Cyberpunk 2077 i Ghostrunner – tym żyje polski rynek gier w 2020 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
14 gru 2020, 06:15

Podsumowanie roku na polskim rynku gier. Cyberpunk 2077 i Ghostrunner to największe tegoroczne debiuty

Gracze od kilku dni żyją jedynie Cyberpunkiem 2077. Ale to przecież nie jedyna premiera gry, która miała miejsce w tym roku. Podsumowujemy polski rynek gier w 2020 roku.

Rok 2020 jest nietypowy pod wieloma względami. Pandemia COVID-19 mocno dotknęła wiele branż, jednak nie rynek gier. On wręcz eksplodował w minionym roku. Co więcej, w ostatnich dniach gracze na całym świecie żyją premierą polskiego Cyberpunka 2077. Produkcja CD PROJEKT wywołała wiele emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

Cyberpunk 2077 był ostatnią, ważną premierą na polskim rynku gier w 2020 roku. Dlatego kilka dni po premierze podsumowujemy debiuty gier od spółek notowanych na głównym rynku GPW.

Zobacz także: Premiery polskich gier w 2019 roku rozczarowały inwestorów, żadna ważna produkcja nie przebiła oczekiwań

Premiera roku, czyli Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 był najbardziej oczekiwaną grą roku. I nawet kilka przesunięć premiery nie zniechęciło graczy do zakupu polskiego tytułu w przedsprzedaży. Jak poinformował CD PROJEKT, Cyberpunk sprzedał się w nakładzie 8 mln egzemplarzy przed premierą. Jest to 5-krotnie wyższy wynik w porównaniu do przedsprzedaży Wiedźmina III.

Oczekiwania do produkcji CD PROJEKT były ogromne. Jednak premiera nie obyła się bez problemów. Już po kilku godzinach od udostępnienia gry na całym świecie, pojawiły się negatywne komentarze dotyczące wersji Cyberpunka na PC. Produkcja wciąż zawiera wiele bugów, które nie zniknęły wraz z Patch Day 1.

Problemy ma również wersja konsolowa Cyberpunka. Słaba grafika, znikające postacie, liczne bugi. Na to gracze narzekają najczęściej. My również zagraliśmy w Cyberpunka na Playstation 4, o czym pisaliśmy na Live Blogu. W dniu premiery Adam Kiciński, prezes zarządu CD PROJEKT wielokrotnie podkreślał, że zespół już pracuje nad tzw. hot fixami, które jak najszybciej naprawią pojawiające się błędy. Kolejne patche mają się pojawić już wkrótce.

I choć komentarze graczy oraz statystyki pokazują niezadowolenie, to premiera Cyberpunka bez dwóch zdań była największym debiutem na rynku gier ostatnich lat. Wystarczy spojrzeć na kampanię promocyjną, jaką CD PROJEKT przygotował przed premierą. Największe, światowe marki podjęły współpracę z polską spółką, a na Twitterze znane osoby gratulowały wielkiego sukcesu Cyberpunkowi.

Zobacz także: Premiera Cyberpunk 2077: LIVE BLOG

Ghostrunner z portfolio wydawniczego All in! Games

Bez wątpienia drugą, najważniejszą premierą na polskim rynku gier był Ghostrunner. Cyberpunkowy tytuł akcji od studia One More Level zadebiutował pod koniec października. Jednym z wydawców produkcji jest All in! Games, spółka od niedawna notowana na głównym rynku GPW, po przejęciu Setanty.

Wersja Ghostrunnera na PC aktualnie ma 81 na 100 pkt na portalu Metacritic. Na Steamie polski tytuł oceniło już ponad 12 tys. graczy, z czego aż 91% jest pozytywnych. All in! Games, wspólnie z drugim wydawcą 505 Games, poinformowało o sprzedaży ponad 185 tys. egzemplarzy na dzień 30 października 2020 roku. Gra będzie dalej rozwijana, o czym opowiedział nam Piotr Żygadło, prezes All in! Games.

„W najbliższym czasie pojawią się pierwsze dodatki do gry i planujemy regularne aktualizacje przez najbliższy rok. W planach na drugą połowę 2021 jest także duże DLC, znacząco zwiększające rozmiar gry. Ponadto za kilka miesięcy ukaże się wersja na konsole nowej generacji, co na pewno pobudzi zainteresowanie rynku” – zapowiada Piotr Żygadło.

