Beta testy Frostpunka 2 nakręcają sprzedaż produkcji. Eksperci są pozytywnie nastawieni do nadchodzącej premiery
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
17 kwi 2024, 15:29

Beta testy Frostpunka 2 nakręcają sprzedaż produkcji. Eksperci są pozytywnie nastawieni do nadchodzącej premiery

Możliwość rozgrywki małego urywka najnowszej odsłony Frostpunka 2 spowodowała, że aktualnie gra okupuje 11 pozycję na liście globalnych bestsellerów Steam.

Przypomnijmy że klienci, którzy zdecydowali się na zakup wersji deluxe za 45 dolarów, przez ten tydzień mogą wypróbować nadchodzącą 25 lipca produkcję własną 11 bit studios. Pozytywne recenzje graczy oraz dobra ocena wydajności powodują, że analitycy pozytywnie zapatrują się na drugą część najmocniejszego IP grupy.

Zobacz także: Premiera wyczekiwanego tytułu 11 bit studios już w I półroczu 2024 r. Współpraca studia z Microsoftem budzi emocje

Sporo dobrych informacji

Obecnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile osób ogrywa betę Frostpunka 2, jednak 11 lokata w rankingu bestsellerów Steam sugeruje, że sprzedaż spisuje się dobrze i będzie widoczna w wynikach 11 bit studios za I półrocze. Serwis Gamalytic szacuje, że jest to 83 tys. egzemplarzy.

10 najlepiej sprzedających się gier polskich studiów notowanych na giełdzie

Lista 10 najlepiej sprzedających się polskich gier

Źródło: Gaminganalytics.info

„W tym tygodniu gracze, którzy zamówili w przedsprzedaży tytuł w edycji deluxe, otrzymali dostęp do wersji beta Frostpunk 2. Przez tydzień mogą oni testować okrojony fragment jednego z trybów rozgrywki. Co prawda Steam nie udostępnia danych odnośnie liczby grających, ale widać zdecydowanie wzmożone zainteresowanie tytułem, a Frostpunk 2 szybko trafił do 10 najlepiej się sprzedających gier na Steam, co będzie wspierało osiągnięte wyniki finansowe przez spółkę. Na Twitchu streamy z premiery bety oglądało ponad 55 tys. osób, a przez pierwszą noc na YouTubie filmiki z bety obejrzało ponad 350 tys. osób” komentuje dla Strefy Inwestorów Piotr Poniatowski, analityk BM mBanku.

Kolejną kwestią jest przekroczenie poziomu 2 mln osób, które dodały produkcję do swojej listy życzeń na Steam. Choć nie jest to wskaźnik kluczowy przy np. szacowaniu sprzedaży, pokazuje w pewnym stopniu popularność produkcji. Trzeba też pamiętać, że wishlista jest budowana od dłuższego czasu.

„Informacja o 2 milionach graczy oczekujących na Frostpunk 2 jest niewątpliwie optymistyczna, pokazuje duże zainteresowanie graczy, ale także stawia przed grą duże oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że wishlista tej gry budowana jest od dawna. Już w czerwcu 2022 r. zarząd 11 bit studios informował, że wishlista Frostpunk 2 jest trzykrotnie większa niż podczas premiery pierwszej odsłony, co według moich szacunków przekładało się wówczas na ponad 1 mln oczekujących graczy” dodaje Poniatowski.

Zobacz także: Analitycy Pekao rekomendują sprzedaj akcje 11 bit studios i kupuj CD PROJEKT

Świeże spojrzenie analityków

11 kwietnia eksperci DM BOŚ wydali nowy raport dotyczący walorów 11 bit studios, w którym zalecają kupno akcji, jednak cenę docelową obniżono do 730 zł. Z kolei nowy analityk Trigon DM Grzegorz Balcerski, wcześniej związany z największymi polskimi studiami, czyli CD Projektem i Techlandem, pokazał pierwsze raporty, w tym także dotyczące twórcy m.in. Frostpunka.

