Pierwszy fundusz, obstawiający spadek CD Projekt, zmniejsza pozycję
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
15 maj 2024, 18:22

Pierwszy fundusz, obstawiający spadek akcji CD PROJEKT, zmniejsza pozycję

Zaktualizowany w środę rejestr krótkich pozycji Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił, że Marshall Wace zmniejszył wielkość transakcji na spadek akcji CD PROJEKT. Co prawda na razie nieznacznie, ale wygląda na to, że po spektakularnym rajdzie wzrostowym z ostatnich dni fundusze grające na spadek akcji największej polskiej spółki gamingowej zaczynają opadać z sił.

Od 24 kwietnia wspomniana instytucja utrzymywała krótką pozycję na niemal 1% akcji największego polskiego studia. We wtorek (w rejestrze KNF widnieją transakcje z opóźnieniem jednej doby) zmniejszyła się ona do 0,84% walorów. Pozostałe podmioty póki co nie zdecydowały się na zmiany.

Zobacz także: Akcje CD PROJEKT na najwyższych poziomach od premiery dodatku do Cyberpunka. Fundusze obstawiające spadki pod presją

Zaczyna się wyciskanie szortujących?

Ostatnie miesiące były dla notowań CD Projektu bardzo udane. Od styczniowego dołka cena akcji twórcy gier Wiedźmina oraz Cyberpunka 2077 wzrosły o 41% do ponad 140 zł. Ostatnio tyle za papier trzeba było zapłacić we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to premierę miał dodatek do Cyberpunka o nazwie Phantom Liberty.

Nagłe przebudzenie byków mogło spowodować, że przynajmniej jeden z czterech podmiotów powoli zaczyna redukować swoją krótką pozycję. Jak wspomnieliśmy, Marshall Wace zmniejszył ją z niemal 1% akcji do 0,84%. Pozostałe są jednak nieugięte i nie dokonują żadnych zmian.

Krótkie pozycje dotyczące akcji CD Projektu

CDR KNF v2

Źródło: KNF

Zobacz także: Dlaczego akcje CD Projekt zagraniczni analitycy wyceniają nisko, a krajowi wysoko? Ekspert wyjaśnia

Polscy analitycy póki co górą

Przypomnijmy, że w kontekście walorów CD Projektu od miesięcy jesteśmy świadkami przeciwstawnych rekomendacji sporządzanych przez rodzimych i zagranicznych analityków. Polscy eksperci podkreślają, że spółka posiada solidne IP, jej gry długo cieszą się popularnością, dzięki czemu ich sprzedaż jest długotrwała, a studio ma dobrą pozycję gotówkową. To wszystko przekłada się na rekomendacje kupuj m.in. od analityków Noble Securities, DM BOŚ czy BM mBanku.

Tymczasem zagraniczni analitycy zwracają uwagę, że w najbliższych latach wyniki studia będą spadać ze względu na przestarzałe portfolio gier, a premiera kolejnego znaczącego tytułu nastąpi najprędzej w 2026 r. W grudniowym raporcie analitycy Jefferies obniżyli rekomendację dla akcji CD PROJEKT do "poniżej rynku", ustalając cenę docelową papieru na poziomie 90 zł.

Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CDR short

Zobacz także: Wyniki CD Projekt znowu przebijają oczekiwania analityków. Twórcy Cyberpunka rekomendują wypłatę dywidendy

Rejestr szybko się zapełnia

Aktualnie w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF widnieje aż 15 pozycji. W środę ujawniła się trzecia dotycząca walorów górniczego JSW. Przyczyną ujawnienia mogą być zaraportowane 14 maja kiepskie szacunki dotyczące I kw. 2024 r., w którym JSW zanotowało 9,7 mln zł straty netto. Co więcej, zarząd zarekomendował przeznaczenie całego ubiegłorocznego zysku netto, niemal 1,4 mld zł, na pokrycie strat i zasilenie kapitału zapasowego.

Poza JSW instytucje finansowe liczą na spadki notowań m.in. Allegro (dwie ujawnione pozycje) oraz Dino (również dwie pozycje). Niedawno rejestr wzbogacił się także o krótką pozycję Qube Research dotyczącą akcji CCC. Co ciekawe, ujawniła się ona już po bardzo dobrych szacunkach za I kw., które wywindowały kurs na poziomy niewidziane od 2021 r.

Rejestr krótkich pozycji KNF

KNF krótkie pozycje (2)

Źródło: KNF

Zobacz także: Na giełdzie euforia, a zagraniczne fundusze inwestycyjne obstawiają już spadki aż 8 spółek z WIG20

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.