CD PROJEKT zawiera korzystną ugodę z inwestorami z USA - akcje spółki zyskują ponad 3%.
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
16 gru 2021, 10:31

Akcje CD PROJEKT zyskują na wartości po informacji, że spółka zawarła korzystną ugodę z inwestorami z USA

Akcje CD PROJEKT zyskują dzisiaj na wartości nawet 3% po informacji o tym, że spółka doszła do porozumienia z inwestorami z USA. Po blisko roku od złożenia pierwszych pozwów przez kancelarie prawne z USA, zawarło ugodę ze skarżącymi. Jej wartość to 1,85 mln USD.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu spółka informowała, że zdecydowała się na rozpoczęcie rozmów w sprawie zawarcia ewentualnej ugody z amerykańskimi skarżącymi. Tym samym CD PROJEKT chciał uniknąć rozprawy przed sądem i wysokich kosztów procesowych. Zaledwie tydzień później doszło do zawarcia ugody, która zakłada wypłatę przez polską spółkę odszkodowania w wysokości 1,85 mln USD. W treści podkreślono, że ugoda nie oznacza przyznania się do winy, a skarżący wycofują się z jakichkolwiek roszczeń. Do 13 stycznia 2022 roku powodowie mają złożyć wniosek o zatwierdzenie ugody, czyli „motion for preliminary approval of the settlement”.

„Wczoraj CD Projekt podpisał wiążące porozumienie zawierające kluczowe warunki ugody, zgodnie z którym powodowie całkowicie wycofają jakiekolwiek roszczenia wobec spółki, w zamian za co CD Projekt oraz ubezpieczyciel zapłaci 1,85 mln USD. W efekcie dojdzie do formalnego zawarcia ugody a cała procedura ma zostać zakończona w ciągu kilku miesięcy” – komentuje Maciej Kietliński, analityk Noble Securities. „Pozytywnym zaskoczeniem jest tak szybkie sfinalizowanie rozmów dotyczących ugody oraz relatywnie niewielka kwota, którą spółka wraz z ubezpieczycielem zobowiązują się zapłacić stronie powodowej za wycofanie roszczeń” – kontynuuje.

Na dzisiejszym otwarciu kurs akcji CD PROJEKT rośnie o kilka procent, a warto podkreślić, że już jutro na Netflixie premiera drugiego sezonu serialu Wiedźmina.
 

Notowania CD PROJEKT

CD PROJEKT

Zobacz także: Rok po premierze Cyberpunk 2077. Czy i kiedy CD PROJEKT i branża gier wróci do łask? – Maciej Kietliński - Podcast 21% rocznie jak inwestować

CD PROJEKT zakończy rok pozytywnie?

Dzisiejsza informacja o tak szybkim zawarciu ugody może wpłynąć pozytywnie na postrzeganie spółki. Kwota odszkodowania jest relatywnie niska, a przypomnijmy o co została oskarżona spółka. Tuż po premierze Cyberpunka, jeszcze na koniec grudnia 2020 roku, dwie kancelarie prawne z USA złożyły pozwy zbiorowe za złamanie ustawy o papierach wartościowych przez CD PROJEKT oraz wysyłanie na rynek fałszywych lub wprowadzających w błąd komunikatów w związku z premierą polskiego tytułu.

W międzyczasie pozwów jeszcze przybyło, a w maju br. sąd skonsolidował pozwy wybierając wiodącego powoda. Tym samym złożone pozwy miały być rozpatrywane jako jedno postępowanie sądowe, jednak CD PROJEKT chcąc uniknąć takiego scenariusze zdecydował się na negocjacje w kwestii ugody. Została ona zawarta zaledwie w tydzień od rozpoczęcia rozmów.

„Spółka informuje, że zdecydowała się na zawarcie ugody, mając na uwadze (i) czas i koszt dalszego prowadzenia postępowania w USA, które mogłyby się pojawić niezależnie od postanowień Sądu, (ii) akceptację głównych warunków ugody przez ubezpieczyciela Spółki, (iii) rekomendację kancelarii amerykańskiej reprezentującej Spółkę oraz pozostałych pozwanych, dotyczącą zawarcia ugody, (iv) powszechną praktykę rynkową funkcjonującą w Stanach Zjednoczonych w tego typu postępowaniach” - napisano w oficjalnym komunikacie CD PROJEKT.
 

Zawarta ugoda nie oznacza przyznania się do winy przez polską spółkę, a skarżący wycofują się już z jakichkolwiek roszczeń. Może być to jedna z pierwszych pozytywnych informacji jakie stoją przed CD PROJEKT. 17 grudnia na Netflixie debiutuje drugi sezon Wiedźmina, a od kilku dni pierwszy sezon jest jednym z najchętniej oglądanych seriali na platformie. „Powyższa informacja niweluje jeden z istotnych wizerunkowo czynników ryzyka „wiszących” nad CD Projektem, co fortunnie zbiega się w czasie z premierą w sezonu serialu Wiedźmin na Netflix, czego będziemy mieli okazję doświadczyć w dniu jutrzejszym” – podsumowuje Maciej Kietliński.

Przyszły rok może stać pod znakiem nowości od CD PROJEKT. Gracze doczekają się wreszcie dwóch wersji next-genowych najważniejszych tytułów, w pierwszej kolejności Cyberpunka, a następnie Wiedźmina III. Wiele osób czeka również na ujawnienie szczegółów dużego DLC do Night City, który być może przyciągnie nowych, ale też starych graczy.

Zobacz także: CD PROJEKT rozczarował wynikami. Przychody i zyski w III kwartale okazały się gorsze od oczekiwań analityków

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.