505 Games interesuje się polskim rynkiem gier. Jest wydawcą Ghostrunner, DRIFT21, Total Tank Simulator i zainwestowało polskie studio
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
22 paź 2020, 08:00

505 Games coraz mocniej rozpycha się na polskim rynku gier. Zainwestowało nawet w pierwsze polskie studio

505 Games coraz mocniej angażuje się na polskim rynku gier, wydając kolejne tytuły. Włoski wydawca zainwestował nawet w studio Noobz from Poland. 

505 Games to włoski wydawca należący do grupy Digital Bros. Swoją działalność na rynku gier prowadzi od 2006 roku. W ubiegłym roku według portalu Metacritic został uznany za najlepszego wydawcę, wyprzedając m.in. Activision Blizzard. 505 Games jest znane z takich tytułów jak Death Stranding czy Assetto Corsa. W jednej z prezentacji Digital Bros podkreślono, że od premiery symulatora wyścigów w 2018 roku sprzedano ponad 6,9 mln kopii Assetto Corsa.

Włoski wydawca od dłuższego czasu mocniej angażuje się na polskim rynku gier. Został wydawcą gry DRIFT21 od ECC Games oraz Total Tank Simulator od Noobz from Poland. Co więcej, Digital Bros nabyło około 5% akcji spółki Noobz from Poland. Aktualnie wraz z giełdową spółką All in! Games szykuje się do wydania Ghostrunnera, który będzie mieć premierę już za tydzień.

„Polski rynek gier należy do czołówki w Europie: jeśli chodzi o tworzenie gier to mają dobry dostęp do młodych i utalentowanych projektantów, a ponadto to bardzo obiecujący teren do szukania nowych projektów. Polskie studia są w stanie tworzyć świetne gry, a dzięki położeniu geograficznemu oraz pochodzeniu kulturowemu trafiają zarówno do odbiorców ze Wschodu jak i z Zachodu. Digital Bros jest bardzo zainteresowane polskim rynkiem gier” - komentuje dla Strefy Inwestorów 505 Games.
 

505 Games wydawca

Źródło: Digital Bros

Najlepszy wydawca 2019 roku na polskim rynku

505 Games należy do włoskiej grupy Digital Bros, notowanej na tamtejszej giełdzie. Grupa istnieje na rynku od lat 90., a jej aktualna kapitalizacja wynosi ponad 272 mln EUR. Za to 505 Games na rynku gier działalność prowadzi od ponad 14 lat i do tej pory wydało kilkadziesiąt tytułów. Do tych najbardziej znanych należy Assetto Corsa, Death Stranding czy Sniper Elite III.
 

Notowania Digital Bros – 1 rok

notowania digital bros

Źródło: BloombergMarkets
 

Według Metacritic, 505 Games zostało najlepszym wydawcą w 2019 roku. Tym samym włoska firma wyprzedziła Activision Blizzard czy Paradox Interactive. 505 Games ma kilka biur na całym świecie i wciąż poszerza portfolio swoich tytułów. Coraz częściej jest obecny na polskim rynku gier. Do tej pory wydało grę DRIFT21 (we wczesnym dostępie) od ECC Games oraz Total Tank Simulator od Noobz from Poland.

Jak udało nam się dowiedzieć, 505 Games zamierza rozwijać współpracę z polskimi spółkami gamingowymi. „Mamy zamiar rozmawiać z różnymi polskimi zespołami i wzmacniać relacje z szybko rozwijającą się polską branżą gier. Pozwoli to podnosić potencjał i jakość naszego portfolio” - mówi 505 Games. 

Polskie spółki współpracują z 505 Games

O współpracy z włoskim wydawcą opowiedział Piotr Wątrucki, prezes ECC Games. „505 Games wspiera nas w obszarach biznesowych i marketingowych, ale także pozwala na korzystanie z doświadczeń jakie zostały zdobyte przez firmę w ciągu ostatnich lat. Dzięki kooperacji z 505 Games mamy też dostęp m.in. do ich działu QA” – komentuje.

Wśród wydanych przez włoską firmę produkcji można wymienić również tytuł Total Tank Simulator od Noobz from Poland. Dzięki współpracy z 505 Games wishlista polskiej gry, jeszcze przed premierą, wynosiła 115 tys. zapisów. Włoski wydawca wspierał również Noobz from Poland przy marketingu gry oraz tworzeniu samych trailerów. Jak się okazuje była ona na tyle owocna, że będzie kontynuowana.

„Z całą pewnością współpraca będzie kontynuowana. We wrześniu 2020 wydaliśmy DLC do Total Tank Simulator. Obecnie pracujemy nad Workshopem. Gra będzie rozwijana razem z wydawcą w 2021 roku. Podpisaliśmy kolejną umowę wydawniczą z 505 Games na nową grę osadzoną w universum Total Tank Simulator. Niemniej na ten temat nie mogę się więcej wypowiadać” - mówi Jarosław Kotowski. „Wartym podkreślenia jest fakt, iż Digital Bros nabyło ok. 5% akcji Noobz from Poland S.A. Pozyskanie inwestora branżowego postrzegamy jako znaczący kamień milowy na naszej drodze rozwoju” - dodaje prezes Noobz from Poland. 

Obecnie jednym z najważniejszych polskich tytułów który zostanie wydany przez włoskiego wydawcę jest gra Ghostrunner, która będzie miała swoją premierę już 27 października. 505 Games w tym przypadku jest współwydawcą tytułu, razem z All in! Games. Producentem jest natomiast spółka notowana na NewConnect, One More Level.

„Już w chwili zapowiedzi Ghostrunnera podczas targów Gamescom w 2019, o naszej grze zrobiło się głośno i niemal od razu zaczęliśmy pojawiać się w rozmaitych zestawieniach najbardziej oczekiwanych gier 2020 roku. Przełom nastąpił z chwilą opublikowania dema 6 maja na platformie Steam, które to spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem graczy, bowiem w ciągu kilku dni w naszą produkcję zagrało ponad 130 000 osób” – opowiada nam Szymon Bryła, prezes One More Level. „Dodatkowo kluczowe branżowe media również bardzo ciepło przyjęli nasz tytuł, chwaląc za dynamikę rozgrywki i oprawę audiowizualną. Było to o tyle dla nas istotne, że de facto, otrzymaliśmy potwierdzenie od rynku, że pracujemy nad czymś wyjątkowym. Wkrótce po tym, do naszego (wówczas jedynego) wydawcy odezwali się przedstawiciele 505 Games, wyrażając zainteresowanie włączenia się w całe przedsięwzięcie i zainwestowania w projekt” – dodaje.

Digital Bros niedawno opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2020 roku. W raporcie można przeczytać, że spółka spodziewa się znacznego wzrostu przychodów w kolejnym okresie ze względu m.in. na premierę Ghostrunnera. Trzeba przyznać, że 505 Games dość późno dołączyło jako wydawca polskiej gry. Włoski wydawca przy tym tytule jest odpowiedzialny za marketing oraz wspólnie z All in! Games za testy produkcji.

„W Digital Bros byliśmy podekscytowani grą od pierwszego dnia, kiedy wypróbowaliśmy wersję demo, a już zaraz będzie jego premiera. Spodziewamy się, że będzie to jeden z najważniejszych tytułów w naszym harmonogramie wydarzeń na ten rok. Cieszymy się, że możemy współpracować z One More Level przy tym projekcie” - podsumowuje 505 Games. 

Jak podkreślił Szymon Bryła, prezes One More Level, współpraca z międzynarodowym wydawcą nie tylko wpłynie na lepszą promocję tytułu. Będzie to miało również bezpośrednie przełożenie na lepsze wyniki sprzedażowe Ghostrunnera.

Warto na koniec wspomnieć, że podczas jesiennej edycji Festiwalu Steam, Ghostrunner był jednym z najczęściej pobieranych dem. Również był tytułem najczęściej dodawanym na listę życzeń. Tym samym polski tytuł tuż przed premierą plasuje się na 8. miejscu Top Wishlists Steam.
 

505 Games gry

Zobacz także: Ghostrunner pnie się na wishliście platformy Steam. Premiera gry od One More Level już za miesiąc

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.