Zobacz także: All in! Games podsumowuje sprzedaż Ghostrunnera i zapowiada wydanie dużego DLC w 2021 roku

PlayWay bez ważnej premiery w tym roku

W ubiegłym roku przygotowaliśmy materiał z nadchodzącymi premierami na 2020 roku. W zestawieniu znalazła się Grupa PlayWay, która miała wypełniony kalendarz debiutami gier. Jednak wśród tych najważniejszych ukazał się jedynie tytuł Tank Mechanic Simulator. Produkcja od studia DeGenerals zadebiutowała pod koniec lutego. Do tej pory otrzymała ponad 4 tys. recenzji, z których aż 87% jest pozytywnych.

Tank Mechanic Simulator

W tym roku przełożono premiery najważniejszych produkcji z Grupy PlayWay tj. Junkyard Simulator, Contraband Police, I am Your President czy Bum Simulator. Pierwsza z nich, czyli symulator właściciela złomowiska, po wydaniu prologu we wrześniu otrzymała negatywne oceny. Dlatego zdecydowano o dopracowaniu produkcji i przełożeniu premiery.

Spółka liczy, że większość z najważniejszych produkcji zadebiutuje na rynku gier jeszcze w I połowie 2021 roku.

Zobacz także: PlayWay liczy, że dużo ważnych dla grupy gier będzie miało premiery w I poł. 2021 r.

Ultimate Games jako czołowy wydawca gier na Switcha

Ultimate Games umocniło swoją pozycję na rynku gier jeśli chodzi o platformę Nintendo Switch. W 2020 roku spółka udostępniła kilkadziesiąt premier gier w wersji na przenośną konsolę. Warszawska spółka jest jednym z największych wydawców realizujących projekty w tym segmencie na świecie.

„W 2020, do tej pory, jeśli chodzi o platformę Nintendo Switch w czołówce najlepiej sprzedających się gier, dystrybuowanych bezpośrednio z konta wydawniczego Ultimate Games, znalazły się House Flipper, Ultra Off-Road Alaska 2019 oraz Pet Care. W pierwszych trzech kwartałach mijającego roku segment dystrybucji gier na konsole wygenerował łącznie ponad 60 proc. przychodów netto ze sprzedaży naszej spółki” – mówi Mateusz Zawadzki, prezes Ultimate Games.

Podczas czatu inwestorskiego w listopadzie prezes Ultimate Games podkreślił również, że spółka w skali roku, prawdopodobnie wydaje więcej gier niż cała grupa PlayWay razem wzięta. W przyszłym roku spółka przygotowuje się do kilku dużych premier m.in. Ultimate Fishing Simulator 2 oraz Thief Simulator 2.

Operator powiadamiania ratunkowego od Games Operators

Games Operators to pierwsza spółka gamingowa, która w 2020 roku zadebiutowała na warszawskim parkiecie. Ponadto był to nietypowy debiut, który odbywał się online ze względu na pandemię COVID-19. Spółka zadebiutowała w połowie kwietnia, a kilka dni później miała premierę gra 112 Operator.

112 Operator to kontynuacja innego hitu od Games Operators – 911 Operator. Gra jest symulatorem powiadamiania ratunkowego. Na Steamie nowy tytuł spółki otrzymał do tej pory ponad 1,6 tys. ocen, z czego blisko 87% z nich jest pozytywnych. We wrześniu dodano pierwsze DLC do gry, a już kolejne jest w przygotowaniu.

112 Operator

Spółki z Głównego Rynku GPW bez większych premier

Wyżej wymienione spółki to nie jedyne notowane na Głównym Rynku GPW z branży gier. Wśród nich jest jeszcze m.in. 11 bit studios, CI Games czy Gaming Factory. Na Głównym Rynku mamy również specjalistów od gier mobilnych – Ten Square Games czy BoomBit.

W przypadku 11 bit studios gracze muszą uzbroić się w cierpliwość, aby poznać szczegóły dotyczące 3 projektów, nad którymi pracuje warszawska spółka. CI Games za to przygotowuje się do premiery drugiej części Sniper Ghost Warrior Contracts. Prawdopodobnie zadebiutuje ona w I kwartale 2021 roku. Gaming Factory to niedawny debiutant warszawskiego parkietu, który planuje ważniejsze premiery również na przyszły rok m.in. Human Farm.

Już niebawem do grona spółek publicznych dołączy również People Can Fly. Studio jest jednym z trzech producentów gier AAA w Polsce. Jeszcze w tym roku liczyliśmy na premierę ich flagowego tytułu Outriders, jednak debiut tytułu został przeniesiony na początek lutego 2021 roku.

W przyszłym tygodniu przygotujemy podsumowanie premier gier od spółek notowanych na NewConnect. Będzie tego sporo!

Zobacz także: Debiut People Can Fly może nastąpić jeszcze w 2020 roku. Co wydarzy się zanim PCF Group wejdzie na GPW

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.