Rynek gier rośnie jak na drożdżach - 2023 roku przekroczy 200 mld USD
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 cze 2020, 06:15

Rynek gier rośnie jak na drożdżach! Według raportu Newzoo w 2023 roku jego wartość przekroczy 200 mld USD

Przychody firm działających na rynku gier mają w tym roku przekroczyć 159 mld USD – wynika z najnowszego raportu Newzoo.

Jak co roku, Newzoo przygotowało raport dotyczący aktualnej sytuacji na rynku gier oraz nowych trendów. Jeszcze w tym roku wartość tego rynku wyniesie ponad 159 mld USD, a już w 2023 roku przychody przekroczą 200 mld USD. Tym samym rośnie również liczba graczy na świecie – za 3 lata będzie ich ponad 3 mld.

wartość rynku gier

Źródło: Newzoo

Wzrost wywołany koronawirusem

Najnowszy raport dotyczący branży gier, opublikowany 25 czerwca, uwzględnia wpływ pandemii COVID-19. A to właśnie ona w znacznym stopniu odpowiada za wzrost przychodów na rynku gier. Społeczeństwo, zmuszone przez kilka miesięcy do siedzenia w domu, sięgało po tę formę rozrywki.

Największym segmentem na rynku gier wciąż pozostają produkcje mobilne. Szacuje się, że przychody z gier PC mogą dalej spadać, właśnie na rzecz produkcji przeznaczonych na platformy mobilne. Liczba użytkowników korzystających z gier na telefon w tym roku wyniesie 2,6 mld. Co ciekawe, w 2020 roku przychody z rynku gier będą rosły w największym stopniu w regionie Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Zobacz także: Rynek gier mobilnych przekroczy wartość 100 mld USD w 2023 roku. Na GPW mamy już kilka spółek specjalizujących się w takich grach

Na drugim miejscu pod względem wielkości przychodów będzie rynek gier konsolowych. Jego wartość przekroczy w tym roku 45 mld USD. Wpływ na rozwój tej branży będą miały premiery urządzeń nowej generacji pod koniec roku. Mowa oczywiście o Xbox Series X oraz PlayStation 5. Natomiast na trzecim miejscu znajdują się gry przeznaczone na komputery osobiste. Wersje PC wygenerują w tym roku blisko 37 mld USD przychodów.

W tym roku region Azji i Pacyfiku będzie odpowiedzialny za największe przychody na rynku gier. Wygeneruje on 78,4 mld USD, co stanowi 49% całej wartości branży gier. Zaraz za Azją, znajduje się Ameryka Północna, która stanowi ¼ globalnej wartości – 40 mld USD.

Zgodnie z najnowszymi prognozami - uwzględniającymi wpływ epidemii koronawirusa na globalny rynek gier - przychody tej branży przekroczą w tym roku 159 mld USD. Już w 2023 roku wartość będzie powyżej 200 mld USD.

rynek gier

Źródło: Newzoo

Trendy na rynku gier

Epidemia koronawirusa zmieniła przyzwyczajenia graczy. Coraz mniej czasu użytkownicy spędzają na Facebooku i wybierają granie. Społeczeństwo poszukuje w grach medium do symulacji wspólnych doświadczeń życiowych. A taką możliwość zapewnia im wirtualna rzeczywistość (VR). W czasie pandemii ogromną popularnością cieszyły się gogle VR, które wyprzedały się w zawrotnym tempie.

Na rozwój branży gier VR spory wpływ miała premiera gogli Oculusa, która miała miejsce jeszcze w 2019 roku. Natomiast największym wydarzeniem na rynku gier osadzonych w wirtualnej rzeczywistości była premiera Half-Life: Alyx. O samym wpływie tytułu na rynek VR mówił nam niedawno Aleksander Caban, członek zarządu Carbon Studio (jest to polska spółka specjalizująca się w grach VR).

„Warto podkreślić, że premiera Half Life: Alyx, która była najważniejszym wydarzeniem na rynku VR ostatniego czasu, pokazała potencjał tego segmentu. Tytuł przyciągnął w ciągu miesiąca 1 mln nowych użytkowników na samym Steamie. To pokazuje, że użytkownicy czekają na kolejne produkcje VR-owe z najwyższej półki” - mówił w wywiadzie dla Strefy Inwestorów Aleksander Caban.

Zobacz także: Rynek gier VR korzysta na epidemii COVID-19. Urządzenia wirtualnej rzeczywistości sprzedają się jak świeże bułeczki

Jednak nie tylko VR zyska w tym roku. Rewolucję czeka również rynek konsol. Już pod koniec roku odbędą się dwie premiery urządzeń nowej generacji. Gracze oczekują już na Xbox Series X oraz PlayStation 5. Mieliśmy okazję już zobaczyć pierwsze prezentacje sprzętów oraz poznać gry, które będą dostępne w dniu premiery.

Autorzy raporty podkreślają, że wpływ pandemii COVID-19 będzie widoczny nawet w kolejnych latach. Nie będzie to tylko chwilowe zainteresowanie grami wideo, a użytkownicy będą korzystać z tej formy rozrywki regularnie.

konsole nowej generacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost