Warren Buffett zainwestował w Indiach, wchodzi w płatności mobilne
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 wrz 2018, 10:40

Warren Buffett zainwestował w Indiach, wchodzi w płatności mobilne


Berkshire Hathaway wchodzi na indyjski rynek płatności mobilnych
i e-commerce. Udział firm nowych technologii w portfelu Buffetta powiększa się.


Warren Buffett przez wiele lat unikał inwestowania w spółki technologiczne. Tłumaczył, że nie do końca rozumie ich biznes, więc nie chce inwestować w coś, czego nie pojmuje. Ale jak już się zdecydował, to zaczął nabierać apetytu.

Ostatnio nabył około 4% udziału w indyjskiej spółce One97 Communications, która kontroluje firmę płatności moblinych PayTM. W jej akcjonariacie są już chiński gigant handlowy Alibaba i japoński fundusz SoftBank. PayTM pozyskało od inwestorów w sumie 2,5 mld USD.

paytm

PayTM dzięki Buffetowi zyskuje wizerunkowo przed trudnym okresem

Firma PayTM rozwinęła się dynamicznie w ostatnich dwóch latach, po tym jak rząd Indii wycofał sporą część gotówki w obiegu. PayTM oferowało do niedawna głównie wirtualne portfele, ułatwiające przelewy i zakupy, ale teraz zaczyna rozszerzać wachlarz produktów i usług.

Z informacji dziennikarz Financial Timesa wynika, że Berkshire Hathaway włożyło w tą indyjską inwestycję około 300 mln USD. To oznacza, że cała spółka została wyceniona na około 10 mld USD.

- Indyjski rynek e-commerce i płatności mobilnych jest bardzo duży i bardzo szybko rośnie. Nic dziwnego, że Buffett nie chce przegapić tej szansy – tłumaczy James Fontanella Khan z Financial Timesa w odcinku „What prompted Warren Buffett's move into India?” podcastu FT News.

Zdaniem innego dziennikarza FT, Simon’a Mundy’ego, dla firmy PayTM jest niezwykle ważne z wizerunkowego punktu widzenia, że zainwestował w nią Buffett.

- Tym bardziej, że zbliża się trudny czas dla PayTM. System wirtualnych portfeli stworzony przez PayTM zaczyna tracić na popularności na rzecz systemu UPI stworzonego przez banki, który umożliwia bezpośrednie przelewy z kont przy zakupach internetowych, bez potrzeby przekazywania pieniędzy na oddzielne konto. PayTM dywersyfikuje więc biznes, szuka efektów synergii we współpracy z jedną z dużych indyjskich spółek e-commerce – wskazuje Mundy.

Firma PayTM ma już spółki-córki Paytm Mall i Paytm Payments Bank. Zamierza rozwijać się w kierunku m.in. usług cloud computing.

Zobacz także: Warren Buffett przespał hossę technologiczną. Zachowanie kursu Berkshire Hathaway rozczarowuje

Indie to perspektywiczny rynek, który już dał zarobić

Przypomnijmy, że Warren Buffett zachwalał Indie już w maju 2017 roku.

- Pokaż mi wspaniałą indyjską firmę z potencjałem do rozwoju, a już jutro będę w jej akcjonariacie. Perspektywy dla Indii i tamtejszego rynku są niesamowite – powiedział Buffett.

Indyjski rynek akcji dał w ostatnich latach sowicie zarobić. Główny indeks Sensex urósł w ciągu 5 lat o 86%, wyprzedzając m.in. japoński Nikkei (57%), czy chiński Shanghai Composite Index (18%), ale też amerykański S&P500 (69%).

Co ciekawe, na indyjskiej hossie skorzystali niesamowicie m.in. posiadacze jednostek jednego z funduszy dostępnych na polskim rynku. Mowa o WIOF India Performance Fund, który urósł w 5 lat o 153%. Tylko jeden fundusz na całym rynku może się pochwalić lepszym wynikiem w tym okresie (Raiffeisen-Technologia, 163%).

1. Notowania indeksu Sensex na tle Nasdaq Composite i S&P500

sens

Zachowanie Berkshire Hathaway w odniesieniu do spółek technologicznych jest coraz bardziej śmiałe. Buffett zdaje sobie sprawę, że przespał hossę technologiczną i teraz stara się nadrobić stracony czas. Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii tak śmiało wszedł na zagraniczny rynek. To może oznaczać, że widzi ograniczone pole do wzrostu wycen na rynkach rozwiniętych, w tym w USA.

Źródła wykresów: 1. Yahoo Finance

Zobacz także: Poznaj indyjskiego Warrena Buffetta. Rakesh Jhunjhunwala inwestuje w wartość i ma więcej pieniędzy od wyroczni z Omaha kiedy był w tym samym wieku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.