Wysoka zmienność na giełdach to zasługa operatorów – zarabiają na HFT, czyli na przewadze dużych inwestorów nad małymi
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 maj 2019, 07:15

Wysoka zmienność na giełdach to zasługa operatorów – zarabiają na HFT, czyli na przewadze dużych inwestorów nad małymi

Zmienność na giełdach będzie coraz większa, bo jest w interesie nieuczciwych operatorów, których polityka szkodzi inwestorom indywidualnym – mówi Brad Katsuyama, założyciel Investors Exchange, bohater książki „Błyskotliwi chłopcy” Michaela Lewisa.

Właściciele giełd pozwalają na nierówną walkę inwestorów instytucjonalnych z indywidualnymi, to jest im na rękę bo rośnie zmienność, na której zarabiają – powiedział Brad Katsuyama, założyciel Investors Exchange (IEX), bohater książki „Błyskotliwi chłopcy” Michaela Lewisa, będąc gościem podcastu Mission Daily.

Marzenie o uczciwym rynku

Brad Katsuyama założył IEX w 2012 roku. Wcześniej pracował w branży finansowej, w wielkim banku w Toronto i widział z bliska jak działa niesprawiedliwy mechanizm rynku finansowego. Przekonał się, że wielkie firmy finansowe zyskują przewagę w dostępie do rynku nad inwestorami indywidualnymi dzięki temu, że umieszczają serwery w pobliżu giełdowych centrów rozliczeniowych. Dzięki temu mogą zarabiać na mechanizmie zwanym handlem wysokich częstotliwości - High Frequency Trading (HFT). Historia ta została przedstawiona na łamach książki „Błyskotliwi chłopcy” Michaela Lewisa.

Jak zapewnia Katsuyama, misją giełdy IEX jest stworzenie rynku, na którym inwestorzy, brokerzy i market makerzy będą spotykali się i mieli równe szanse. Rynku, który będzie tak przejrzysty, że będą na nim mogły inwestować nawet matki i teściowe inwestorów.

W tym celu ludzie, którzy założyli giełdę IEX opracowali technologię WonderCable - światłowód o długości 60 km - która pozwala uzyskiwać inwestorom indywidualnym błyskawiczny dostęp do rynku za umiarkowaną cenę. Dzięki korzystaniu z wynalazku IEX inwestorzy mogą mieć równe szanse w pojedynku z wielkimi rekinami rynkowymi. Na innych giełdach muszą za takie wyrównanie szans płacić krocie.

WonderCable

cable

W styczniu tego roku giełda IEX opracowała raport, który pokazał jak bardzo atrakcyjna cenowo jest jej oferta w porównaniu do oferty największych giełd, takich jak NYSE czy Nasdaq. Katsuyama zapewnia, że IEX zarabia od 2015 roku.

Zobacz także: Inwestorzy giełdowi powinni patrzeć na marże, a nie na zyski mocno przewartościowanych spółek giełdowych – uważa znany guru inwestowania z USA

Biednemu i małemu inwestorowi wiatr w oczy

Brad Katsuyama ostrzega, że zmienność na giełdach będzie rosła, bo jest ona na rękę ich właścicielom.

- Upowszechnianie się HFT skutkuje coraz większą zmiennością. Zarabiają na tym operatorzy giełd, a tracą inwestorzy indywidualni, którzy stają się ofiarami inwestorów instytucjonalnych – podkreśla założyciel IEX.

Notowania VIX od 1990 roku

vix

Katsuyama podkreśla, że jego giełda zyskuje nie tylko klientów indywidualnych, ale również coraz więcej dużych klientów, bo oferuje stabilne notowania i równe szanse za umiarkowaną cenę. Wśród nich jest nawet bank Goldman Sachs czy JP Morgan.

- Mamy najmniejsze spready i najmniejsze opłaty w całej Ameryce. Nikt nie jest tańszy. Zwracam uwagę, że niektóre giełdy zaczęły płacić klientom za dokonywanie transakcji. Dlaczego? Bo stworzyły bardzo toksyczne rynki i muszą zachęcać do handlu na nich w taki właśnie sposób – podkreślał Katsuyama podczas rozmowy z prowadzącym podcast Mission Daily.

W lutym Katsuyama opublikował artykuł, w którym wskazywał, że największe giełdy chcą stworzyć swoisty monopol, dzięki któremu będą zarabiały krocie. Artykuł był jednocześnie listem do sekretarza Securities and Exchange Commission – czyli amerykańskiego nadzoru finansowego. Katsuyama wskazał w tekście, że inne giełdy za usługi takie, jakie świadczy IEX, pobierają opłaty o 500% do nawet 4 200% wyższe!

Brad Katsuyama

bk

Biuro IEX

iex

Dla przeciętnego Kowalskiego, czy dla początkującego inwestora, brzmi to wszystko zapewne jak przysłowiowa czarna magia. Ale prawda jest taka, że na naszych oczach toczy się walka o to jak będzie wyglądał rynek giełdowy w XXI wieku i czy będzie uczciwy. Czy będzie areną na której szanse będą równe, czy też taką, na której maluczcy mają spętane nogi...

Źródło zdjęć: IEX, źródło wykresu: Yahoo Finance

Zobacz także: Mocne spadki akcji Ubera po IPO. Guru wyceny przedsiębiorstw uważa, że firma jest warta mniej niż 60 mld USD

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.