11 bit studios będzie tworzyć gry RPG oparte o własne IP. W tym celu spółka kupiła udziały w Fool’s Theory
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
01 mar 2022, 16:31

11 bit studios będzie tworzyć gry RPG oparte o własne IP. W tym celu spółka kupiła udziały w Fool’s Theory

Wczoraj 11 bit studios poinformowało o nabyciu 40% udziałów w spółce Fool’s Theory, a dzisiaj odbyła się konferencja warszawskiej spółki.

Po zakończeniu wczorajszej sesji 11 bit studios ujawniło informację poufną, jaką był zakup 40% udziałów w spółce Fool’s Theory. Firma działająca w branży gier ma już na swoim koncie grę Seven: The Days Long Gone, czyli RPG akcji wydane w 2017 roku. Jak zapewnia 11 bit studios, spółka zachowa swoją niezależność. Kupno udziałów przez warszawskie studio zostanie podzielone na dwie transze. W ramach pierwszej zapłaty gotówką Fool’s Theory otrzyma 2,62 mln zł. Natomiast druga transza zostanie zapłacona dopiero 7 miesięcy po premierze gry o roboczej nazwie Vitriol, której wydawcą będzie oczywiście 11 bit studios. Jej wysokość będzie się wahać między 1,57-3,67 mln zł, w zależności od poziomu sprzedaży oraz liczby pozytywnych recenzji.

„11 bit studios S.A. historycznie zawsze stawiało na rozwój organiczny, a nasze dotychczasowe wyniki finansowe i to, w jakim miejscu obecnie jesteśmy jako studio deweloperskie dowodzą, że była to słuszna strategia. Niemniej, jesteśmy już na tyle dojrzałą organizacją, że możemy dodatkowo przyspieszyć nasz rozwój łącząc siły z innymi podmiotami” – powiedział we wczorajszym komunikacie Przemysław Marszał, prezes zarządu 11 bit studios.

Zakup części Fool’s Theory ma umożliwić zaangażowanie się 11 bit studios w produkcje z gatunku RPG, które będą bazować na posiadanych IP. Jednak wcześniej spółka zostanie wydawcą gry Vitriol, której producentem jest właśnie Fool’s Theory. Pierwsza prezentacja projektu powinna nastąpić jeszcze w II kwartale 2022 roku. W ciągu 6 miesięcy 11 bit studios opracuje model biznesowy wspólnie z firmą na lata 2023-2027. Przemysław Marszał, podczas dzisiejszej konferencji, wspomniał o możliwości debiutu Fool's Theory na rynku NewConnect, jednak na razie są to jedynie wstępne plany.
 

Zobacz także: Polska branża gamedev łączy siły. Przychody ze sprzedaży gier This War of Mine czy Chernobylite zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie

11 bit studios poszerza swoje kompetencje

Na wstępie przypomnę, że cały czas można zakupić This War of Mine, dzięki czemu cały dochód ze sprzedaży gry zostanie przekazany na Ukraiński Czerwony Krzyż. Zaledwie w dobę konto 11 bit studios zostało zasilone już kwotą 160 tys. USD, a dzisiaj poinformowano, że jest już 715 tys. USD. To piękny gest i oczywiście niejedyny, jeżeli spojrzymy na działania spółek z branży gier, które chętnie wspierają ofiary wojny w Ukrainie. Każdego dnia trudno jest przejść do „normalnego porządku”, jednak rynek kapitałowy cały czas funkcjonuje.
 


Wczoraj w godzinach popołudniowych 11 bit studios poinformowało, że zakupiło dokładnie 40% udziałów w spółce Fool’s Theory. Najpierw kilka słów o firmie, którą tworzą osoby wcześniej pracujące przy projektach z segmentu AAA tj. Wiedźmin III, Outriders czy Baldur’s Gate. Spółka jest również odpowiedzialna za produkcję gry RPG akcji, Seven: The Days Long Gone. Jej premiera odbyła się pod koniec 2017 roku i do tej pory otrzymała 78% pozytywnych recenzji na platformie Steam.

Spółka Fool’s Theory z 11 bit studios współpracuje już od 2 lat. Firma z Bielska-Białej przygotowuje kolejną grę RPG akcji, na razie o roboczym tytule Vitriol. Samo 11 bit studios jako wydawca przeznaczy 17 mln zł na grę i wiemy, że będzie to większa produkcja od Frostpunka. Prace nad nią trwają od grudnia 2019 roku. „Żeby objąć wzrokiem całość inwestycji naszej inwestycji w utalentowany zespół Fool’s Theory, należy pamiętać, że 11 bit studios, oprócz nabycia części udziałów Fool’s Theory, jako wydawca inwestuje w produkcję gry Vitriol ponad 17 mln PLN” – podkreślił prezes 11 bit studios.

Zakup udziałów nastąpi w dwóch transzach. Pierwsza zostanie opłacona w gotówce w najbliższych dniach, natomiast druga dopiero po 7 miesiącach od premiery gry Vitriol. Wysokość drugiej transzy będzie zależna od liczby sprzedanych egzemplarzy oraz pozytywnych recenzji. W przyszłości współpraca ze studiem Fool’s Theory ma zaowocować w produkcje gier RPG opartych o IP należące do 11 bit studios.

Wiemy, że 11 bit studios prowadzi rozmowy w sprawie kolejnych, możliwych akwizycji. Wśród polskich spółek jest również zagraniczna firma. W czerwcu powinna odbyć się konferencja inwestorska warszawskiej spółki.
 

Notowania 11 bit studios

11 bit studios

Zobacz także: Gazprom to nie jedyna gospodarcza broń Putina. Oto 10 rosyjskich firm, które swoją działalnością wspierają Kreml

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.