Alphabet czy Facebook to spółki wartościowe, mimo wysokich wskaźników
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 lip 2020, 07:10

Alphabet czy Facebook to spółki wartościowe, mimo wysokich wskaźników C/Z – przekonuje Bill Nygren z Oakmark Funds

Spółki value to spółki nisko wyceniane, ale to nie jest to samo, co spółki z niskim wskaźnikiem C/Z – przekonuje Bill Nygren z Oakmark Funds.

Obecnie Alphabet czy Facebook wciąż są nisko wyceniane, mimo nominalnie wysokich wskaźników C/Z – twierdzi William C. Nygren, zarządzający Oakmark Funds.

Co to znaczy spółka typu value?

Zdaniem Nygrena, wielu analityków w niewłaściwy sposób rozumie pojęcie spółki typu value. „Wielu ekspertów mówi dziś, że spółki value wyglądają na tanie względem spółek wzrostowych. Rozumiem, co mają na myśli i nawet się z nimi zgadzam, ale oni traktują termin spółka value jak eufemizm. Tymczasem spółki value i growth nie są przeciwieństwami. Przecież inwestor w wartość nie kieruje się tylko wskaźnikiem C/Z. On patrzy na wycenę spółki pod kątem jej unikalnych cech, perspektyw rozwojowych jej biznesu. