George Soros już nie obstawia, że Indeksy giełdowe USA będą spadać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 lip 2019, 07:20

George Soros już nie gra na spadek indeksów w USA, za to coraz mocniej stawia na spółki technologiczne

George Soros wycofał się z szortowania amerykańskich indeksów. Teraz mocno dywersyfikuje swój portfel i stawia coraz mocniej na nowe technologie i farmację.

Jeszcze na początku roku George Soros miał w portfelu opcję put na indeks S&P500, opiewającą na bagatela 312 mln USD. Kilkanaście miesięcy temu miał także inne pozycje krótkie na amerykańskie indeksy, m.in. na indeks małych spółek Russell 2000. Teraz nie ma już po nich śladu. Tak mówi formularz 13F-HR złożony przez Sorosa w amerykańskim nadzorze finansowym. Pod koniec marca tego roku Soros Fund Management miał portfel wart 4,3 mld USD.

Zobacz także: O Georgu Sorosie i jego Alchemii Finansów

George Soros wciąż zarabia na uzależnieniu ludzi od hazardu

Najważniejszy wniosek płynący z przeglądu portfela George Sorosa jest taki, że nie ma on już wielkich pozycji krótkich na amerykańskie indeksy. Poniżej 10 największych pozycji portfela Sorosa. Widać za to potężną pozycję na indeks Russell 1000 (65 mln USD), grupujący tysiąc największych spółek amerykańskich.

Od kilku kwartałów czołówka portfela Sorosa wygląda tak samo. Największą pozycją jest Liberty Broadband Corporation - dostawca telewizji kablowej w USA (668 mln USD). Drugą pozycją pod względem wartości jest Vici Properties (429 mln USD) - fundusz nieruchomościowy wyspecjalizowany w inwestowaniu pod kasyna. Trzecią pozycją są papiery Caesars Entertainment (215 mln USD), czyli zarządcy sieci kasyn.

10p

Zobacz także: Inwestorzy mają najmniej gotówki od 2007 roku, odwrotnie niż Warren Buffett

Więcej nowych technologii w portfelu George Sorosa

Niezwykle ciekawe jest to, że Soros w ostatnich miesiącach zaczął mocno dywersyfikować portfel. Z danych portalu GuruFocus wynika, że ma w nim obecnie 147 spółek, z czego aż 36 włożył do niego w IV kwartale 2018 roku i I kwartale 2019 roku.

Zobacz także: George Soros zainwestował w Facebooka, mimo, że pół roku temu nazwał go zagrożeniem dla społeczeństwa

Najbardziej znaczącą nową pozycją w portfelu Sorosa są akcje Ceridian HCM Holding (84 mln USD). Jest to spółka działająca na pograniczu branży technologicznej i zarządzania zasobami ludzkimi. Jej flagowy produkt to chmura DayForce ułatwiająca zarządzanie kadrami w korporacjach.

Inne nowe pozycje o znacznej wartości to akcje kablówki i dostarczyciela szybkiego internetu Comcast (44 mln USD), firmy farmaceutycznej Grifols (43 mln USD) produkującej leki na bazie plazmy oraz D.R. Horton – największego dewelopera w USA (39 mln USD).

Soros znacząco zwiększa zaangażowanie w spółki z szeroko pojmowanej branży technologicznej. W I kwartale 2019 roku powiększał pozycje m.in. na spółkach GCI Liberty (telekom, o 26% do 63 mln USD), Red Hat (software, o 130% do 59,4 mln USD) czy Salesforce.com (software, o 54%, do 50 mln USD). Kupił także udziały w spółkach Adobe, Intuit, Twilio, Workday, Netflix czy Lyft.

Największe nowe pozycje w portfelu Geroge Sorosa na koniec I kwartału 2019

new

George Soros pomylił się, podobnie jak większość ekspertów. Hossa na amerykańskiej giełdzie trwa od marca 2009 roku i nie chce się skończyć, choć było wiele momentów, które mogły świadczyć o tym, że jej koniec jest bliski. Soros się poddał, nie walczy z trendem, napełnia portfel spółkami technologicznymi i farmaceutycznymi, mocno go jednak dywersyfikując.

Źródło tabel: SEC, GuruFocus

Zobacz także: Millenialsi staną się wkrótce kołem zamachowym gospodarki. W jakie spółki inwestować, aby na nich zarobić?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.