I kwartał 2023 w branży gier: premiera gogli PlayStation VR 2 i pierwszy festiwal Steam Next w tym roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 sty 2023, 09:00

Premiera gogli PlayStation VR 2 i pierwszy festiwal Steam Next w tym roku. Co warto obserwować w branży gier w I kwartale

6 lutego debiutuje prolog Winter Survival od DRAGO entertainment, 22 lutego pojawią się nowe gogle Playstation VR 2, a już niebawem może rozpocząć się kampania marketingowa Cooking Simulator 2 od Big Cheese Studio.

2023 rok zapowiada się intensywnie pod względem premier polskich produkcji, choć I kwartał będzie jeszcze spokojny. Jak na razie DRAGO entertainment zapowiedziało premierę prologu gry Winter Survival na początek lutego, aby sprawdzić zainteresowanie przed wydaniem wczesnego dostępu. Na I kwartał zaplanowano również premierę Contraband Police z grupy PlayWay, choć to nie jedyny tytuł od spółki Krzysztofa Kostowskiego, który niebawem zadebiutuje.

W drugiej połowie lutego na rynku pojawią się nowe gogle VR od Sony, czym powinny być zainteresowane spółki z ekspozycją na wirtualną rzeczywistość. Jest to szansa na monetyzację polskich tytułów już na większej liczbie dostępnych platform. Choć żaden z rodzimych tytułów nie trafił na premierową listę PlayStation VR 2, to wiadomo, że Cooking Simulator od Big Cheese Studio próbuje się dostać na nową platformę.

Sprawdzamy jakie wydarzenia obserwować w I kwartale w polskim gamingu, i nie tylko.

Zobacz także: Polskie gry to głównie tanie produkcje i małe tytuły, a w branży widoczne jest spowolnienie - wynika z nowego raportu

Prolog Winter Survival

Dla DRAGO entertainment będzie to ważny rok. Oprócz prac produkcyjnych nad kontynuacja uniwersum Gas Station Simulator, krakowska spółka skupia się na nowym gatunku. Będzie to zimowy survival, który miał zadebiutować jeszcze w ubiegłym roku. Tym tytułem DRAGO chce lekko odejść od typowych symulatorów, jednak wcześniej zamierza zbadać zainteresowanie tytułem. Dlatego podczas najbliższego festiwalu Steam, 6 lutego, zostanie wydany prolog Winter Survival. Następnie zostanie podjęta decyzja o wydaniu wczesnego dostępu.

I właśnie 6 lutego rozpoczyna się pierwsza, tegoroczna edycja Festiwalu Steam Next Fest, która potrwa do 13 lutego. 

Nadchodzące premiery

Spółki wystrzegają się przed podawaniem konkretnych dat premier swoich tytułów. Dlatego nie do końca wiadomo, których produkcji można spodziewać się w I kwartale. Na ten moment grupa PlayWay potwierdziła kilka swoich tytułów na najbliższe dni, a wśród najważniejszych można wymienić m.in. Contraband Police, zaplanowane na luty.

plw premiery

Źródło: PlayWay

Z niespodzianek znany jest Bloober Team, który na początku roku może wydać trzecią i jednocześnie ostatnią część gry z serii Layers of Fear. Jednak spółka lubi być tajemnicza, dlatego na razie szczegóły nie są znane. Ponadto, na I kwartał Big Cheese Studio planuje rozpoczęcie kampanii marketingowej swojego najważniejszego tytułu, Cooking Simulator 2. Być może niektórzy wyczekują również pierwszych materiałów z Chimery od Creepy Jar.

Zobacz także: Kalendarz premier polskich gier w 2023 prezentuje się imponująco. Czy wyrwie akcje spółek gamingowych z marazmu? - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Premiera nowych gogli VR

Nie samymi premierami gracz żyje. Kluczowe też dla rozwoju rynku są nowe sprzęty, a już 22 lutego zadebiutują gogle VR od Sony. Mowa o PlayStation VR 2, które będą kolejną konkurencją dla urządzeń Meta Quest. Na starcie gogle Sony zaoferują 30 gier, choć żadna z nich nie należy do polskiego studia. Mimo to wiemy, że takie produkcje jak Cooking Simulator już ubiegają się o wejście na nowe gogle.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.