypisać jednocześnie 4 game pady, które będzie można łączyć nie tylko z PC, ale też z telefonem czy tabletem.
 

google-stadia-logo


Swoich sił w gamingu próbuje również Amazon. Od kilku lat prowadzi studio Amazon Games, które do tej pory wypuściło takie tytuły, jak Living Classics (to była pierwsza produkcja, dla Facebooka), Airport Mania, Lost Within czy The Grand Tour Game – ten ostatni tytuł jest dostępny na PS4 i Xbox One, a nie tylko w Amazon Appstore. Jednak podczas targów E3 w czerwcu studio poinformowało, że zawiesiło kilka projektów i musiało okroić ekipę pracującą nad grami. Co ciekawe, firma Jeffa Bezosa uruchomiła Amazon Lumberyard – silnik internetowy do budowy gier na jej serwerach.
 

amazon games


Można zażartować, że Mark Zuckerberg idzie w ślady Macieja Popowicza. Na Naszej Klasie też pojawiały się gry przeglądarkowe, ale sam portal w końcu podupadł. Jednak z niego wyrosła spółka Ten Square Games, dostarczająca tyle radości zarówno graczom, jak i akcjonariuszom (+105% od debiutu). No cóż, życzymy Zuckerbergowi powtórzenia drogi Popowicza! ;)

Zobacz także: Uber to Amazon branży usług. Mimo, że spółka traci miliardy to i tak najciekawszy debiut na giełdzie od czasu Facebooka

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.