Premiery gier spółek gamingowych z GPW i NewConnect na 2020 rok - kalendarz
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 gru 2019, 06:00

Cyberpunk 2077 to nie wszystko – premiery gier spółek z GPW i NewConnect na 2020

Premiery gier polskich spółek notowanych na GPW i NewConnect w 2019 roku nie do końca spełniły oczekiwania inwestorów. Nic straconego. W 2020 roku bowiem nie będzie brakować okazji, aby oczekiwania przebić, w szczególności za sprawą premiery gry Cyberpunk od CD PROJEKT. Jednak nie jedną grą żyje polski rynek. Rok 2020 roku zapowiada się dla branży naprawdę gorący, dlatego przygotowaliśmy kalendarz kluczowych premier produkcji polskich gier na nadchodzący rok.

Rok 2019 stał pod znakiem symulatorów oraz gamingowych horrorów. Przyszły rok również będzie zdominowany przez symulatory, jednak pojawi się też kilka ciekawych tytułów z innych gatunków. Oczywiście, najważniejszą premierą polskiego rynku gier będzie Cyberpunk 2077, jednak obok tego tytułu pojawi się również druga część Dying Light. Czeka nas jeszcze wiele nowości.

Zobacz także: Premiery polskich gier w 2019 roku rozczarowały inwestorów, żadna ważna produkcja nie przebiła oczekiwań

Odliczanie do premiery Cyberpunk 2077

W 2019 roku czekaliśmy, aby poznać chociaż datę premiery Cyberpunka. Za jednym razem, podczas targów E3 otrzymaliśmy datę, przedsprzedaż tytułu oraz wiele innych niespodzianek. Największym zaskoczeniem był udział Keanu Reeves w prezentacji tytułu oraz w samej grze.

Premiera Cyberpunka odbędzie się 16 kwietnia 2020, ale już można zakupić grę w przedsprzedaży. Cena na PC wynosi 199 zł, a na konsole 269 zł. Istnieje również możliwość zakupu edycji kolekcjonerskiej, w której znajdziemy wiele gadżetów związanych z tytułem m.in. mapę miasta Night City, figurkę głównego bohatera czy metalowe przypinki.
- Okienko czasowe, w którym ma debiutować gra, wydaje się być dla Cyberpunka bardzo korzystne. Na wiosnę 2020 mamy bardzo ubogi tzw. pipeline wysokiej jakości debiutów od największych studiów gamingowych. Pozostaje więc kwestia dostarczenia wysokiej jakości gry, a tutaj CD PROJEKT zwykle dokłada starań, żeby spełnić oczekiwania fanów. Wydaje się na ten moment, że ta produkcja ma szansę przenieść spółkę po raz kolejny do wyższej ligi – stwierdził Michał Cichosz, zarządzający w Skarbcu Spółek Wzrostowych.

Według jednych z najnowszych badań firmy Newzoo wynika, że 43% graczy deklarujących chęć zakupu Cyberpunk 2077 kupuje gry w ramach przedsprzedaży, a 50% planuje zakup podczas premiery.

CD PROJEKT już zapowiedział, że tytuł będzie rozwijany jeszcze długo po premierze, podobnie jak było w przypadku Wiedźmina 3. Zaplanowano m.in. wprowadzenie szeregu dodatków oraz docelowo trybu multiplayer. Cyberpunk, niezmiennie od kilku miesięcy znajduje się na 1. miejscu Wishlisty Steam.

cyberpunk

Zobacz także: Keanu Reeves w Cyberpunk 2077! CD PROJEKT rozpoczyna przedsprzedaż gry, ujawnia datę premiery oraz nowy trailer

Druga, najbardziej wyczekiwana polska premiera - Dying Light 2

Wiosną 2020 roku odbędzie się również premiera flagowego tytułu spółki Techland, Dying Light 2. Termin również został ogłoszony podczas targów w Los Angeles, jednak na razie nie podano daty dziennej. Jak zapewniają twórcy gry, nowa część będzie o wiele obszerniejsza od poprzedniej. Podczas Gamescomu spółka zaprezentowała 25-minutowy gameplay.

Jeden z twórców gry, Tymon Smektała udzielił jakiś czas temu wywiadu dla serwisu Prankster 101. Zdradził w nim, że główny wątek fabularny powinien potrwać od 15 do 20 godzin, natomiast ukończenie wszystkich misji zajmie nawet ponad 100 godzin. Ukończenie gry, nie oznacza, że gracz zobaczył wszystkie możliwości, dlatego twórcy zachęcają do kilkukrotnego podejścia do rozgrywki.

Gra powstaje przy wsparciu światowych firm związanych z rynkiem gamingowym m.in. Cenega, Koch Media oraz Square Enix. Druga część Dying Light będzie również rozwijana po premierze. Jak zapowiedziano, planowane jest wprowadzenie dodatkowych zawartości oraz DLC.

Zobacz także: Techland publikuje nowy zwiastun i zapowiada na wiosnę 2020 r. premierę Dying Light 2

Plan premier Grupy PlayWay

W 2020 roku na rynek zostaną wydane wersje konsolowe flagowych tytułów PlayWaya m.in. House Flipper oraz Thief Simulator. Decyzja została podjęta ze względu na wysoką sprzedawalność gry Car Mechanic Simulator na konsole. Produkcja cały czas napędza wyniki finansowe spółki. Jednak w przypadku kolejnych tytułów wydawanych na konsole, prezes Krzysztof Kostowski nie przewiduje wersji pudełkowych.

W kalendarzu premier już uwzględniono wydanie istniejących tytułów na konsole. Na obecnie liście premier znajduje się 118 pozycji, a kilkanaście z nich może być ważnymi debiutami. Poniżej kilka kluczowych.

TytułData premieryPlatforma
House FlipperTBAXbox One, PS4
Tank Mechanic SimulatorQ1 2020PC
Junkyard SimulatorH1 2020PC
Contraband Police2020PC
Prison Simulator2020PC
Bum Simulator2020PC, Xbox One, PS4
I am Your President2020PC

W I kwartale ma zostać wydana gra Tank Mechanic Simulator, która może być kolejnym hitem Grupy PlayWay. Spółka kilka dni temu udostępniło wersję demo dla Youtuberów, którzy publikują gameplaye. W ciągu zaledwie jednego dnia, dwa filmy uzyskały blisko 200 tys. wyświetleń.

- Tank Mechanic Simulator, którego tworzymy od poziomu preprodukcji posiada obecnie jedną z większych wishlist, to są poziomy zbliżone do House Flippera. Wersja demo gry została wypuszczona kilka dni temu, odbiór jest bardzo dobry i to jest tytuł, który chcielibyśmy wydać niedługo" – powiedział Krzysztof Kostowski w wywiadzie dla PAP Biznes.

Zobacz także: Car Mechanic Simulator wciąż napędza wyniki PlayWay. Spółka zapowiada, że wszystkie ważne tytuły wprowadzi na konsole

Movie Games jako producent i wydawca

Movie Games, oprócz wydania gier DRAGO entertainment, przygotowuje również własne tytuły. Jednym z nich będzie Lust from Beyond, kolejny horror psychologiczny od spółki. Wishlista gry przekroczyła już 70 tys. zapisów, jednak data premiery nadal nie jest znana. W tym roku zadebiutowała gra The Beast Inside.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z odbioru pierwszych materiałów Lust from Beyond, co widać po wynikach wishlisty na Steamie, a także liczbie pobrań prologu. Demo utrzymuje ocenę powyżej 90 proc. na podstawie niespełna 600 recenzji, to doskonały wynik – mówi Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games.

Zobacz także: Lust from Beyond notuje doskonałe oceny, a wishlista przekroczyła 70 tys. zapisów

Oprócz tego, Movie Games planuje również wydanie kilku symulatorów. Na I kwartał 2020 roku została przesunięta premiera gry Drug Dealer Simulator. Spółka poinformowała ostatnio, że zaprosiła do współpracy znanego rapera, Małolata.

Nie będzie to jedyny symulator od spółki. W przyszłym roku również ukaże się Save The Forest, czyli symulator zarządzania lasem. Trafi on do sprzedaży na PC w 2020 roku, bliższa data nie jest na razie znana. Movie Games rozpoczęło również prace nad tytułem Restaurant Flipper i szykuje się do wydania gry Alaskan Truck Simulator.

Zobacz także: 80 tys. graczy oczekuje na premierę Alaskan Truck Simulator od Movie Games

Drift20 od ECC Games wciąż testowany

W listopadzie miała odbyć się premiera flagowego tytułu ECC Games, czyli Drift19. Debiut gry jednak został przesunięty, a nazwa produkcji została zmieniona na Drift20. To oznacza, że w przyszłym roku możemy spodziewać się już premiery tytułu w Early Access. Przesunięcie terminu wynikało z ciągłych prac nad optymalizacją gry. Również testerzy spółki PlayWay nie zaakceptowali wydanie gry w obecnym stanie. Data premiery zostanie podana dopiero po pełnej akceptacji testerów.

- Zmiana daty premiery podyktowana jest trwającymi pracami optymalizacjami nad grą oraz współpracą z zespołem testerów PlayWay Testing Center dalej jako "PWTC". Zarząd spółki otrzymał od wydawcy gry PlayWay informacje, że gra posiada duży potencjał sprzedażowy, a rozpoczęcie sprzedaży na obecnym etapie mogłoby negatywnie wpłynąć na opinie pierwszych użytkowników i przełożyć się na niewykorzystanie w pełni możliwości sprzedażowych tytułu – poinformował w komunikacie ECC Games.

Jeszcze w listopadzie, ECC Games podpisało list intencyjny z 505 Games na wydanie gry Drift20 w wersji na PC, konsole oraz urządzenia mobilne.

Zobacz także: Drift 19 zmienia nazwę na Drift20. ECC Games przesuwa datę premiery flagowego tytułu

Dwa remaki od Forever Entertainment

Latem 2019 roku podczas targów E3 pozytywnie graczy zaskoczyła spółka Forever Entertainment. Zaprezentowała ona zapowiedź gry Panzer Dragoon Remake, która wywołała euforię wśród fanów kultowej produkcji z lat 90. Pomimo że premiera gry jeszcze się nie odbyła, to spółka już jest w fazie preprodukcji drugiej części Panzer Dragoon II Zwei.

- Forever Entertainment przygotowuje Grę "Panzer Dragoon: Remake" zgodnie z przyjętym harmonogramem, tak aby dotrzymać zapowiadany termin "Zima 2019/2020" – deklaruje spółka.

Do tej pory gdyńska spółka stawiała na 3 segmenty swojej działalności, czyli produkcje własne, działalność wydawniczą oraz rozwiązania technologiczne. Dodała do tego kolejny filar jakim mają się zostać nowe wersje kultowych gier. Forever Entertainment zakłada wydawanie jednego remake’u raz na 12-18 miesięcy.

dragoon

Zobacz także: Panzer Dragoon to dopiero początek. Forever Entertainment stawia na remaki starych gier i zapowiada drugą część kultowej produkcji

Klabater zapowiada kolejne produkcje

W 2019 roku sukcesem Klabatera była gra Crossroads Inn, która zadebiutowała dwa miesiące temu. Spółka już zapowiada wydanie jej na konsole w przyszłym roku oraz wprowadzenie dodatków. W 2020 roku Klabater zamierza również wprowadzić na rynek grę Help Will Come Tomorrow, która będzie osadzona w Rosji czasów Rewolucji Październikowej.

