Pierwsza sprawa w sądzie o Cyberpunk 2077 w USA. CD PROJEKT otrzymał pozew zbiorowy
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
26 gru 2020, 12:15

Pierwsza sprawa w sądzie o Cyberpunk 2077 w USA. CD PROJEKT potwierdza, że otrzymał pozew zbiorowy

W piątek około 23.00 CD PROJEKT w komunikacie bieżącym poinformował, że otrzymał potwierdzenie złożenia przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej Kalifornii cywilnego pozwu zbiorowego od kancelarii reprezentującej inwestorów z USA.

- Zarząd spółki CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie ("Spółka") informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał od współpracującej ze Spółką kancelarii prawnej potwierdzenie złożenia przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej Kalifornii cywilnego pozwu zbiorowego, przez kancelarię działającą w imieniu grupy posiadaczy amerykańskich papierów wartościowych notowanych pod symbolami "OTGLY" oraz "OTGLF" i opartych na akcjach Spółki. Pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej czy działania Spółki i jej Członków Zarządu związane z premierą gry Cyberpunk 2077 stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez między innymi wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie. - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Kancelaria prawna Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz ogłasza dochodzenie w imieniu amerykańskich akcjonariuszy CD PROJEKT

Pierwszy pozew na CD PROJEKT, ale nie ostatni

PAP donosi, że to pierwszy pozew za premierę Cyberpunk 2077, ale na pewno nie ostatni. Dwie amerykańskie kancelarie prawne, The Schall Law Firm oraz Rosen Law Firm, ogłosiły w czwartek i w piątek w nocy potwierdziły, że złożą pozwy zbiorowe do sądu przeciwko spółce CD PROJEKT. Obydwie zarzucając polskiej spółce to samo czyli, złamanie ustawy o papierach wartościowych oraz wysyłanie na rynek fałszywych lub wprowadzających w błąd komunikatów w związku z premierą gry Cyberpunk 2077.

Według prawników obu kancelarii, długo wyczekiwana gra Cyberpunk 2077 nie nadaje się do gry na konsolach obecnej generacji Xbox i PlayStation z powodu ogromnej liczby błędów.

W efekcie Sony, Microsoft oraz sam CD PROJEKT zmuszone były ogłosić, że zwrócą pełne koszty nabycia gry wszystkim, którzy się do nich zgłoszą z takim żądaniem, a dodatkowo Sony wycofał Cyberpunka 2077 ze swojego sklepu PlayStation Store. W opinii The Schall Law Firm i Rosen Law Firm, "reputacja CD Projektu została znacząco zniszczona przez nieudany start Cyberpunk 2077". Obie kancelarie prawne wezwały inwestorów, którzy kupili akcje CD PROJEKT między 16 stycznia a 17 grudnia 2020 roku, do zgłaszania się do nich do 22 lutego.

Zobacz także: Dwie amerykańskie kancelarie prawne składają pozwy zbiorowe przeciwko CD Projekt

Spór o papiery notowane w USA

Akcje CD PROJEKT nie są notowane w USA, dlatego formalnie sprawa dotyczy strat jakie ponieśli amerykańscy inwestorzy na notowanych za oceanem instrumentach typu ADR. Jest to forma papierów wartościowych tworzona w USA, na potrzeby lokalnych inwestorów, aby mogli oni angażować swój kapitał w nienotowane w USA zagraniczne akcje. Prawnik Dawid Van Kędzierski wyspecjalizowany w tego typu sprawach na swoim profilu linkedin poinformował, że notowane w USA ADR odpowiadają za około 1/4 wartości rynkowej CD PROJEKT, a ich wystawcami są takie instytucje jak Citibank, Deutche Bank czy The Bank of New York Mellon. ADR-y nie miały jednak żadnego związku z samą spółką, a akcje CD PROJEKT nie są formalnie notowane w USA.

Zobacz także: Już cztery zagraniczne fundusze inwestycyjne obstawiają, że akcje CD PROJEKT będą spadać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost