Cyberpunk 2077 numerem jeden w globalnych bestsellerach Steam. Premiera dodatku Phantom Liberty już jutro
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 wrz 2023, 13:31

Cyberpunk 2077 znowu numerem jeden w globalnych bestsellerach Steam. Premiera dodatku Phantom Liberty już jutro

Bezpłatna aktualizacja 2.0 do Cyberpunka dała kolejne życie grze, tuż przed premierą dodatku Phantom Liberty. Kurs akcji CD PROJEKT reaguje pozytywnie, ale w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF ponownie pojawiły się nowe krótkie pozycje na akcje spółki.

CD PROJEKT ma za sobą kilka miesięcy dobrej passy, która rozpoczęła się wraz z prezentacją Phantom Liberty na początku czerwca i ogłoszeniem daty premiery. Od tego momentu rozpoczęło się wielkie odliczanie do najważniejszej polskiej premiery. Redzi prowadzili intensywną kampanię marketingową, a na kilka dni przed debiutem dodatku, udostępnili bezpłatną aktualizację 2.0 do podstawowej wersji Cyberpunka. Dzięki temu gracze chętnie wrócili do polskiego tytułu, o czym świadczy weekendowy peak na Steamie, najwyższy od początku 2021 roku. Warto podkreślić, że taka liczba nie została osiągnięta przy okazji ubiegłorocznej premiery serialu Cyberpunk: Edgerunners.
 

cyberpunk steam

Źródło: SteamDB
 

Cyberpunk 2077 na nowo budzi emocje wśród graczy oraz inwestorów. „Do gry” powróciły fundusze grające na spadek akcji CD PROJEKT. Obecnie w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF widnieją trzy fundusze posiadające krótką pozycję na akcje producentów Wiedźmina. Warto przypomnieć, że do niedawna CD PROJEKT był najchętniej shortowaną spółką, jednak po wzrostach przed premierą Phantom Liberty, fundusze wycofały się z gry na spadki.
 

shorty cd projekt

Źródło: RKS KNF

Zobacz także: Premiera Phantom Liberty zbliża się wielkimi krokami. Czy dodatek do Cyberpunka spełni oczekiwania inwestorów oraz graczy

Wielkie oczekiwania tuż przed premierą

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, Phantom Liberty jest najważniejszą tegoroczną premierą na polskim rynku. Można śmiało stwierdzić, że CD PROJEKT ma złą passę za sobą, po nieudanym starcie Cyberpunka. Redzi odbudowali zaufanie rynku prezentując dopracowany dodatek Phantom Liberty, który warto podkreślić, że będzie jedynym. Kolejną produkcją z uniwersum Cyberpunka będzie dopiero projekt Orion.

Tuż przed premierą pojawiły się recenzje od mediów branżowych na portalu Metacritic. Wersja pecetowa otrzymała 89 pkt, na PS5 88, natomiast na Xboxa okazała się najlepsza i ma obecnie 90 pkt. Warto pamiętać, że dodatek Phantom Liberty ukaże się jedynie na konsolach obecnej generacji i to ostatnia produkcja, która powstaje na silniku RedEngine.

„Phantom Liberty to Cyberpunk 2077 w najlepszym wydaniu. CD Projekt Red wyciągnął wnioski z oryginalnej wersji i skupił się na elementach, które miały największe znaczenie, aby zapewnić ekscytujące i efektowne wrażenia (…)” - ocenił GameSpot na Metacritic.

„Phantom Liberty to doskonały łabędzi śpiew dla burzliwej sagi Cyberpunk 2077. Po zagraniu będziesz zadowolony, że CDPR dał już zielone światło na kontynuację, mimo że pierwsze wydanie mogło pogrążyć całą firmę. To historia odkupienia na poziomie No Man’s Sky czy Final Fantasy XIV i zasługuje na to, aby ją przeżyć samemu, bez względu na to, co myślałeś o Cyberpunku trzy lata temu” – stwierdził Forbes w swojej recenzji.

Pozytywne emocje przed premierą wzbudziła również darmowa aktualizacja 2.0 udostępniona w ubiegłym tygodniu. Jak podkreślają twórcy, „zawiera ona ulepszenia szeregu mechanik gry oraz podstawowych funkcji, takich jak system policyjny czy drzewka atutów, a także szereg poprawek i zmian”. Graczom bardzo spodobały się nowości, co pokazuje już wspomniany peak użytkowników na Steamie, ale również sprzedaż samego Cyberpunka i dodatku Phantom Liberty na platformie. Wystarczy spojrzeć na zestawienie globalnych bestsellerów.
 

steam global topsellers

Źródło: Steam

Tak jak zapowiadał zarząd podczas konferencji wynikowej, przedsprzedaż dodatku podskoczy w ostatnich dniach przed premierą i tak też się stało. Premiera Phantom Liberty już jutro, czyli 26 września.

Wracają shorty na CD PROJEKT

W ubiegłym roku CD PROJEKT był najchętniej shortowaną spółką, a w momencie szczytowym aż 8 funduszy grało na spadek akcji producentów Cyberpunka. Fundusze zaczęły się wycofywać w czerwcu, po ogłoszeniu daty premiery Phantom Liberty. Obecnie w RKS KNF widnieją 3 fundusze grają na spadek akcji CD PROJEKT, jednak największa pozycja to na razie 0,51%.

Analityk Ipopema Securities, Michał Wojciechowski jeszcze niedawno wskazywał, że powrót shortów na akcje CD PROJEKT jest możliwy. „Gdyby reakcja rynku na premierę dodatku była bardzo wyraźna, fundusze mogą stwierdzić że dodatek jest przeceniany, jako że z długoterminowej perspektywy nie ma on aż tak dużego znaczenia dla perspektyw spółki. W takiej sytuacji nie wykluczałbym gry pod spadki kursu już po premierze Phantom Liberty” – wskazywał analityk pokrywający CD PROJEKT.

Kapitalizacja CD PROJEKT na dzień przed premierą dodatku przekracza 15 mld zł.
 

Notowania CD PROJEKT

CD PROJEKT (4)

Zobacz także: Kalendarz premier polskich gier do końca 2023 roku. Jakie produkcje trafią do graczy od spółek z NewConnect i GPW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.