Nowy indeks WIG-Gry startuje z notowaniami, a w jego skład wejdzie aż 18 spółek. WIG.GAMES zmienia natomiast nazwę
Dzisiaj na GPW następują duże zmiany, jeśli chodzi o indeksy. Notowania rozpoczyna indeks WIG-Gry, które będzie obejmować wszystkie spółki z głównego parkietu. Natomiast WIG.GAMES zmienia nazwę na WIG.GAMES5.
Powstanie nowego indeksu zostało ogłoszone już w 2021 roku. Start pierwszych notowań był od początku planowany na 21 marca br. Natomiast wcześniej miała zostać zmieniona nazwa WIG.GAMES na WIG.GAMES5. Pierwotnie miało to nastąpić 20 grudnia 2021 roku, jednak przesunięto datę właśnie na dzisiaj.
Nowy indeks WIG-Gry obejmie notowania spółek z sektora obecnych na głównym parkiecie. Według danych ze strony GPW jest ich obecnie 19. Jednak już niebawem do indeksu mogą dołączyć kolejne spółki, gdyż kilka notowanych na rynku NewConnect planuje przeniesienie notowań m.in. SimFabric, Movie Games czy Bloober Team.
„Będzie to jeden z subindeksów sektorowych, tzn. obejmujących akcje spółek notowanych na GPW w Warszawie, wchodzących w skład indeksu WIG i jednocześnie zakwalifikowanych do określonego sektora gospodarki zgodnie z Regulaminem klasyfikacji sektorowej. W portfelu indeksu znajdą się akcje spółek z sektora producentów gier, notowanych na GPW w Warszawie. Będzie to indeks o charakterze dochodowym, tzn. oprócz kursów transakcji jego wartość uwzględniać będzie otrzymywane dywidendy i prawa poboru z akcji uczestniczących w portfelu indeksu” – napisano w komunikacie GPW jeszcze w ubiegłym roku.
indeks WIG-gry od 21 marca 2022 roku. Obejmie akcje producentów gier z GPW. Natomiast zmiana nazwy WIG-GAMES została przeniesiona na 21 marca 22, zamiast 20 grudnia br.
— Natalia Kieszek (@KieszekNatalia) December 8, 2021
Zobacz także: Chimera od Creepy Jar będzie rozwijana podobnie jak gra Green Hell. Premiera w formule wczesnego dostępu w 2023 roku
W skład nowego indeksu WIG-Gry wejdzie 19 spółek
Pamiętacie jeszcze start indeksu WIG.GAMES? Miało to miejsce 18 marca 2019 roku i z góry założono, że w skład indeksu będzie wchodzić 5 największych spółek z branży gier. Oczywiście największy udział w indeksie przypadł CD PROJEKT, który podtrzymuje do dzisiaj. Pozostałe spółki, które na starcie weszły do WIG.GAMES to CI Games, 11 bit studios, Ten Square Games oraz PlayWay. Po ponad 2 latach od startu notowań, zamieniono w składzie spółkę PlayWay na Huuuge Inc. Zmienia się jego nazwa, ale nie zmienia się skład wskaźnika.
Niestety, WIG.GAMES swój czas świetności ma już za sobą (2020 rok). Aktualnie notowania znajdują się na poziomie 18,5 tys. pkt. - czyli na poziomie sprzed wybuchu pandemii.
Notowania WIG.GAMES, który zmieni nazwę na WIG.Games5
Teraz obok tego indeksu pojawia się nowy, pod nazwą WIG-Gry. Dzisiaj startują jego notowania, a jak podkreślano jeszcze w ubiegłym roku - obejmuje on nie tylko kursy, ale również wypłacane dywidendy oraz prawa poboru z akcji uczestniczących w portfelu spółek. W jego skład indeksu wejdzie 18 firm z branży gier, notowanych na głównym parkiecie. Poniżej lista deweloperów:
- 11 bit studios,
- 3R Games,
- All in! Games,
- Artifex Mundi,
- Big Cheese Studio,
- BoomBit,
- CD PROJEKT,
- CI Games,
- Creepy Jar,
- Games Operators,
- Gaming Factory,
- Huuuge Inc,
- PCF Group,
- PlayWay,
- PunkPirates,
- Ten Square Games,
- Ultimate Games,
- Vivid Games.
Pytanie czy negatywny sentyment inwestorów do branży gier, zmieni coś po pojawieniu się nowego indeksu. „W wyniku słabego sentymentu do spółek gamingowych, który nie został przełamany umocnieniem się dolara, istnieje niewielka szansa na to, iż start nowego indeksu WIG-Gry spotka się z szerokim zainteresowaniem ze strony inwestorów. Potencjalny nomen omen gamechanger może nastąpić bliżej przełomu 2022/23 gdy sektor będzie oczekiwał na zapowiadane premiery od 11 bit studios oraz wyjaśni się kwestia premiery projektu Chimera w 2023 r.” - komentuje Maciej Kietliński, analityk Noble Securities.
Warto przypomnieć, że niedawno wystartował inny, nowy indeks GPW – WIG140. Już jak sama nazwa wskazuje objął on kursy 140 spółek z głównego parkietu i jak nie trudno policzyć chodzi oczywiście o skład WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Rozpoczęcie publikacji miało miejsce 20 grudnia 2021 roku.
Dodatkowo, w dniu 18 marca 2022 roku nastąpiła kwartalna rewizja indeksów. „GPW Benchmark informuje, że po sesji w dniu 18 marca 2022 r. zostanie przeprowadzona rewizja kwartalna portfeli indeksów WIG, WIG140, WIG-ESG, WIGtech, WIGtechTR, WIG-Poland, WIG-Ukraine, WIG-CEE i indeksów makrosektorowych WIG.MS-BAS, WIG.MS-FIN, WIG.GAMES5, WIG.MS-PET oraz korekta kwartalna indeksu WIGdiv” – napisano w komunikacie. Pełną listę zmian można zobaczyć TUTAJ.