Notowania The Dust mocno w dół
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
27 maj 2024, 09:33

Słaba premiera Serum. Notowania The Dust zanurkowały w piątek o 30%, w poniedziałek przecena akcji trwa

Po południu notowania wrocławskiego studia znacząco spadały, co jest pokłosiem kiepskiego rynkowego debiutu survivalu Serum.

Mimo, że gra cieszyła się sporą popularnością podczas niedawnego festiwalu dem Steam Next Fest, nie przekuło się to w udany debiut. Jest to kolejna po The Inquisitor słaba premiera od The Dust, co znajduje odzwierciedlenie w cenie akcji.

Zobacz także: Premiery polskich gier w lutym 2024. Do graczy trafi sześć produkcji od spółek notowanych na giełdzie

Serum nie porwało graczy

Najnowsza produkcja studia Game Island, należącego do The Dust, premierę w trybie wczesnego dostępu miała w czwartek 23 maja. Tytuł nie spotkał się jednak z przychylnym przyjęciem. W niespełna dobę peak graczy opiewał na 241, a spośród zaledwie 88 recenzji ponad 50% było pozytywnych. Za produkcję trzeba zapłacić niespełna 20 dolarów. Wspomniany Steam Next Festival pozytywnie nastroił zespół przed premierą, jednak rezultat raczej nie sprostał oczekiwaniom.

Liczba graczy Serum w pierwszych godzinach po premierze

Serum liczba graczy

Źródło: Steamdb

„Podczas lutowego Steam Next Fest, gdzie zostało zaprezentowanych ponad tysiąc projektów gier ze studiów z całego świata, Serum osiągnęło znaczący sukces. Nasze demo uplasowało się na 17. miejscu wśród najbardziej obserwowanych wersji demonstracyjnych dostępnych podczas całego festiwalu i znalazło się w TOP 50 najczęściej granych. Zanotowaliśmy znaczący wzrost pozycji Serum na Steam Global Top Wishlist (obecnie 177 pozycja) oraz wzrost liczby followersów (Follower Increase) o 50%. Obecnie nadal notujemy stały wzrost zainteresowania tytułem” mówi Strefie Inwestorów Michał Smółka, dyrektor finansowy The Dust.

Trzeba podkreślić, że tytuł póki co nie oferuje pożądanego przez graczy trybu kooperacyjnego. Zgodnie z zaprezentowaną road mapą, ma się on pojawić w kolejnych kwartałach, jednak w tym momencie nie jest on traktowany priorytetowo.

Road mapa Serum

Road mapa Serum

Źródło: Spółka

Zobacz także: Rusza Steam Next Festival. Oto jakie gry pokażą producenci gier z GPW i NewConnect

Trudno powtórzyć sukces Green Hell

Kiepskie pierwsze godziny premiery Serum są pewnym przedłużeniem słabej passy gier survivalowych, które chyba w tym momencie wypadły z orbity zainteresowań graczy. W marcu, również w trybie wczesnego dostępu, na rynku pojawił się Winter Survival. Produkcja także nie cieszy się popularnością, chociaż jeszcze kilka miesięcy temu odpowiedzialne za grę Drago entertainment zapowiadało wprowadzenie licznych nowości, które mają ten trend odwrócić. Zgodnie z pokazaną wyżej road mapą, poprawki będą także wprowadzali deweloperzy Serum.

Liczba graczy Winter Survival w ciągu ostatniego tygodnia

Liczba graczy Winter Survival (2)

Źródło: Steamdb

„Decyzja o produkcji gry Serum i praca nad grą zostały podjęte ponad dwa lata temu. Nasz tytuł, już na etapie post produkcji i po publikacji pierwszych trailerów zapowiadających grę, bardzo szybko zyskał zainteresowanie wśród graczy i trafił na Steam Global Top Wishlist, stąd zdecydowaliśmy o jego produkcji. Sukcesywna praca na rozwojem naszego tytułu, pozyskanie międzynarodowego i doświadczonego wydawcy, Toplitz Productions, wyróżniający się setting świata, czy unikatowe mechaniki, to wszystko utrzymuje nas w przekonaniu, iż idziemy w dobrym kierunku i śmiało patrzymy w przyszłość” dodaje Smółka.

Zobacz także: Premiera Winter Survival nie spełniła oczekiwań Drago entertainment. Producent nie rezygnuje jednak z rozwoju tytułu

Kiepska seria The Dust

Przypomnijmy, że 8 lutego na rynku pojawił się The Inquisitor, tytuł akcji powstały w oparciu o powieści Jacka Piekary. Produkcja, która zadebiutowała od razu na PC oraz konsolach najnowszej generacji, również jednak nie spodobała się graczom. Peak graczy okazał się być jeszcze niższy niż w przypadku Serum i opiewał na niespełna 200. Spośród 292 recenzji 70% było pozytywnych. Zgodnie z rocznym raportem, koszt produkcji opiewał na około 10 mln zł. Sam zarząd The Dust przyznaje, że nie widzi pola do wzrostu sprzedaży tytułu. Przyczyn aktualnego stanu rzeczy upatruje m.in. w źle poprowadzonych działaniach marketingowych przez wydawcę, czyli Kalypso Media.

Liczba graczy The Inquisitor w ciągu ostatniego tygodnia

Liczba graczy The Inquisitor

Źródło: Steamdb

„Wyniki sprzedażowe The Inquisitor kształtują się dużo poniżej naszych oczekiwań i nie widzimy perspektywy, żeby były poprawione. Promocje i kolejne działania marketingowe, podjęte przez wydawcę do tej pory, w naszej opinii nie spowodują, że projekt odrobi koszty. Warto tutaj dodać ważny fakt, że środki przeznaczone na marketing tytułu przez wydawcę, timing przeprowadzenia działań oraz sposób realizacji kampanii marketingowej, w naszej opinii daleko odbiegają od standardów branżowych i zapewnień wydawcy przy podpisywaniu kontraktu” zauważył zarząd The Dust w raporcie.

Notowania The Dust w ciągu ostatnich 12 miesięcy

THD wykres

Od początku roku cena akcji The Dust zjechała o 60%. Aktualnie za walor trzeba zapłacić około 4,4zł. Ostatnio tak mało akcje kosztowały pod koniec 2018 r.

Zobacz także: Strategia rozwoju The Dust na lata 2023-2028

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost