Zyskowny kwartał CD Projektu
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
28 maj 2024, 17:34

Zyskowny kwartał CD Projektu. Krótka pozycja jednego z funduszy systematycznie topnieje

Największe polskie studio kończy I kw. z lepszym rezultatem niż w tym samym okresie 2023 r. Lepsze od oczekiwań wyniki oraz wzrost notowań powodują, że od kilku tygodni krótką pozycję na akcjach CD Projektu zmniejsza Marshall Wace.

CD Projekt od stycznia do marca wypracował 226,8 mln zł przychodów, o 30% więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Zysk netto przypisany właścicielom CD Projekt podskoczył zaś o 44,2% do ponad 100 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się zysku netto na poziomie 75 mln zł. Warto zaznaczyć, że środki pieniężne oraz inwestycje spółki w obligacje oraz lokaty opiewają na ponad 1 mld zł.

Zobacz także: Wyniki CD Projekt znowu przebijają oczekiwania analityków. Twórcy Cyberpunka rekomendują wypłatę dywidendy

Dobra sprzedaż Cyberpunka 2077

Wyniki okazały się być nieco lepsze, niż spodziewali się tego analitycy, głównie za sprawą udanej sprzedaży Cyberpunka 2077 i dodatku Phantom Liberty. Jak pokazują statystyki, gra nadal zajmuje jedno z czołowych miejsc w kategorii produktów odnoszących najlepszą sprzedaż na Steam.

Wyniki CD Projektu w I kw. 2024 r.

Wyniki I kw. CDR

Źródło: Spółka

„Łączna wartość przychodów ze sprzedaży grupy w pierwszym kwartale 2024 r. była wyższa w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku, głównie ze względu na utrzymującą się wysoką sprzedaż Widma Wolności - dodatku fabularnego do gry Cyberpunk 2077, którego premiera miała miejsce 26 września 2023 r.” stwierdzono w raporcie.

Zobacz także: Akcje CD PROJEKT na najwyższych poziomach od premiery dodatku do Cyberpunka. Fundusze obstawiające spadki pod presją

Nowy Wiedźmin rozpala wyobraźnię

Choć studio nadal osiąga dobre wyniki dzięki Cyberpunkowi 2077, to w tle trwają intensywne prace nad kolejną grą z serii Wiedźmina, czyli projektem Polaris. Już od kilku miesięcy przy tytule pracuje 400 deweloperów. Biorąc pod uwagę reguły programu motywacyjnego na lata 2023-2026 i bonusy dotyczące wypracowania we wspomnianym okresie 2 mld zł zysku netto, premiera produkcji może nastąpić do końca 2026 r. W II półroczu Polaris ma przejść do fazy produkcji.

„Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży w pierwszych miesiącach br. oraz wypracowania rentowności netto na poziomie 44%. Dobrym wynikom rachunkowym towarzyszyły solidne przepływy z działalności operacyjnej, które w I kwartale wyniosły 181 mln zł. Przed nami czas inwestycji w kolejne projekty, jednak jesteśmy na nie dobrze przygotowani dzięki zgromadzonym przez lata rezerwom gotówkowym. Liczymy również na dalszą dobrą sprzedaż dotychczas wydanych tytułów” powiedział Piotr Nielubowicz, dyrektor finansowy CD Projektu.

Zobacz także: Produkcja nowej gry CD Projektu idzie pełną parą. Notowania wyszły po wynikach na najwyższe poziomy od października

Fundusze zaczynają wymiękać

Od połowy maja swoją krótką pozycję systematycznie zmniejsza fundusz Marshall Wace. Wspomniany podmiot jeszcze przed 15 maja posiadał krótką pozycję dotyczącą niemal 1 proc. akcji CD Projektu. W tym tygodniu zdecydował się ponownie ją zmniejszyć, tym razem do 0,68 proc. walorów. Pozostałe podmioty nie dokonują jednak żadnych zmian.

Lista krótkich pozycji dotycząca akcji CD Projektu

CDR krótkie pozycje

Źródło: KNF

Perspektywy największego polskiego studia od miesięcy są przedmiotem debat zagranicznych i polskich analityków. Biorąc pod uwagę aktualne notowania CD Projektu, póki co górą z tego starcia wychodzą optymistyczniej nastawieni rodacy. Specjaliści m.in. DM BOŚ, Santander BM, BM mBanku oraz Noble Securities dostrzegają dobrą pozycję gotówkową grupy, potencjał realizowanych projektów oraz długi ogon sprzedażowy posiadanych IP. Z kolei głównym argumentem zagranicznych instytucji, które patrzą na spółki w krótszym terminie, jest odległa data premiery kolejnej gry.

Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CDR notowania (2)

Od początku roku cena akcji CD Projektu wzrosła o ponad 20%. Pierwsze miesiące były jednak trudne dla notowań, a przez moment za papiery spółki płacono mniej niż 100 zł.

Zobacz także: Pierwszy fundusz, obstawiający spadek akcji CD PROJEKT, zmniejsza pozycję

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost