Praca zdalna wyniosła akcje niektórych spółek z USA na historyczne maksima
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 cze 2020, 06:45

Praca zdalna wyniosła akcje niektóre amerykańskich spółek na historyczne maksima

Saxo Bank wyróżnił notowania 13 amerykańskich spółek, które zyskały na pracy zdalnej w czasie pandemii COVID-19.

Wybuch epidemii stał się początkiem nowej rzeczywistości, w której większość społeczeństwa przeszła w tryb pracy zdalnej. Tym samym firmy oferujące narzędzia do wykonywania obowiązków służbowych w domu, mocno zyskały w ciągu kilku miesięcy. Saxo Bank wyróżnił 13 amerykańskich akcji, którymi interesowali się inwestorzy.

Na 1. miejscu znalazła się spółka Fastly, czyli dostawca usług w chmurze. Notowania spółki od początku roku zyskały blisko 302% (stan na 29.06.2020, g. 16:00 polskiego czasu). Podobny wynik osiągnęła firma Zoom zapewniająca platformę komunikacyjną. Jej kurs wzrósł o ponad 262%.

Notowania spółki Fastly i Zoom Communications – 5 miesięcy

notowania Fastly Zoom

Źródło: Yahoo Finance

Zobacz także: Rynek nieruchomości biurowych a praca zdalna. Jak zmienią się trendy?

Praca zdalna nowym czynnikiem wzrostu amerykańskich spółek

Niedawno pisaliśmy, że praca zdalna będzie miała wpływ na rynek nieruchomości biurowych. Okazuje się, że tryb ‘home office’ zdał egzamin i wiele firm decyduje się wprowadzić go na stałe. To oznacza, że ogromne powierzchnie biurowe mogą już nie być potrzebne. Jednak praca zdalna nie tylko wpłynęła na rynek nieruchomości, ale również przyczyniła się do wzrostów niektórych amerykańskich spółek.

„Naszym zdaniem praca w domu będzie kontynuowana, ponieważ wiele firm pozwoli pracownikom na zmianę harmonogramu pracy pomiędzy obowiązkami w biurze a w domu. To wzmocni popyt na rozwiązania zdalne w nadchodzącej dekadzie” - zaznaczył Peter Ganry z Saxo Bank.

Saxo Bank wyróżnił 13 spółek, które podczas pandemii zyskały dzięki przejściu na tryb pracy zdalnej. Głównie są to firmy oferujące rozwiązania czy narzędzia do wykonywania obowiązków służbowych w domu. Przykładem jest Zoom Communications, który stał się idealnym narzędziem do organizowania konferencji online.

Peter Ganry z Saxo Bank ocenił, że wpływ pandemii i przejście na pracę zdalną będzie miało długoterminowe skutki. Tryb „home office” w jego ocenie stanie się nowym trendem, który pozostanie w społeczeństwie na dłużej. Największym zwycięzcą pandemii została spółka Fastly oferująca usługi w chmurze. Technologia firmy pomaga konsumentom szybciej przeglądać i pobierać treści cyfrowe.

Inne spółki, które również odnotowały znaczące wzrosty na giełdzie od początku stycznia to:

  • Teladoc Health,
  • Docu Sign,
  • Slack,
  • RingCentral,
  • Citrix,
  • Box,
  • Atlassian Corp,
  • Crowdstrike,
  • Peloton,
  • Five9.

„Mark Zuckerberg niedawno zasugerował, że połowa pracowników Facebooka może wykonywać swoją pracę z domu w ciągu najbliższych 5-10 lat. Twitter aktywnie przyjął politykę nieskończoności dotyczącą pracy w domu, umożliwiając pracownikom wybór własnego życia zawodowego” - powiedział analityk Saxo Banku.

Zobacz także: Praca zdalna na stałe może być ciosem w rynek nieruchomości biurowych

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.