Masakra na akcjach CD Projekt nie wpływa na notowania innych spółek gamingowych
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 gru 2020, 10:46

Masakra na akcjach CD Projekt nie wpływa na notowania innych spółek gamingowych

Panika na akcjach CD Projekt nie przekłada się na spadki notowań innych spółek gamingowych. To dobrze świadczy o inwestorach.

Skala rozczarowania produkcją Cyberpunk 2077 jest olbrzymia. Chodzi o to, że CD Projekt wypuścił grę, w którą praktycznie nie da się grać na konsolach starej generacji, szczególnie na PS4. Ubiegły tydzień przyniósł wielką wyprzedaż akcji CDR, a dziś jest ona kontynuowana. O 9:42 notowania CD Projekt zniżkowały o -16,6%, do 266 zł. A jeszcze kilka dni temu kurs CD Projekt znalazł się na historycznym maksimum na poziomie 464 zł. W kilka dni zjechał w dół o około 50%...

Na CD Projekt leje się krew, a na innych gamingach nie

Co ciekawe, ta panika na akcjach CD Projekt nie przekłada się na notowania innych spółek produkujących gry, a notowanych na GPW i NewConnect. Nie będziemy tutaj dokonywać porównania akcji CDR do wszystkich innych gamingów, weźmy tylko te największe i najważniejsze spółki.

Zachowanie kursów spółek gamingowych w ubiegłym tygodniu ilustruje poniższa tabelka. Jak widać, CD Projekt został bardzo przeceniony i pociągnął za sobą w dół indeks WIG Games. Żadna inna spółka gamingowa nawet nie zbliżyła się do niego, jeśli chodzi o skalę przeceny. Owszem, niektóre też zostały dość mocno przecenione, ale to są te, których kursy znajdują się w trendach spadkowych (All In! Games), albo takie, na akcjach których jest duża zmienność z natury, bo są notowane na NewConnect (Movie Games).

Zmiana kursów spółek gamingowych 7-11.12.2020 (proc.)

T-Bull8,6
Creepy Jar (NC)5,2
CI Games2,7
Ultimate Games2,7
Artifex Mundi2,4
Gaming Factory2,1
Games Operators0,4
11bit studios-1,0
Bloober Team (NC)-2,7
PlayWay-3,7
Ten Square Games-6,2
Vivid Games-7,6
All In! Games-8,5
Movie Games (NC)-11,4
WIG Games-13,5
CD Projekt-27,7

Źródło: GPW

Również dziś, podczas kolejnej fatalnej sesji dla CD Projekt, inne gamingi trzymają się w miarę stabilnie. Podczas gdy CD Projekt tanieje o 16%, to 11bit studios zniżkuje o -5%, PlayWay o -2,5%, TEN o -1,7%. T-Bull zwyżkuje o niemal 9%, a Artifex Mundi o niemal 2% (stan na 10:00). To dobrze świadczy o inwestorach: nie wrzucają wszystkich spółek gamingowych do jednego koszyka, nie traktują ich jak jedną całość, analizują każdą z osobna. Obawy o to, że nieudana premiera Cyberpunka może wpłynąć na notowania innych producentów gier chyba jednak okażą się na wyrost.

Zobacz także: Disney, Take Two Interactive, CD PROJEKT w 2015, Activision Blizzard - jak zachowywały się kursy akcji spółek po wielkich premierach

Czy będzie jak w 2015? Mało prawdopodobne…

Wszyscy zadają sobie pytanie co dalej z kursem akcji CD Projekt. Niepoprawni optymiści mogą się podpierać historią. Po premierze Wiedźmina 3 w maju 2015 roku kurs CD Projektu zniżkował w ciągu kilku sesji o 24%, by potem odbić dynamicznie i w ciągu 2 miesięcy zwyżkować o 35%. Problem w tym, że Wiedźmin 3 był pozytywnym zaskoczeniem, więc rynek zaczął dyskontować kolejne udane produkcje CDR. Teraz sytuacja jest zupełnie inna: Cyberpunk 2077 okazał się rozczarowaniem (przynajmniej na konsole).

cd projekt

Sondę na Twitterze przeprowadził Albert „Longterm” Rokicki. Zapytał się twitterowiczów jak zachowa się kurs CDR do końca roku. Największy odsetek odpowiedzi zakłada pogłębienie spadków.

sonda

Przypomina się tutaj historia z kursem Take Two Interactive, po premierze gry Red Dead Redemption 2 na konsole, która miała miejsce 26 października 2018 roku. Gracze narzekali na jakość gry. W ciągu miesiąca kurs zniżkował o 9%, a po 6 miesiącach był aż 20% niżej, niż w dniu premiery. Potem zaczął się jednak stopniowo podnosić, a dziś jest około 46% wyżej, niż w dniu premiery konsolowej wersji RDR2.

Przypomina się też stara zasada giełdowa „kupuj, gdy leje się krew”. Pamiętajmy, że CD Projekt nie zbankrutował, a zwrot kosztów stworzenia Cyberpunka 2077 ma zapewniony, a już zapowiada Wiedźmina 4 (kolejną część serii, choć nie będzie się ona tak nazywała). Być może właśnie teraz, w końcówce roku, warto szukać jakiegoś dna tej cyberpunkowej paniki? Oczywiście, jeśli jest się inwestorem długoterminowym.

Zobacz także: Podsumowanie roku na polskim rynku gier. Cyberpunk 2077 i Ghostrunner to największe tegoroczne debiuty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost