Road Studio chce produkować symulatory drogi i odnieść sukces jak czeskie studio SCS Software
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
11 lut 2021, 08:34

Truck symulatory sprzedają się jak świeże bułeczki. Road Studio z grupy Movie Games planuje zagospodarować tę niszę

Czeskie studio SCS Software, specjalizujące się w symulatorach drogi i podróży, sprzedało według szacunkowych danych, około 25 mln egzemplarzy swoich tytułów. Polskim specjalistą od produkcji motoryzacyjnych chce zostać Road Studio z grupy Movie Games.

SCS Software jest znane z serii gier Euro Truck Simulator czy też produkcji American Truck Simulator. Wymienione gry sprzedały się łącznie w 11 mln egzemplarzy. Czeskie studio do drugiej części Euro Truck Simulator wydało już kilkadziesiąt DLC. Symulatory drogi i podróży cieszą się popularnością wśród graczy, o czym świadczą pozytywne recenzje na Steamie. Chociażby American Truck Simulator ma aż 95% pozytywnych opinii.

Na polskim rynku gier to Road Studio chce specjalizować się w tego typu grach. Spółka należąca do grupy Movie Games w swoim portfolio ma aktualnie dwie produkcje o tematyce motoryzacyjnej: Alaskan Truck Simulator oraz American Motorcycle Simulator. Na obie produkcje czeka już ponad 170 tys. użytkowników platformy Steam.

„Gry o tematyce drogi są bardzo popularne wśród graczy, czego dowodem są bardzo dobre wyniki sprzedażowe gier z tego segmentu znanego producenta z Czech. Jest to jednak w dalszym ciągu nisza, a developerzy gier bardzo rzadko produkują tytuły o tej tematyce. Jako Road Studio zamierzamy efektywnie zagospodarować zapotrzebowanie graczy na tego typu produkcje” – komentuje Maciej Nowak, prezes zarządu Road Studio.

Zobacz także: Road Studio rozpoczyna ofertę publiczną akcji i planuje pozyskać do 2 mln zł

Czeskie truck symulatory trafiły do 25 mln graczy

SCS Software to czeskie studio gamingowe, które jest obecne na rynku od końca lat 90. Początkowo firma zajmowała się produkcją tytułów o tematyce łowieckiej. Z biegiem lat spółka wyspecjalizowała się w produkcji symulatorów drogi i podróży. Na swoim koncie ma m.in. serię gier Euro Truck Simulator czy American Truck Simulator.

Pierwsza część z serii Euro Truck Simulator została wydana w 2008 roku. Kilka lat później, w 2012 roku zadebiutowała druga część gry, która okazała się hitem. Jak sama nazwa wskazuje, gracz jako kierowca tira przemierza kraje Europy. Do tej pory Euro Truck Simulator 2 zostało ocenione na Steamie przez blisko 250 tys. graczy. Tytuł uzyskał aż 97% pozytywnych ocen. Czeskie studio, pomimo wielu lat od premiery, cały czas rozwija swoją flagową produkcję poprzez wydawanie DLC.

Euro Truck Simulator 2

Kolejną grą z portfolio czeskiego studia jest American Truck Simulator, wydany w 2016 roku. Gra otrzymała 95% pozytywnych recenzji na Steamie, a SCS Software stale rozwija tytuł o nowe DLC. Dzięki kolejnym dodatkom, gracz wcielający się w rolę kierowcy tira może eksplorować stany Ameryki Północnej oraz poszczególne miasta.

Gracz oczywiście nie jest tylko kierowcą tira. W tego typu produkcjach może rozwijać swoją ścieżkę kariery i zostać właścicielem firmy transportowej. Tytuły od SCS Software są dostępne jedynie w wersji na PC.

Euro Truck Simulator 2 oraz American Truck Simulator sprzedały się łącznie w liczbie 11 mln egzemplarzy. Natomiast wszystkie gry oraz wydane DLC przez czeską spółką na Steamie sprzedano w 25 mln kopii (wynika z danych zebranych przez Road Studio). Co więcej, pomimo tylu lat od premiery, aktualnie w drugą część Euro Truck gra blisko 30 tys. osób. To tylu graczy, ilu obecnie ogrywa Cyberpunka na Steamie.

Road Studio na miarę SCS Software

Road Studio, spółka z grupy Movie Games, również chce produkować gry o tematyce motoryzacyjnej. Tytuły studia mają łączyć elementy podróży i zwiedzania świata. Aktualnie spółka pracuje nad dwoma grami: Alaskan Truck Simulator oraz American Motorcycle Simulator. Już około 200 tys. graczy zapisało się na wishlisty tych tytułów.

„Nie ukrywamy tego, że chcemy się wzorować na takich podmiotach jak czeski SCS Software. Jest to spółka, która odpowiada za stworzenie i wydanie takich gier jak American Truck Simulator i Euro Truck Simulator 1 oraz 2, które sprzedawały się w milionach kopii. Road Studio ma zagospodarować niszę związaną właśnie z tego rodzaju symulatorami drogi czy survivalu. W tym konkretnie chcemy się specjalizować” – mówił w wywiadzie dla Strefy Inwestorów Maciej Nowak, prezes Road Studio.

Road Studio już zapowiedziało wydanie DLC do gry Alaskan Truck Simulator. Dodatek wprowadzi do rozgrywki autentyczne modele ciężarówek firmy Daimler, znanego na całym świecie producenta samochodów, w tym ciężarówek. Spółka z grupy Movie Games już planuje kolejne produkcje z serii Truck. Road Studio planuje stworzenie wspólnego projektu o tematyce podróżniczo-motoryzacyjnej z inną spółką z grupy: DRAGO entertainment.

Aktualnie trwa publiczna emisja akcji, w ramach której spółka chce pozyskać do 2 mln zł. Dzięki tej kwocie rozpocznie prace nad wspomnianymi 5 grami z serii „Truck” oraz „Motorcycle”.

American Motorcycle Simulator

Zobacz także: „Nisza, którą chce zagospodarować Road Studio jest ogromna. Czeska spółka w tym segmencie sprzedała miliony gier” - Mateusz Wcześniak i Maciej Nowak

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.