Robinhood który umożliwia darmowe inwestowanie pozyskał 323 mln USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 sie 2019, 07:23

Aplikacja Robinhood, umożliwiająca darmowe inwestowanie, pozyskała 323 mln USD i jest już warta 7,6 mld USD

Wycena spółki Robinhood, oferującej aplikację do bezpłatnego inwestowania w akcje i kryptowaluty, sięga już 7,6 mld USD. Takie wnioski płyną z ostatniej rundy finansowania, w której firma pozyskała 323 mln USD.

Podczas ostatniej rundy finansowania spółka Robinhood pozyskała 323 mln USD i została wyceniona na 7,6 mld USD. Firma założona w 2013 roku przez Baiju Bhatta i Vlada Teneva oferuje bezpłatne inwestowanie na giełdzie i na rynku kryptowalut poprzez aplikację Robinhood. W sumie inwestorzy włożyli w nią do tej pory około 862 mln USD – wynika z danych portalu Crunchbase.

W najnowszej rundzie finansowania w firmę Robinhood zainwestowały takie fundusze, jak DST Global (po raz kolejny), a także Ribbit Capital, NEA, Sequoia czy Thrive Capital. Robinhood zapewnia, że wszystkie pieniądze przeznaczy na rozwój biznesu. Ma w planach m.in. uruchomienie usługi Cash Management – czyli wirtualnej skarbonki.

1. Robinhood – historia finansowania

t1

Zobacz także: Czym jest Aplikacja RobinHood, która umożliwia handel na giełdzie bez opłat dla brokerów?

Robinhood wart już 1/3 wyceny Interactive Brokers

Wycena spółki Robinhood robi duże wrażenie. Warto podkreślić, że ta wycena na poziomie 7,6 mld USD oznacza, że spółka jest warta już mniej więcej 1/3 tego, co wielka międzynarodowa firma brokerska Interactive Brokers. Kapitalizacja Interactive Brokers obecnie sięga około 21,1 mld USD.

Alex Wilhelm, dziennikarz portalu TechChrunch, na łamach najnowszego odcinka podcastu TechChrunch Equity zwrócił jednak uwagę na to, że gdy w sierpniu 2018 roku Slack po pozyskaniu finansowania był wart 7,1 mld USD, miał już naprawdę konkretne przychody. W tamtym kwartale rok 2018 Slack miał przychód sięgający 105 mln USD, który poszedł w górę o 81% rok do roku, a jego marża wynosiła 87%. Slack to firma oferująca komunikator internetowy dla biznesu.

- Powstaje pytanie, czy Robinhood ma podobne przychody? Czy jego wycena na poziomie 7,6 mld USD jest usprawiedliwiona? – pyta Alex Wilhelm.

Capture

Robinhood sprzedaje informacje firmom HFT

Jakie mogą być przyczyny tak wysokiej wyceny firmy Robinhood? Jej wyniki finansowe nie są znane, bo nie są publikowane. Wiadomo, że Robinhood zarabia głównie na dwa sposoby.

Po pierwsze, ze sprawozdań, które firma musi składać zgodnie z prawem, prezentując źródła przychodów, wynika, że zarabia ona na udostępnianiu firmom HFT (z ang. high frequency trading, handel wysokich częstotliwości) danych o transakcjach swoich klientów. Robinhood zarabia na tym kilka razy więcej, niż inni brokerzy. Firmy HFT z kolei zarabiają na reagowaniu w ciągu milisekund na nadchodzące zlecenia, bo mają odpowiednią technologię umożliwiającą takie postępowanie. Czyli mając odpowiednie dane mogą wyprzedzać rynek w mgnieniu oka i na tym zarabiać. To oznacza, że Robinhood dostarcza firmom HFT naprawdę pożytecznych danych.

Pamiętajmy, że gros klientów nie płaci za używanie appki Robinhood, bo chce inwestować bez opłat. W ten sposób stają się oni towarem, którym można handlować. W aplikacji jest możliwość wykupienia pakietu Gold, w którym otrzymuje się wiele bonusów. To jest drugie źródło przychodów firmy Robinhood.

Jeśli coś w Internecie jest bezpłatne, to znaczy, że Ty jesteś towarem, a Twoje dane są przedmiotem handlu. Robinhood to kolejna firma, tym razem z branży inwestycyjnej, która robi biznes na tym, że ludzie bardzo swobodnie podchodzą do kwestii swojej prywatności i udostępniania swoich danych (oraz danych będących rezultatem ich działalności). Jak widać po poziomie wyceny firmy Robinhood, ten biznes jest coraz bardziej opłacalny. Ciekawe, czy Robinhood wejdzie na giełdę, wtedy mozna by było poznać sekrety tej firmy.

Źródło wykresów: 1. Crunchbase

Zobacz także: Aplikacja Robinhood – umożliwia handel bez prowizji i… sprzedaje dane inwestorów do firm HFT za miliony dolarów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.