Kolejne dane z rynku pracy w USA. Stopa bezrobocia w marcu wzrosła do 4,4%
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
03 kwi 2020, 14:35

Kolejne dane z rynku pracy w USA. Stopa bezrobocia w marcu wzrosła do 4,4%

4,4% - tyle wyniosła stopa bezrobocia w USA w marcu. Jeszcze w lutym była ona na poziomie 3,5% i był to jeden z najniższych odczytów na amerykańskim rynku pracy.

To już kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokazują jak koronawirus wpływa na gospodarkę. Stopa bezrobocia za marzec 2020 nie uwzględnia jeszcze w pełni pandemii COVID-19, jednak w ostatnich miesiącach nie przekraczała ona poziomu 4%.

Zaledwie w ciągu ostatnich 2 tygodni złożono 10 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Przypomnijmy, że poprzedni, najwyższy odczyt wyniósł 695 tys. wniosków w 1982 roku.

Stopa bezrobocia w USA – 1 rok

stopa bezrobocia

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Bezrobocie w USA rośnie w rekordowym tempie. Epidemia COVID-19 załamuje rynek pracy

Bezrobocie w USA coraz większe

Ostatnie 2 dni przyniosły najnowsze dane dotyczące stanu amerykańskiego rynku pracy, który zmaga się z pandemią koronawirusa. W zaledwie kilkanaście dni złożono 10 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i jest to bezprecedensowy wynik od kilkudziesięciu lat.

Dzisiejszy odczyt stopy bezrobocia w USA również pokazuje, że amerykański rynek pracy przeżywa kryzys. Konsensus wynosił 3,8% w marcu. W latach 2009-2010 stopa bezrobocia znajdowała się w USA na poziomie 10%.
 


Goldman Sachs już kilka dni temu zapowiedział, że bezrobocie w najbliższych miesiącach może sięgnąć poziomu 15%. Inni ekonomiści oczekują, że najwyższe odczyty pojawią się w maju oraz czerwcu br.

Pojawiają się również prognozy, które przewidują redukcję zatrudnienia o 47 mln, co przełożyłoby się na stopę bezrobocia 32,1%. Tak uważają ekonomiści Fed w St. Louis.

Inne państwa również odnotowują podobne spadki. Wielka Brytania zgłosiła prawie milion nowych wniosków o świadczenia między 16 marca a 31 marca, przy czym prawie połowa z nich pochodzi od 25 marca.

Liczba zarażonych na świecie już przekroczyła milion osób, a USA są na pierwszym miejscu pod względem chorych. Do tej pory odnotowano ponad 245 tys. przypadków, w tym ponad 6 tys. zgonów. Zdaniem Donalda Trumpa środki społecznego dystansowania mają pozostać do maja. Jednak brytyjscy eksperci twierdzą, że ograniczenia w przemieszczaniu się mogą stać się codziennością przez kolejne 6 miesięcy...

Zobacz także: Międzynarodowa Organizacja Pracy alarmuje, że nawet 25 mln osób na świecie może stracić pracę przez pandemię COVID-19

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.