Mocny spadek przychodów i zysku netto Ten Square Games w 2022 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 mar 2023, 17:31

Mocny spadek przychodów i zysku netto Ten Square Games w 2022 roku. Gra Fishing Clash wciąż odpowiada za większość przychodów

Przychody Ten Square Games można szacować na podstawie danych publikowanych co miesiąc przez portal Sensor Tower. Według oficjalnych danych, przychody producenta gier mobilnych wyniosły w 2022 roku 538,5 mln zł, a zysk netto był na poziomie 52,3 mln zł.

Po dzisiejszej sesji raport finansowy za 2022 rok opublikował Ten Square Games, producent m.in. gry mobilnej Fishing Clash. Jest to flagowy tytuł spółki, który przez kilka lat starał się o certyfikację na chińskim rynku. Został on zatwierdzony w czerwcu 2021 roku, a po blisko 2 latach gra zostanie wycofana z Chin. Dokładnie 22 maja, jednak już od 22 marca nie można dokonywać płatności w grze. Jak podkreślała spółka w komunikacie, przychody z tego rynku nie były znaczące – w 2022 roku wyniosły 3,9 mln zł, a styczniu i lutym 2023 roku nie przekroczyły 1 mln zł.

„Pomimo wyzwań i turbulencji rynkowych, w tym zmiany polityki prywatności firmy Apple, udało nam się utrzymać pozycję lidera w kluczowych dla nas segmentach gier mobilnych i stawiać kolejne kroki na drodze do dywersyfikacji wpływów. Udział Fishing Clash w segmencie gier wędkarskich wyniósł 92%, a Hunting Clash w segmencie gier łowieckich 89%. Jestem szczególnie dumny z naszych postępów w dywersyfikacji źródeł wpływów Grupy Ten Square Games. W 2019 roku ponad 86% wpływów Grupy stanowiły płatności użytkowników Fishing Clash. W 2022 roku Fishing Clash odpowiadał za 66% wpływów, a Hunting Clash już blisko za 23% wszystkich płatności. Do tego od października 2022 roku w naszym portfolio mamy grę Wings of Heroes, która od dnia premiery w wykazuje duży potencjał wzrostu w perspektywie kolejnych kilku lat” - napisano w liście do akcjonariuszy.

Zgodnie z raportem finansowym za 2022 rok, przychody Ten Square Games wyniosły 538,5 mln zł w minionym roku w porównaniu do 634 mln zł w 2021 roku. Zysk netto był na poziomie 52,3 mln zł, a jeszcze w 2021 roku osiągnął wartość 141,3 mln zł. Kurs akcji Ten Square Games spadł od początku 2023 roku o kilka procent, jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy był on zdecydowanie pokaźniejszy, bo ponad 40%. Obecna kapitalizacja firmy to około 850 mln zł.
 

Notowania Ten Square Games

TEN SQUARE GAMES WYKRES

Zobacz także: 11 bit studios zarabia pomimo braku premier. W tym roku spółka może wydać kilka kluczowych tytułów z portfolio

Fishing Clash wciąż głównym motorem napędowym Ten Square Games

Jeszcze w 2021 roku spółka mogła pochwalić się sfinalizowaniem procesu certyfikacji gry Fishing Clash na rynku chińskim oraz przejęciem włoskiego producenta Rortos. Jak podkreślał na koniec 2022 roku prezes Ten Square Games, Maciej Żużałek, spółka jest zadowolona z włączenia gier symulacyjnych do portfolio. Szczególny potencjał jest widoczny we włoskiej grze Wings of Heroes, która według danych Sensor Tower wygenerowała w lutym przychody na poziomie 1,7 mln USD. Dla porównania Fishing Clash osiągnął przychody na poziomie około 3 mln USD w minionym miesiącu.

„W 2023 roku niezmiennie priorytetem dla nas pozostaje utrzymanie pozycji lidera w swoich segmentach przez Fishing Clash i Hunting Clash oraz intensywny rozwój Wings of Heroes. Ponadto, jeszcze lepiej chcemy korzystać z kompetencji i wiedzy w Grupie po dołączeniu do niej Rortosa i Gamesture. Dlatego nadal będziemy mocno stawiać na integrację i realizację synergii w ekosystemie Grupy Ten Square Games” - podkreślono w raporcie.

Warto jeszcze przypomnieć, że na początku 2022 roku producent gier mobilnych ogłosił skup akcji własnych w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu. Wtedy też cena za akcję została ustalona na poziomie 315 zł, gdy kurs znajdował się na poziomie 220 zł. Po obydwu poziomach nie ma już ani śladu, bo obecna cena za akcję to około 116 zł, a wycena jest na poziomie blisko 850 mln zł.

Według opublikowanego raportu rocznego, w 2022 roku Ten Square Games wypracował 538,5 mln zł przychodów, a zysk netto był na poziomie 52,3 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 72,6 mln zł wobec 166,2 mln zł w 2021 roku. Są to wyniki zdecydowanie gorsze w porównaniu do 2021 roku.

wyniki ten

Źródło: Ten Square Games

Wyniki za IV kwartał 2022 roku zostały obciążone odpisami na dwie gry: 9,2 mln zł na Magical District oraz 5,3 mln zł dotyczy gry Undead Clash. Pierwszy, wymieniony tytuł został całkowicie zamknięty, a Ten Square Games zamierza skupić się na rozwoju innego tytułu jakim jest Fishing Masters. W przypadku Undead Clash kwota dotyczy prac, których efekty nie zostaną ostatecznie wykorzystane w produkcji.

Na koniec warto wspomnieć, że Ten Square Games od 2019 roku dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. W ubiegłym roku zdecydowano o wypłacie 73 mln zł dywidendy, co przełożyło się na kwotę 10 zł na akcję. Na razie zarząd nie zajął stanowiska w kwestii ewentualnej dywidendy za zysk z 2022 roku.

Zobacz także: Akcje CI Games najwyżej od 2011 roku. Spółka nie planuje emisji akcji przed premierą Lords of the Fallen

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.