Warren Buffett zainwestował 600 mln USD w fintechy i skupił akcje Berkshire Hathaway
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lis 2018, 06:58

Warren Buffett inwestuje 600 milionów dolarów w fintechy i skupuje akcje Berkshire Hathaway


Warren Buffett w III kwartale zainwestował około 600 mln USD w fintechy i 928 mln USD w akcje Berkshire Hathaway. Trzyma około 104 mld USD w gotówce i bezpiecznych papierach dłużnych. Czy Buffett nie widzi okazji na giełdzie.


W III kwartale tego roku Berkshire Hathaway – firma ubezpieczeniowa będąca wehikułem inwestycyjnym Warrena Buffeta – skupiła własne akcje (operacja buy-back) o wartości 928 mln USD. Obecnie ma około 104 mld USD w gotówce i w bezpiecznych papierach dłużnych.

To może być początek serii buy-backów w wykonaniu Berkshire Hathaway

Ostatnio dużej akwizycji Berkshire dokonało na początku 2016 roku, gdy za 37 mld USD kupiło spółkę Precision Castparts. Kilka miesięcy temu oferta Berkshire na zakup Energy Future Holdings została odrzucona.

W ostatnim liście do akcjonariuszy Buffett przyznawał otwarcie, że ceny na giełdzie są wygórowane. W związku z tym Berkshire nie decyduje się na zakupy tak często, jak w przeszłości.

Poza tym, Buffett sugerował w liście, że skup akcji własnych może się stać w przypadku Berkshire niemal codziennością. Poprzednio wehikuł Buffetta dokonał takiej operacji w IV kwartale 2012 roku, za kwotę około 1 mld USD.

- Wykonanie skupu akcji własnych po 6 latach przerwy jest dość znaczącym sygnałem. Wydaje się, że jest wola po stronie Berkshire by kontynuować takie operacje. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli popatrzymy na dużą zmienność na rynku – powiedział dziennikowi „Financial Times” James Shanahan, analityk firmy inwestycyjnej Edward Jones.

Co ciekawe, Berkshire Hathaway przyznało, że poniosło 372 mln USD straty w III kwartale tego roku w wyniku wypłat odszkodowań za zniszczenia poczynione przez huragan Florence. W IV kwartale straty mogą sięgnąć nawet 550 mln USD. Tym niemniej, zysk spółki Buffetta w III kwartale sięgnął 18,54 mld USD i był czterokrotnie wyższy, niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

1. Notowania Berkshire Hathaway na tle Nasdaq i S&P500

bh

Zobacz także: 10 lat temu upadł Lehman Brothers. Warren Buffet opowiada o największym kryzysie XXI wieku

Buffett zainwestował 600 mln USD w fintechy

Poza tym, w ostatnich miesiącach Berkshire Hathaway inwestowało w fintechy. Wehikuł Buffetta ulokował w sumie około 600 mln USD w brazylijskiej firmie StoneCo oraz indyjskiej Paytm. Obie inwestycje były “pilotowane” przez Todda Combsa, jednego z uczniów Buffetta.

Combs i drugi z uczniów Buffetta, Ted Weschler, działają na rynku inwestycyjnym o wiele śmielej, niż mistrz. Buffett uwielbia duże, stabilne i nieskomplikowane biznesy, jak Coca-Cola. Combs i Weschler nie mają oporów przed lokowaniem pieniędzy w akcjach spółek technologicznych. To zapewne dzięki nim od kilku kwartałów Berkshire Hathaway skupuje walory Apple.

Brak znaczących zakupów ze strony Berkshire Hathaway na amerykańskiej giełdzie to dość dużo mówiący fakt. Buffett zapewne uważa, że w USA jest już za drogo i czeka na okres, gdy będzie taniej. Pamiętajmy, że jest on mistrzem w „kupowaniu, gdy leje się krew”. Do historii gospodarki przeszła chociażby jego niezwykle śmiała inwestycja w bank Goldman Sachs w samym środku poprzedniego kryzysu finansowego, we wrześniu 2008 roku.

Zobacz także: Warren Buffett zainwestował w Indiach, wchodzi w płatności mobilne

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.