Spółka Tesla jest już warta 100 mld USD, więcej niż Volkswagen
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 sty 2020, 11:51

Spółka Tesla jest już warta 100 mld USD, więcej niż Volkswagen!

Tesla podczas wtorkowej sesji na NASDAQ stała się pierwszym amerykańskim producentem samochodów, którego kapitalizacja (wartość rynkowa) na giełdzie przekroczyła 100 mld USD. A przypomnijmy, że jeszcze niedawno jej właściciel Elon Musk chciał ją zdejmować z parkietu.

Tesla jest warta 100 mld USD, a koncern Volkswagen 92 mld USD. To pokazuje skalę sukcesu, jaki odniosła spółka Elona Muska na parkiecie w ostatnich miesiącach. W maju 2019 roku kurs był zdołowany, przebąkiwało się o możliwych negatywnych rozwiązaniach dla producenta aut elektrycznych. Dziś jego sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Tesla jest warta więcej, niż Ford i General Motors razem

Wycena rynkowa Tesli na poziomie 100 mld USD oznacza, że jest ona nie tylko warta więcej niż niemiecki koncern Volskwagen. Jest także warta więcej niż Ford i General Motors razem wzięte! Wszystko dlatego, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy spółka Muska urosła na wycenie aż o 81%, a w tym czasie taki Volkswagen urósł ledwie o 24%.

1. Kurs spółki Tesla (linia czarna) na tle notowań Volkswagena (czerwona) – 2 lata

1

2. Kurs spółki Tesla (linia czarna) na tle notowań innych producentów samochodów – 1 rok

2

Tab 1. Wartość rynkowa producentów aut

Spółkamld USD
Toyota198
Tesla100
Volkswagen92
Daimler55
BMW51
General Motors49
Honda48
Ford36
Ferrari32
Porsche23
Nissan22
Hyundai21
Fiat Chrysler21
Suzuki21
Subaru19

Źródło: MarketScreener.com

Wydaje się, że trwały przełom na notowaniach nastąpił w październiku, gdy Tesla pokazała – ku zaskoczeniu malkontentów – 143 mln USD zysku w III kwartale tego roku. Poza tym w ostatnich miesiącach ze spółki płyną niemal same pozytywne wieści, m.in. dotyczące dobrego startu fabryk w Chinach. Prawdziwym testem będzie jednak raport roczny za 2019 rok, który ma się pokazać 29 stycznia.

Zobacz także: Akcje spółki Tesla najwyżej w historii. Czy Elon Musk stworzy nowe Apple?

Elon Musk triumfuje w kilku wymiarach

Ten sukces kursu Tesli jest niezwykle ważny dla Elona Muska w wymiarze finansowym. Otóż jeśli w skali 6-miesięcznej średnia wycena pozostanie powyżej 100 mld USD, Musk będzie mógł otrzymać 346 mln USD w opcjach na akcje.

Poza tym Musk – gdy kurs Tesli rośnie do nieba – triumfuje nad tymi inwestorami, którzy od kilku lat mocno “szortują” akcje jego spółki, czyli grają na spadek jej kursu. Mimo dynamicznych wzrostów z ostatnich miesięcy, Tesla pozostaje najmocniej „szorotowaną” spółką na amerykańskiej giełdzie, obok Apple, jeśli chodzi o wartość pozycji „krótkich”.

Zobacz także: Obstawiający spadek akcji Tesli stracili od początku roku 2,5 mld USD. Mimo to spółka Elona Muska pozostaje najchętniej szortowaną firmą w USA

Do waloru powinno się wciąż podchodzić ostrożnie

Warto jednak mieć świadomość, że wzrost wyceny Tesli jest czymś niezwykłym. W swoim najnowszym raporcie analityk firmy Bernstein Toni Sacconaghi użył nawet określenia „ekstremalnie niezwykłe”. Uważa on, że inwestorzy powinni mieć nastawienie neutralne do akcji producenta aut elektrycznych. Sacconaghi przeanalizował zachowanie kursów akcji producentów aut i okazało się, że jeśli już tak dynamiczne wzrosty miały miejsce, to niekoniecznie były dobrą wróżbą na przyszłość dla spółki.

- Według nas premia za ryzyko w przypadku Tesli jest niska. Nad spółką wiszą różnego rodzaje ryzyka. To wielkie oczekiwania w stosunku do spółki pompują w górę jej wycenę. Jednak my pozostajemy sceptyczni co do efektów finansowych, jakie wywoła uruchomienie Shanghai Gigafactory. Pamiętajmy także, że na skutek pojawienia się modelu Y może dojść do kanibalizacji modelu 3, który jest teraz „koniem pociągowym” dla spółki – ostrzega analityk firmy Bernstein.

Wedle konsensusu analityków zebranego przez firmę FactSet Tesla powinna pokazać 1,65 USD przychodu ze sprzedaży na akcję za IV kwartał 2019 roku, przy przychodach rzędu 6,9 mld USD. W analogicznym okresie 2018 roku miała 1,93 USD przychodu na akcję przy sprzedaży wartej 7,2 mld USD. Wedle prognoz przychody spółki Muska w całym 2019 roku mają wynieść 24,4 mld USD (+14% r/r), a strata na akcję ma się zmniejszyć z 5,7 USD do 4,5 USD.

Tab. 2. Wyniki finansowe Tesli 2016-2018 i prognoza 2019-2021

fin

Źródło: MarketScreener.com

Zobacz także: Robo-doradztwo jest już dostępne także w Polsce - dzięki słowackiej firmie Finax. Sprawdzamy, na czym to polega

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.