Akcje CD PROJEKT +6,5% po informacji o tym, że Microsoft przejmie Activision Blizzard
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
18 sty 2022, 15:04

Akcje CD PROJEKT +6,5% po informacji o tym, że Microsoft przejmie Activision Blizzard

Rynek jeszcze nie przetrawił drogiego przejęcia Zyngi przez Take-Two Interactive, tymczasem dzisiaj pojawiła się oficjalna informacja, że Microsoft kupi Activision Blizzard za 68,7 mld USD.

Rynek akwizycji w branży gier jest w ostatnim czasie mocno rozgrzany. Jeszcze kilka dni temu pisaliśmy, że Take-Two Interactive przejmie Zyngę, producenta gier mobilnych, za bagatela 12,7 mld USD. Teraz Microsoft informuje, że zakupi Activision Blizzard. The Wall Street Journal określa planowaną akwizycję „sejsmicznym przejęciem na rynku gier”. Kwota transakcji ma opiewać na blisko 70 mld USD.

Jak napisano w oficjalnym komunikacie, dopóki nie nastąpi finalizacja transakcji, Activision wciąż będzie działać niezależnie, jednak po niej będzie podlegać bezpośrednio pod Microsoft. Obecny dyrektor generalny Activision, Bobby Kotick, pozostanie dyrektorem generalnym firmy. Przejęcie jest uzależnione od warunków zamknięcia oraz zgody regulatorów i udziałowców. Finalizacja akwizycji jest spodziewana w 2023 roku. Microsoft spodziewa się, że po zamknięciu transakcji zysk na akcję będzie dodatni.


Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku nad Activision Blizzard wisiało widmo afer seksualnych, toksycznego środowiska pracy i dyskryminacji. W reakcji na dzisiejsze doniesienia, kurs akcji Activision Blizzard w handlu przedsesyjnym rośnie już o 37%, a na warszawskim parkiecie notowania CD PROJEKT rosną o 6,5%.
 

Notowania CD PROJEKT

CD PROJEKT

Zobacz także: Take-Two tanieje po przejęciu Zyngi. Nadzieją dla wydawcy GTA może być remaster GTA V

Microsoft nie ma sobie równych na rynku gier

Microsoft bez dwóch zdań zamierza zdominować rynek gier. Pokazuje to dzisiejsza informacja o przejęciu Activision Blizzard, który ma na swoim koncie takie produkcje jak seria gier Call of Duty, Diablo czy World of Warcraft. Kwota transakcji ma przekraczać 68 mld USD, a tym samym wszystkie gry Activision trafią do abonamentu Xbox Game Pass. Na ten moment usługa Xboxa jest popularniejsza od abonamentu PlayStation, choć wiemy, że i Sony szykuje odpowiedź na Game Passa w postaci PlayStation Spartacus.

„Po zamknięciu transakcji zaoferujemy jak najwięcej gier Activision Blizzard w ramach Xbox Game Pass i PC Game Pass, zarówno nowych tytułów, jak i gier z niesamowitego katalogu Activision Blizzard. Ogłosiliśmy również dzisiaj, że Game Pass ma teraz ponad 25 milionów subskrybentów. Jak zawsze, z niecierpliwością czekamy na dalsze dodawanie wartości i więcej wspaniałych gier do Game Pass” – czytamy w oficjalnym komunikacie Xboxa.
 

Zobacz także: Akcje Activision Blizzard spadają po publikacji dobrych wyników finansowych. Wszystko przez opóźnienia produkcji gier i afery

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.