Marża, a nie zysk jest kluczowa w wycenie spółek, a ta jest przewartościowana
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 maj 2019, 12:36

Inwestorzy giełdowi powinni patrzeć na marże, a nie na zyski mocno przewartościowanych spółek giełdowych – uważa znany guru inwestowania z USA

Jeśli popatrzy się na poziom marż, to można zobaczyć, że amerykańskie spółki są znacznie przewartościowane – uważa Jesse Felder, prowadzący znany portal The Felder Report. Według niego, giełda w USA weszła w nowy rynek niedźwiedzia już w zeszłym roku.

Nie należy patrzeć się na zyski, ale raczej na marże, to one mówią prawdę o sytuacji amerykańskich spółek – zwrócił uwagę Jesse Felder w najnowszym odcinku podcastu Acquirers Podcast.

Zyski są mylące, marże mówią prawdę

Podczas rozmowy Jesse Felder - posiadający 20-letnie doświadczenie jako zarządzający, od 2005 roku prowadzący serwis The Felder Report – stwierdził, że obecnie marże spółek giełdowych powinny być dla inwestorów o wiele ważniejszym wskaźnikiem, niż zyski. Dlaczego?

1. Historia notowań wskaźnika S&P 500 Earnings Per Share (zysk na akcję)

sp500 eps

2. Historia notowań wskaźnika S&P 500 P/E (C/Z)

sp500 pe

- Powód dla którego trzeba zwracać uwagę na marże jest banalny. Jeśli patrzymy obecnie na wskaźniki bazujące na zyskach, to spółki nie wydają się zbytnio przewartościowane. Ale gdy popatrzymy się na wskaźniki opierające się na danych sprzedażowych, to zobaczymy, że one czynią spółki znacznie przewartościowanymi – wskazał Felder.

Felder przypomina, że zyski spółek giełdowych mogą utrzymywać się na wysokich poziomach znacznie dłużej, niż ktokolwiek się może spodziewać. Ale to nie oznacza, że sytuacja tych spółek jest dobra. To nie oznacza również, że wyceny ich akcji nie mogą pójść w dół.

W opinii Feldera, populizm jest na fali w skali globalnej, dawno nie widzianej, a udział pracowników w zyskach jest na rekordowo niskim poziomie (stąd właśnie zyski firm na dość wysokich poziomach). Zdaniem Feldera, wiele sił politycznych zaczęło już starania o znormalizowanie tej sytuacji, więc należy się spodziewać, że zyski spółek giełdowych w kolejnych latach będą szły w dół.

Jesse Felder wskazuje, że inwestor John Hussman stworzył indeks pokazujący poziomy marż w spółkach giełdowych. I ten wskaźnik pokazuje, że obecnie akcje są na poziomach wyższych, niż w roku 2000, czyli przed pęknięciem bańki internetowej. A nawet – uwaga, uwaga – wyżej niż na szczycie bańki sprzed Wielkiego Kryzysu lat 30-tych XX wieku!

3. Notowania indeksu Hussman Margin-Adjusted CAPE

mc180201c

Zobacz także: Fundusze hedge z USA wierzą w dalszą hossę i obstawiają spadek zmienności na tamtejszej giełdzie

Felder: mamy nowy rynek niedźwiedzia

Co ciekawe, Felder uważa, że w 2018 roku giełda weszła w nowy rynek niedźwiedzia.

- To, co widzimy od początku tego roku, to tylko korekta w trendzie spadkowym. Wydaje się, że rynek wycenia obecnie dobre wyniki spółek za I półrocze, ale obstawiam że zobaczymy jeszcze w tym roku dalsze spadki – uważa Felder.

Prowadzący The Felder Report zastrzega, że nie spodziewa się krachu ani kryzysu. Uważa jednak, że z najbliższych kwartałach będzie obowiązywał rynek niedźwiedzia na amerykańskiej giełdzie, który powinien przecenić akcje o co najmniej 15%.

- Na pewno nie zobaczymy takiego krachu, jak w latach 2007-09, gdy indeksy zanurkowały o 60% - uważa Felder.

Źródła wykresów: 1-2. Multpl.com, 3. Hussman Funds

Zobacz także: Mocne spadki akcji Ubera po IPO. Guru wyceny przedsiębiorstw uważa, że firma jest warta mniej niż 60 mld USD

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.