„W niedawno sporządzonej rekomendacji wydałem zalecenie "kupuj" z ceną docelową 700 zł dla walorów 11 bit studios. Jestem pozytywnie nastawiony do spółki, uważam że potencjał studia jest niedowartościowany. Szacuję, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy sprzedaż Frostpunka 2 na PC wyniesie 2 mln sztuk, a po pół roku pojawić powinna się wersja konsolowa (oczekujemy 0,5 mln kopii w rok)” mówi nam analityk Trigon DM.

Lista 10 tytułów z największą wishlistą na platformie Steam

10 gier z największą wishlistą

Źródło: Gaminganalytics.info

Ekspert pozytywnie zapatruje się także na nadchodzącą premierę drugiej odsłony Frostpunka. Zwraca uwagę przede wszystkim na silne IP oraz dobre techniczne wykończenie produkcji.

„Za sukcesem Frostpunka 2 przemawia przede wszystkim silne IP. W ostatnim czasie widzieliśmy, że nowym IP bardzo ciężko przebić się na rynku, tymczasem Frosptunk jest znanym produktem, operującym w dość niszowym gatunku. Udostępniona w tym tygodniu beta pokazuje także, że jakość techniczna produktu jest bardzo dobra, a to właśnie wydajność była znaczącym problemem ostatnich premier. Wishlista na poziomie 2 mln osób również pokazuje, że tytuł jest popularny i wyczekiwany, aczkolwiek ten wskaźnik nie jest aż tak ważny tworząc np. szacunki dotyczące sprzedaży. Warto też zauważyć, że 11 bit studios od lat przykłada dużą wagę do premier własnych tytułów, a problemy działu wydawniczego, który w wycenie ma niewielką wagę, nie powinny rzutować na premierę drugiej odsłony Frostpunka” zauważa Balcerski.

Zobacz także: 11 bit studios ogłosiło datę premiery Frostpunka 2. Ten rok będzie dla studia intensywniejszy niż zakładano

Gaming pozostanie w uśpieniu

11 kwietnia na rynku w trybie wczesnego dostępu zadebiutował Infection Free Zone od Games Operators. Mimo sprzedaży przewyższającej szacunki twórców, kiepskie oceny ze strony chińskich graczy przełożyły się na znaczny, ponad 25-proc., spadek notowań giełdowego wydawcy. Jak podkreślają analitycy, udana premiera nawet bardzo znanego tytułu nie jest w stanie sama odczarować złego sentymentu wokół gamingu.

„Patrząc aktualnie na polski rynek gier, każdy projekt należy analizować indywidualnie. Nie sądzę, by pojedyncza premiera miała taką siłę, by poderwać całą branżę do góry. Pamiętajmy, że konkurencja po stronie podażowej cały czas będzie utrzymywała się na rynku, dlatego oczekiwana szeroka poprawa sytuacji w polskim gamingu może przyjść nawet później niż w 2025 r. W takich warunkach kluczowe jest posiadanie silnego IP, a jak pokazały nam ostatnie premiery, przebicie się z nowym IP jest trudne” podkreśla analityk Trigon DM.

Podobnego zdania jest Poniatowski, który zwraca uwagę na zbyt trudne otoczenie, w jakim działa rodzima branża twórców gier.

„Nie sądzę, aby jakakolwiek udana premiera mogła od tak spowodować pozytywny impuls wycenowy dla całego polskiego sektora. Taki scenariusz wydaje się przynależeć raczej do kategorii patriotycznego myślenia życzeniowego. Spółki działają w zbyt trudnym otoczeniu konkurencyjnym (globalna konkurencja, inflacja kosztów), aby sukces jednego tytułu przełożył się na cały sektor. Oczywiście pojedyncze korelacje pomiędzy spółkami będą występować, ale moim zdaniem dotyczyć to będzie albo spółek powiązanych ze sobą, albo o dużej kapitalizacji, będących na radarach inwestorów instytucjonalnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych” podsumowuje ekspert BM mBanku.

Notowania 11 bit studios w ciągu ostatnich 12 miesięcy

11B notowania (1)

Zobacz także: 11 bit studios wstrzymuje inwestycje w nowe zespoły i skupi się na "dowiezieniu" nadchodzących premier

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.