11 bit studios przesuwa premiery Frostpunka 2 i The Anters - terminy są ostateczne
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
08 lip 2024, 07:37

11 bit studios przesuwa premiery Frostpunka 2 i The Alters - terminy są ostateczne

Pod koniec czerwca twórcy drugiej odsłony Frostpunka zapowiedzieli, że zamiast 25 lipca, tytuł zadebiutuje na rynku 20 września. Analitycy wskazują, że jesienne premiery innych gier nie powinny stanowić zagrożenia dla rodzimego city buildera.

Przedstawiciele studia zmianę daty premiery argumentują koniecznością dopracowania gry po tym, jak otrzymali opinie od graczy, którzy wzięli udział w kwietniowych beta testach. Decyzja spotkała się z wyrozumiałością inwestorów, a kurs utrzymuje się w okolicy poziomu sprzed komunikatu.

Zobacz także: Notowania 11 bit studios na najwyższym poziomie w 2024 r. Wzrosty wspierają dobre recenzje i rekomendacja

Ostateczny termin

Przypomnijmy, że pierwotny plan studia zakładał premierę Frostpunka 2 jeszcze w I półroczu tego roku. Podczas marcowego Xbox Partner Preview 11 bit studios zapowiedziało, że gra pojawi się na rynku 25 lipca, jednak ze względu na wspomniane beta testy i opinie graczy, rynkowy debiut nastąpi 20 września.


„Absolutnie nie dopuszczamy scenariusza dalszych przesunięć premiery Frostpunka 2. Produkcja gry jest na ostatniej prostej. Tytuł jest już od dłuższego czasu, w trybie ciągłym, testowany zarówno przez własnych jak i zewnętrznych testerów, żeby wyłowić wszelkie bugi i usunąć je. Kwietniowa beta pokazała, że Frostpunk 2 prezentuje bardzo wysoką jakość, a przecież od tego czasu gra jest cały czas poprawiana” mówi nam Dariusz Wolak, odpowiedzialny za relacje inwestorskie 11 bit studios.

Nowa data premiery zrodziła pytania na temat tego, czy jesienne okno premierowe jest dla spółki mniej korzystne od wakacyjnego. We wrześniu na rynku pojawić się ma m.in. Stalker 2, Age of Mythology czy Warhammer 40,000. Jesienią zazwyczaj debiutuje także nowa edycja piłkarskiej gry EA.

„Wrześniowe okno, na pierwszy rzut oka, może się wydawać nieco bardziej zatłoczone niż lipcowe. Po wakacjach premier będzie nieco więcej, co jest zupełnie naturalne. Na rynek trafią jednak tytuły w większości dedykowane graczom o zupełnie innym profilu i zainteresowaniach. Ponadto, „Frostpunk 2” jest na tyle silnym IP, że to konkurencyjne tytuły starają się odsunąć od premiery naszej gry, niż iść z nami na zwarcie” zauważa Wolak.


Analitycy uważają, że zmiana daty premiery powinna zminimalizować ryzyko ewentualnego niepowodzenia. „Uważam, że przesunięcie premiery „Frostpunka 2” o niecałe dwa miesiące, który jest w obecnym cyklu produkcyjnym najważniejszą grą studia, wynika m.in. z chęci minimalizacji potencjalnych obszarów ryzyka. Przenosząc debiut z lipca na wrzesień, spółka obniża ryzyko mniejszej aktywności graczy w okresie wakacyjnym (średnio około 5% niższa w porównaniu do średniej rocznej). Dodatkowo, uwzględniając uwagi i pomysły zgłoszone przez graczy po wersji beta, zwiększa prawdopodobieństwo lepszego odbioru i ocen” komentuje Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM.

Jednocześnie zauważa, że odstęp kilku tygodni między premierami Stalkera 2 czy Warhammera 40,000 nie powinien stanowić większego zagrożenia dla produkcji 11 bit studios.

Zobacz także: Premiera Frostpunka 2 już za dwa miesiące. 11 bit studios szlifuje także The Alters

The Alters również opóźnione

Nowa data premiery Frostpunka 2 oznacza, że gracze dłużej poczekają na premierę nowego IP studia o nazwie The Alters. Giełdowa spółka, na fali dużej popularności Frostpunka, chce zyskać marketingową przewagę przy promocji drugiej gry. Jednocześnie zaznacza, że zarówno Frostpunk 2, jak i The Alters, są na podobnym poziomie zaawansowania produkcji.

10 gier polskich studiów notowanych na GPW z największą wishlistą na Steam

Top 10 wishlisty Steam

Źródło: Gaminganalytics.info

„Od dawna sygnalizowaliśmy, że premiera The Alters nastąpi w niewielkim odstępie czasu po Frostpunku 2. To jest decyzja marketingowa. Marka Frostpunk jest już doskonale znana fanom, dlatego mamy podstawy oczekiwać, że premiera gry będzie udana. To może zachęcić graczy do sięgnięcia po kolejną produkcję 11 bit studios. Wypuszczając gry w odwrotnej kolejności, musielibyśmy włożyć dużo więcej wysiłków i pieniędzy na promocję „The Alters”, który jest nowym IP. Od strony technicznej, produkcja obu gier jest na bardzo podobnym etapie, czyli bliska finału. Z tego powodu, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, premierę „The Alters” od premiery „Frostpunka 2” będą dzieliły pojedyncze tygodnie” podsumowuje Wolak.

Notowania 11 bit studios w ciągu ostatnich 12 miesięcy

11B wykres notowań

Aktualnie Frostpunk 2 okupuje 3 pozycję wśród gier najchętniej dodawanych do wishlisty na Steam. W przedsprzedaży podstawowa wersja gry kosztuje 45 dolarów, a deluxe – 75 dolarów. 20 września tytuł pojawi się także w ramach usługi Microsoft PC Game Pass. Od początku roku notowania 11 bit studios wzrosły o niemal 18%.

Zobacz także: Beta testy Frostpunka 2 nakręcają sprzedaż produkcji. Eksperci są pozytywnie nastawieni do nadchodzącej premiery

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost