Debiut Xbox Series X i Series S. Premiera pierwszych next-genów już jutro
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 lis 2020, 06:15

Debiut Xbox Series X i Series S. Premiera pierwszych next-genów już jutro

Już jutro na rynku gier zadebiutują dwie konsole nowej generacji od Microsoftu – Xbox Series X oraz Xbox Series S.

Premiera konsol nowej generacji to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń na rynku gier. Już jutro zadebiutują dwa urządzenia od Microsoftu. Mowa o Xbox Series X oraz Xbox Series S. Pierwszy model będzie zdecydowanie mocniejszym sprzętem w porównaniu do serii S. Będzie się on również różnić cenowo – seria X kosztuje 2 249 zł, natomiast słabsza wersja 1 349 zł. 

„Każda premiera nowej platformy gamingowej jest okazją dla deweloperów na zwiększenie przychodu ze sprzedaży nowych tytułów i backkatalogu, ale nowa generacja jednej z najpopularniejszych konsol domowych na rynku otwiera całkiem nowe horyzonty sprzedażowe. Wynika to wprost z ogromnego zainteresowania nowym urządzeniem Microsoftu na świecie i spodziewanym ogromnym popytem na nowe gry i usługi, w tym na Game Pass” – mówi Jacek Głowacki, Company Development Manager Draw Distance. „Uważam, że pojawienie się Xboxa Series X / S na rynku stanowi wspaniałą szansę dla twórców gier niezależnych i realną możliwość uzyskania bardzo atrakcyjnych poziomów przychodów ze sprzedaży” – dodaje.
 

Co pokaże nowy next-gen od Microsoftu?

Listopadowa premiera konsol nowej generacji to jedno z najważniejszych wydarzeń na rynku gier. Najpierw 10 listopada zadebiutują dwa urządzenia od Microsoftu. Natomiast kilka dni później, 19 listopada, na rynek trafi PlayStation 5 od Sony. Przedstawiciele mediów branżowych i rynku gier od kilkunastu dni mają okazję testować nowe sprzęty, a w sieci są już dostępne pierwsze recenzje.
 


Jako pierwsze do graczy trafią nowe Xboxy: Series X oraz Series S. Pierwsze seria będzie zdecydowania droższa. Będzie kosztować 2 249 zł, natomiast cena serii S wyniesie 1 349 zł. Konsole różnią się od siebie wyglądem oraz wielkością. Jednak główne różnice pomiędzy dwoma modelami będą odczuwalne w układzie graficznym oraz dysku twardym.

Mimo różnic, producenci zapewniają, że obydwie serie będą obsługiwać te same gry. Dlatego deweloperzy gier będą przygotowywać dany tytuł zarówno na Xbox Series X oraz S. Pierwsze recenzje mediów wskazują, że nowego Xboxa wyróżnia m.in. szybkość ładowania gry, dzięki dedykowanemu SSD. Xbox Series X dodatkowo wyróżnia rozdzielczość 4K.

„Wiemy na pewno, że pod względem designu Xbox Series X prezentuje się zupełnie inaczej niż jego poprzednicy. Dla graczy, bardzo ważna jest kompatybilność wsteczna, co konsola ma gwarantować. Dodatkowo, w połączeniu z abonamentem Game Pass ma być chlubą Microsoftu. Firma ma też plany uruchomienia usługi xCloud, która już teraz pozwala ogrywać wybrane produkcje z Xbox One na smartfonach. Gry mają ładować się szybciej niż dotychczas, a wysoka wydajność konsoli ma sprawić, że niektóre tytuły zaoferują nam rozgrywkę w 4K przy zachowaniu 120 klatek na sekundę. To tylko wybrane zalety, zapowiadane przez Microsoft. Wiele wskazuje na to, że szykuje się prawdziwa gamingowa rewolucja” - komentuje Mateusz Zawadzki, prezes Ultimate Games.

Data premiery konsol nowej generacji pokrywa się obecnie z kolejnym lockdownem. Jednak jak wiadomo, rynek gier mocno zyskał podczas pandemii i nie powinno być obaw co do sprzedaży samych urządzeń. Osoby, które zamówiły Xboxa w przedsprzedaży powinny spodziewać się dostawy sprzętu 10 listopada.

„Oczywiście poprzednie miesiące pokazały, że pandemia i związany z nią lockdown znacząco poprawia wskaźniki przychodu ze sprzedaży gier i sprzętu, nie inaczej powinno też być w przypadku premiery jednej z najbardziej oczekiwanych konsol. Według estymacji prestiżowych agencji analitycznych już do końca tego roku powinno sprzedać się około 3,3 mln egzemplarzy konsoli, a do 2023 roku około 30 milionów konsol. Trudno powiedzieć czy Microsoft będzie usatysfakcjonowany takimi wynikami, tym bardziej, że prognozy zwiastują raczej dominację PlayStation 5 pod względem ilości sprzedanych kopii konsol” – mówi Strefie Inwestorów Jacek Głowacki z Draw Distance.

Zobacz także: Premiera konsol Xbox nowej generacji odbędzie się tuż przed premierą Cyberpunka 2077 – wyciekła data i cena nextgenów Microsoftu

Pierwsze gry na Xboxa

Recenzenci, którzy dostali jeszcze przed premierą konsole od Microsoftu, mogli testować na niej gry dotychczas dostępne w Xbox Game Pass. W pierwszych dniach od premiery nowego next-gena gracze nie będą mieli dużego wyboru nowych produkcji.

Do sprzedaży w dniu premiery Xboxa na pewno trafi polski tytuł – Observer: System Redux. Bloober Team przygotował odświeżoną wersję gry, która pokaże wszystkie możliwości nowego sprzętu. 10 listopada ukaże się również m.in. gra Assassin’s Creed Valhalla. Jedną z najbardziej wyczekiwanych gier na konsolę Xbox jest inny, polski tytuł od krakowskiego studia. Mowa o The Medium, który zadebiutuje 28 stycznia 2021 roku. Premiera początkowo była zaplanowana na 10 grudnia, jednak tego samego dnia przesunięto debiut Cyberpunka.

Dla fanów konsol od Microsoftu przedstawiamy listę gier, które w ciągu kilku miesięcy powinny ukazać się na nowym sprzęcie.
 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.