Huuuge ogłasza skup akcji za 100 mln zł. Dokładnie rok temu w IPO oferował inwestorom akcje o 160% wyższej cenie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 lut 2022, 10:07

Huuuge ogłasza skup akcji za 100 mln zł. Dokładnie rok temu w IPO oferował inwestorom akcje 160% wyżej

Globalny deweloper oraz wydawca gier free-to-play, Huuuge Inc. ogłosił skup akcji własnych. Zamierza zebrać z rynku ok. 2,5 mln sztuk z przeznaczeniem na pracowniczy program opcji na akcje. Spółka na przełomie stycznia i lutego zeszłego roku przeprowadziła ofertę publiczną nowych akcji przy cenie 50 zł za akcję.

Skup akcji własnych zapowiedziany jest w celu pozyskania z rynku ok. 2,5 mln akcji. Spółka ma zamiar przeznaczyć na ten cel maksymalnie 100 mln zł. Oznacza to, że zgadza się na zakup akcji ze średnią ceną 40 zł za walor. Tymczasem aktualny kurs na giełdzie oscyluje w w okolicach 20 zł za akcję.

Huuuge wyceniany w dołku niżej niż wartość oferty w IPO

Huuuge Inc. przeprowadził w zeszłym roku ofertę publiczną akcji. Inwestorzy nabyli 11,3 mln akcji nowej emisji w cenie 50 zł za akcję (były też oferowane akcje już istniejące). Spółka w ten sposób pozyskała 565 mln zł. Obecnie przeznacza do 100 mln zł na odkupienie części akcji z rynku, czyli 2,5 mln walorów.

Zobacz także: Debiut Huuuge Games. Analiza IPO. Co warto wiedzieć o największym gamingowym IPO na GPW

Od debiutu spółki 19 lutego 2021 r. kurs systematycznie osuwał się w dół osiągając minima 18,60 zł dokładnie w rocznicę IPO. Przecena wartości spółki aż o 62% skłoniła zarząd do podjęcia decyzji o odkupie z rynku części akcji, które może przeznaczyć na potrzeby pracowniczego programu opcji na akcje (ESOP). Krok taki, według zarządu, jest jak najbardziej uzasadniony, gdyż alternatywą byłaby emisja akcji w celu pokrycia tego zobowiązania i tym samym rozwodnienie akcjonariatu.

Prezes Anton Gauffin wyjaśnia wybór takiej formy rozwiązania: „Aktualna cena naszych akcji jest znacząco poniżej ceny z pierwszej oferty publicznej i uważamy, że utrzymujący się obecnie sentyment rynkowy nie odzwierciedla długoterminowej wartości Huuuge. Naszym zdaniem skup akcji na potrzeby pracowniczego programu ESOP jest bardzo dobrą alternatywą w stosunku do rozwodnienia. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że Huuuge jest firmą generującą solidne przepływy gotówkowe, możemy przeprowadzić skup akcji bez negatywnego wpływu na realizację naszej strategii „Build & Buy”.

Skup akcji potrwa do 31 marca 2023 r. W założeniu na ten cel zostanie przeznaczone do 100 mln zł, czyli średnio po 40 zł na jedną akcję. Daje to dość duży dyskont do obecnej ceny akcji na rynku. Program więc może się zakończyć wcześniej i niższym kosztem.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.