Sprzedawajcie swoje akcje bo Donald Trump doprowadzi do kryzysu – radzi amerykański inwestor
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 lut 2019, 11:14

Sprzedajcie wszystkie akcje i trzymajcie gotówkę – radzi amerykański inwestor i były polityk, David Stockman

Po wielu latach pracy na amerykańskiej giełdzie, David Stockman zapowiada wkrótce znaczący spadek akcji. Na pytanie dziennikarza Fox Business w co teraz zainwestować, biznesmen odpowiedział: „Myślę, że należy wyjść z rynku obligacji i papierów wartościowych. Lepiej trzymać pieniądze w gotówce oraz bonach skarbowych. Należy czekać na załamanie, które niebawem nadejdzie.”

Ostrzegł inwestorów, aby jak najszybciej wycofali się z giełdy, a swoje zyski zamienili w gotówkę. Pozwoli im to na zabezpieczenie majątku. O realności słów Davida Stockmana świadczą dane z raportu Bank of America Merrill Lynch Fund Mangers Survey. Chodzi tutaj o odnotowany niski udział amerykańskich inwestorów w akcjach.

Kryzys gospodarczy wynikiem polityki Donalda Trumpa

David Stockman już w 2018 roku przepowiadał nadejście kryzysu, który dotknie amerykańską giełdę. Według jego prognoz dojdzie do gwałtownego spadku, który doprowadzi do korekty rynku na poziomie 40%. Stany Zjednoczone mogą zawdzięczać kryzys Donaldowi Trumpowi, ponieważ to jego polityka stanowi główną przyczynę regresu gospodarczego. Nawiązuje tutaj do wojny celnej prowadzonej przez USA z Chinami.

Od 10 lat trwa najdłuższa w historii ekspansja ekonomiczna w Stanach Zjednoczonych. W 2018 roku Fed odnotował najwyższy deficyt, czyli 779 miliardów dolarów. Jest to najgorszy wynik od rządów Baracka Obamy. Ciągłe powiększanie deficytu ma miejsce w najgorszym momencie, a Rezerwa Federalna zakończyła politykę łatwego pieniądza. Stockman podkreśla, że od dwóch lat Fed nie zakupił żadnych obligacji.

Ponadto, ekspansja gospodarcza poza granicami Stanów Zjednoczonych coraz bardziej spowalnia. W późniejszym czasie będzie to miało negatywny wpływ na amerykański rynek, ponieważ „wyczyści jego wybrzeża”.

Ojciec Reagonomiki

David Stockman jako komentator rynku finansowego pojawił się na Wall Street w 1985 roku. Rozpoczął współpracę z bankiem inwestycyjnym Salomon Brothers, a następnie został wspólnikiem Blackstone Group. Po ograniczeniu dostępu do zarządzania inwestycjami przez prezesa funduszu private equity, założył własny fundusz kapitałowy ‘Heartland Industrial Partners’ w stanie Connecticut. W ciągu dwóch lat, wspólnie z partnerami osiągnął rekord inwestycyjny w wysokości 1,3 miliarda dolarów. Obecnie prowadzi dziennik w formie strony internetowej ‘David Stockman’s Contra Corner’. Każdego dnia publikuje własne artykuły oraz te, które otrzymuje od swoich czytelników. Tematyka jest bezpośrednio związana z ekonomią, geopolityką oraz finansami.

Swoją karierę polityczną zaczynał w partii republikańskiej, aby w latach 80. XX wieku stanąć na czele Biura Zarządzania i Budżetu w rządzie Prezydenta Ronalda Reagana. Będąc doradcą finansowym prezydenta zapoczątkował politykę tzw. reagonomiki. Zwolennicy jego zmian nazywali je ekonomią wolnorynkową, natomiast opozycja krytykowała politykę gospodarczą, która według niej była prowadzona według ekonomii voodoo. Lata doświadczeń pozwoliły mu na napisanie książki „Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm”. Opisał on przyczyny oraz skutki kryzysu amerykańskiej giełdy w 2007 roku. Rownież skrytykował politykę prowadzoną przez Fed, w której upatruje się nadchodzącego załamania.

Zobacz także: Kolejny miliarder inwestuje w złoto i to pierwszy raz w życiu

 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.