- Na przyszły rok z zapowiedzianych już publicznie gier planujemy wydanie Help Will Come Tomorrow - ambitnej gry, nawiązującej narracyjnie do produkcji studia Polyslash We.The Revolution. Nad grą pracują bardzo utalentowani twórcy ze studia Arclight Creations, którzy za punkt honoru wzięli sobie przedstawienie, do tej pory nie poruszanego w grach zjawiska walk klasowych – komentuje spółka - Na tło swojej historii wybrali niezwykle ciekawe i dramatyczne czasy Rewolucji Październikowej w Rosji. Gra ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku, a produkcja odbywa się na wszystkie obecne platformy sprzętowe.

To nie jedyna produkcja w kalendarzu premier Klabatera. Kolejną istotną grą w katalogu będzie gra rosyjskiego studia Mandragora, Skyhill: Black Mist. Spółka planuje realizację dwóch projektów własnych w ramach umowy z Discovery Networks - The Moonshiners: Official video game oraz The Animal Planet: Managerie. Jak podkreśla spółka, w obu przypadkach będą to projekty z gatunku symulatorów.

Ostatnim tytułem, nad którym rozpoczęto prace jakiś czas temu jest gra o roboczym tytule Cyrk. To ambitna produkcja, która wpisuje się w cykl zainicjowany przez We.The Revolution oraz Help Will Come Tomorrow.

Zobacz także: Klabater ogłasza wydanie wersji konsolowej i zapowiada nowe dodatki do gry Crossroads Inn

Total Tank Simulator, czyli polski battle simulator od Noobz From Poland

W przyszłym roku na NewConnect ma zadebiutować Noobz from Poland. W I kwartale 2020 roku odbędzie się premiera pierwszej gry spółki, Total Tank Simulator. Będzie to produkcja typu battle simulator, a sama spółka została uznana jako jeden z 3 studiów na świecie liderujących tego typu grom.

Do tej pory spółka wypuściła 5 wersji demo gry, dzięki czemu zbudowała już społeczność wokół swojego tytułu. Przy pierwszych dwóch wersjach, w ciągu 1,5 miesiąca Noobz from Poland miało 7 mln wyświetleń na YouTubie. Co więcej, na przełomie czerwca i lipca 2019 roku spółka znalazła wydawcę na swoją pierwszą produkcję. Mówimy o dużym zachodnim wydawcy notowanym na giełdzie, który ma przedstawicielstwa na całym świecie.

- Noobz from Poland w Q1 2020 wyda swój flagowy produkt Total Tank Simulator. W drugiej połowie 2020 roku przewidziany jest spory dodatek (DLC). Dodatkowo w Q1 2020 planowane jest zakończenie preprodukcji nowej gry PC – komentuje Jarosław Kotowski, prezes Noobz from Poland.

noobz from

Zobacz także: Jesteśmy jednym z trzech światowych liderów produkujących nowy rodzaj gier typu battle simulator - Jarosław Kotowski z Noobz from Poland

Survival horror FrostFall od DRAGO entertainment

Kolejną spółką, która chce w przyszłym roku wprowadzić kilka gier na rynek jest DRAGO entertainment. Dopiero od niedawna zajmuje się produkcją tytułów własnych, ale na rynku gier działa już 20 lat. W 2020 roku spółka planuje premierę gry typu FPS/survival FrostFall. Produkcja zostanie udostępniona w formule Early Access, a jej wydawcą będzie Movie Games.

Oprócz jednej gry średniobudżetowej, DRAGO entertainment planuje również produkcję 5 symulatorów. Wszystkie z nich zostały już zapowiedziane na platformie Steam i już zbierają zapisy na wishlisty. Gas Station Simulator przekroczył już liczbę 10 tys. użytkowników. Pozostałymi symulatorami będą Airport Contraband Simulator, Food Truck Simulator, Detective Simulator oraz Paparazzi Simulator.

