Obstawiający spadek akcji spółki Tesla stracili od początku roku 2,5 mld zł
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 sty 2020, 06:49

Obstawiający spadek akcji Tesli stracili od początku roku 2,5 mld USD. Mimo to spółka Elona Muska pozostaje najchętniej szortowaną firmą w USA

Tylko w dwóch pierwszych tygodniach tego roku inwestorzy grający na spadek kursu Tesli stracili około 2,5 mld USD. To nie wszystko. Kurs akcji spółki Elona Muska w 5 miesięcy, czyli od rekordowych poziomów pozycji na spadki, wzrósł o 125%. Mimo to sceptycy nie zniechęcają się i Tesla wciąż pozostaje najbardziej, obok Apple, „szortowaną” spółką na amerykańskiej giełdzie!

Rajd na akcjach Tesli jest iście imponujący. Od początku 2020 roku – a nie minął jeszcze miesiąc – spółka Elona Muska urosła na wycenie o 22%. W ciągu 12 miesięcy zdrożała o 47%, a w trakcie 5 miesięcy o 125%! Obecnie jeden walor Tesli kosztuje około 510 USD, tymczasem na początku czerwca ubiegłego roku był wart ledwie 176 USD!
 

1. Notowania spółki Tesla – 3 lata

Tesla


Ten rajd na akcjach spółki Elona Muska wystraszył wielu inwestorów grających na spadek jej wartości. Od 2016 roku stracili oni na takim postępowaniu około 11 mld USD – wynika z obliczeń firmy analitycznej S3 Partners. Mimo to, Tesla pozostaje jedną z najbardziej „szortowanych” spółek na amerykańskiej giełdzie. Ale liczba jej akcji „sprzedanych na krótko” spadła z około 43 mln do około 27 mln w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Zobacz także: Akcje spółki Tesla najwyżej w historii. Czy Elon Musk stworzy nowe Apple?

Tesla wciąż jest mocno „szortowana”

Obecnie „na krótko” jest sprzedanych 26,85 mln akcji Tesli o wartości 13,8 mld USD – mówią dane firmy S3 Partners z 17 stycznia. To oznacza, że aż 20% free floatu jest „szortowane”. Spółka Muska jest drugą najbardziej „znienawidzoną” firmą na amerykańskiej giełdzie, po Apple, jeśli weźmiemy pod uwagę wartość „szortów”. Za to palmę pierwszeństwa trzyma wśród spółek z branży motoryzacyjnej.
 

2. Najbardziej „szortowane” spółki amerykańskie wedle wartości krótkich pozycji (15.01.2020)

1

3. Najbardziej „szortowane” spółki z branży motoryzacyjnej wedle wartości krótkich pozycji (15.01.2020)

2


Jeśli weźmiemy pod uwagę procent „szortowanego” free floatu, to Tesla zajmuje 11 pozycję. Najbardziej „sprzedaną na krótko” spółką jest Match Group (58,7%).
 

4. Najbardziej „szortowane” spółki amerykańskie (wedle free float, 20.01.2020)

proc

Zobacz także: Tesla notuje zysk, ale czy Elon Musk to na pewno aktywo czy pasywo spółki?

Będzie ciąg dalszy short-squeezu

Trudno to sobie uzmysłowić, ale było jeszcze gorzej. W I połowie 2019 roku Tesla była najbardziej „szortowaną” spółką amerykańską. Pod koniec maja aż 43 mln jej akcji było „sprzedanych na krótko”. Wielu inwestorów spodziewało się najgorszego – czyli bankructwa, które przyjęłoby formę wywieszenia „białej flagi” przez Elona Muska i wystawienia spółki produkującej auta elektryczne na sprzedaż.

- Grupa inwestorów „szortujących” Teslę jest wyjątkowa, zarówno z uwagi na liczebność, jak i zapał. To jest wręcz swego rodzaju postawa życiowa, czy nawet lifestyle’owa: albo jesteś po stronie przeciwników, albo po stronie miłośników Elona Muska - uważa Ihor Dusaniwsky, analityk S3 Partners, który wskazuje, że rzadko zdaża się, aby „na krótko” było sprzedane więcej niż 8% free floatu jakiejś spółki. Jeśli tak jest, to oznacza, że musi się z nią dziać bardzo źle. Tymczasem Tesla miała swoje problemy, ale jednak nigdy nie była o włos od bankructwa.

Grający „na krótko” zaczęli się wycofywać ze swoich pozycji od początku lipca. Jak wynika z obliczeń firmy analitycznej S3 Partners, stracili oni w 2019 roku na „szortowaniu” tej spółki około 2,9 mld USD. A tylko w pierwszych dwóch tygodniach kolejne 2,45 mld USD.

- W 2020 roku powinniśmy być świadkami kontynuacji tego wielomiesięcznego short-squeezu, czyli „wyciskania” z akcjonariatu Tesli inwestorów sprzedających jej walory „na krótko”. Już za chwilę „szortowanych” będzie mniej niż 24,2 mln akcji Tesli, najmniej od 28 stycznia 2019 roku. Uważamy, że z pewnością ta liczba spadnie do 20 mln, czyli do poziomu najniższego od lipca 2013 roku. To oczywiście nie pozostanie bez wpływu na notowania spółki. Jej kurs może jeszcze bardziej ochoczo i dynamicznie piąć się na północ – uważają analitycy S3 Partners.
 

5. Cena akcji Tesli (linia zielona, skala lewa) na tle liczby akcji „sprzedanych na krótko” (linia pomarańczowa, skala prawa)

wykres - Copy


Ależ ta walka „szortujący” kontra Elon Musk nabiera rumieńców. Musk wielokrotnie podkreślał, że nie lubi tych inwestorów, którzy źle życzą jego spółce. To już jest sprawa osobista...

Źródła grafik: 1. Amibroker, 2-3 oraz 5. S3 Partners, 4. MarketBeat.com

Zobacz także: Jak wyceniać spółki w erze permanentnej rewolucji technologicznej – radzi guru analizy fundamentalnej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.