Rockbridge Gier i Innowacji –to pierwszy polski fundusz inwestujący dużą część portfela w akcje producentów gier
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 maj 2020, 06:30

Rockbridge Gier i Innowacji – nadchodzi pierwszy polski fundusz inwestujący dużą część portfela w akcje producentów gier

Rusza pierwszy polski fundusz inwestycyjny dostępny dla przeciętnego inwestora, inwestujący głównie w producentów gier. Uruchamia go Rockbridge TFI należące do Altus TFI.

Od 20 maja oficjalnie istnieje pierwszy polski fundusz inwestycyjny, który ma w strategii zapisane przyjmowanie dużej ekspozycji na akcje producentów gier. Chodzi o Rockbridge Gier i Innowacji, którego profil można już oglądać na portalu Analizy.pl.

Do tej pory na polskim rynku działały fundusze, które inwestowały w spółki wzrostowe, więc naturalnie były też zainteresowane spółkami gamingowymi. Przykładów jest kilka, a najbardziej jaskrawym jest choćby Skarbiec Spółek Wzrostowych, który ma w portfelu sporo akcji CD Projekt (3,8% wedle sprawozdania na koniec 2019 roku).

Jak wiadomo, polski sektor producentów gier z każdym miesiącem rośnie w siłę. Dowody? W ostatnich dniach kapitalizacja CD Projekt zrównała się z wartością rynkową Ubisoftu, a indeks WIG-Games wyszedł na historyczne maksima. Dlatego dziwiliśmy się nie raz i nie dwa czemu nie powstaje fundusz z ekspozycją na branżę gamingową, która się zresztą mocno rozrasta, szczególnie na NewConnect.

Historia notowań WIG-Games

WIG.Games

Zobacz także: Najpierw Builders of Egypt, teraz Builders of Greece. Nowa propozycja od CreativeForge Games już na Steam

Minimum 70% akcji w portfelu

Ale wreszcie doczekaliśmy się. W ofercie Rockbridge TFI pojawił się właśnie subfundusz Rockbridge Gier i Innowacji. Został utworzony „na gruzach” funduszu Rockbridge Dywidendowy. Polityka funduszu zmieni się dokładnie 20 sierpnia br.: przestanie on kupować spółki dywidendowe, a zacznie dobierać do portfela przede wszystkim producentów gier, ale też inne innowacyjne spółki, m.in. z sektora biotechnologii czy prowadzące biznes online. Wedle oficjalnie dostępnych informacji, jego portfel ma być dość mocno skoncentrowany (20-25 spółek).

Celem omawianego subfunduszu jest wzrost wartości jego aktywów w wyniku inwestycji w akcje polskich deweloperów gier komputerowych. „Instrumenty udziałowe oraz instrumenty pochodne, dla których bazę stanowią akcje i indeksy giełdowe, stanowią nie mniej niż 70% aktywów funduszu. Pozostałe środki lokowane są w papiery dłużne oraz depozyty bankowe. Subfundusz stosuje dźwignię finansową przy użyciu instrumentów pochodnych w celu sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym oraz hedging przy użyciu instrumentów pochodnych w celu ochrony aktywów subfunduszu przed wahaniami kursów walutowych” – czytamy w karcie produktu.

Zarządzającym funduszu ma być Paweł Sugalski (CFA), absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W Rockbridge pracuje od 2017 roku. Wcześniej zbierał doświadczenie m.in. w State Street (jako księgowy funduszy inwestycyjnych oraz analityk wyników funduszy inwestycyjnych), w ING Securities oraz w Noble Funds TFI.

Opłata za zarządzanie w przypadku Rockbridge Gier i Innowacji ma wynieść 3,00% w skali roku. Pierwsza wymagana minimalna wpłata to 1 000 zł, co oznacza, że fundusz będzie dostępny dla nie zamożnego inwestora.

Będzie można sprzedawać doskonałą historię

Uruchomienie subfunduszu Rockbridge Gier i Innowacji może być bardzo dobrym posunięciem marketingowym ze strony Rockbridge TFI. Wystarczy zerknąć na historyczne stopy zwrotu indeksu WIG-Games (+128% w 2 lata, +62,5% w 2020 roku), żeby zrozumieć, że będzie co sprzedawać: doskonałą historię polskich spółek gamingowych notowanych na GPW.

Rockbridge TFI należy do Altus TFI. Jak wiadomo, Altus TFI w ostatnich kwartałach wpadło w tarapaty. To obrazuje zresztą kurs spółki kontrolowanej przez Piotra Osieckiego. Co ciekawe, w ostatnich kilku dniach doszło do sporego odbicia na walorze. Czyżby rynek wyceniał już sukces nowego subfunduszu z oferty Rockbridge TFI?

Notowania Altus TFI – 1 rok

Altus
 

Zobacz także: Największe wydarzenie gamingowe 2020 roku to Summer Game Fest. Jeden z eventów będzie poświęcony grze Cyberpunk 2077

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.