- W pierwszej kolejności w sprzedaży będzie Gas Station Simulator, planujemy premierę tytułu w III kwartale przyszłego roku. Teaser gry w niecałe dwa miesiące od umieszczenia zapowiedzi na platformie Steam osiągnął ponad 10 tys. zapisów. Premiera każdego z kolejnych symulatorów nastąpi w odstępie około miesiąca od poprzedniego – zapowiada Joanna Tynor, prezes DRAGO entertainment - W drugim kwartale 2020 na platformie Steam zostanie wydany nasz tytuł FrostFall w wersji Early Access. Jego pełny release dostępny będzie kilka miesięcy później – dodaje.

Zobacz także: Movie Games zapowiada wydanie FrostFall. Średniobudżetowej gry typu FPS/survival, realizowanej przez DRAGO entertainment

Gry VR od Carbon Studio

Carbon Studio jest specjalistą od gier VR. Ich flagowymi tytułami jest The Wizards oraz Alice VR. W przyszłym roku również pojawi się kilka tytułów w wirtualnej rzeczywistości.

- Rok 2020 zapowiada się dla nas bardzo ciekawie. Planujemy rozpocząć go dość intensywnie, dwoma premierami gier na google VR, w bardzo korzystnym dla nas otoczeniu, ogromnego przyrostu graczy korzystających z tej technologii oraz relatywnie małej ilości jakościowych tytułów dla niej dedykowanych. Najpierw premierę będzie miało Dreamo - projekt, którego jesteśmy wydawcą. Jednak głównym wydarzeniem w pierwszym półroczu będzie premiera The Wizards Dark Times – zapowiada Aleksander Caban, prezes zarządu Carbon Studio.

Zobacz także: Carbon Studio, deweloper gier VR, może jeszcze w tym roku zadebiutować na NewConnect

Spółka specjalizująca się w grach VR podpisała niedawno umowę z brytyjską firmą Games Workshop. Na jej podstawie stworzy grę osadzoną w uniwersum Warhammer: Age of Sigmar. To właśnie na ten tytuł spółka przeznaczy większość pozyskanych środków z ostatniej emisji akcji.

- W dalszej części roku 2020 będziemy skupiali się na wsparciu naszych produktów oraz oczywiście szlifowania naszej perełki - gry osadzonej w świecie Warhammer'a - ikony wśród gier w świecie fantasy stworzonej przez Games Workshop, z którym niedawno podpisaliśmy licencję na ten tytuł – zapowiada prezes spółki.

Zobacz także: Carbon Studio pracuje nad grą na podstawie umowy franczyzowej ze znanym Uniwersum Warhammer

Jak widać, 2020 rok będzie obfitował w premiery od polskich spółek. Jednak to nie wszystkie tytuły zaplanowane na przyszły rok, dlatego poniżej przygotowaliśmy kalendarz premier z przewidywanymi datami wydania.

SpółkaGraPrzewidywane data premiery
CD PROJEKTCyberpunk 207716.04.2020
TechlandDying Light 2Wiosna 2020
Movie GamesDrug Dealer SimulatorI kwartał 2020
Movie GamesLust from Beyond2020
Movie GamesSave The Forest2020
Movie GamesRestaurant Flipper2020
ECC GamesDrift20 (Early Access)2020
Forever EntertainmentPanzer Dragoon RemakeZima 2019/2020
KlabaterHelp Will Come Tomorrow2020
KlabaterSkyhill: Black Mist2020
KlabaterThe Moonshiners2020
Noobz from PolandTotal Tank SimulatorI kwartał 2020
DRAGO entertainmentFrostFall (Early Access)II kwartał 2020
DRAGO entertainmentSymulatory: Gas Station, Food Truck, Paparazzi, Detective, Airport ContrabandIII kwartał 2020
CreativeForge GamesAircraft Carrier Survival2020
Kool2PlayUragun (Early Access)22.01.2020
Arts AllianceAurora (Early Access)2020
Cherrypick GamesSolitaireII kwartał 2020
Games Operators112 Operator2020
The Farm 51Chernobylite (pełna wersja)2020
The Farm 51World War 3 (pełna wersja)2020
People Can FlyOutridersLato 2020

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.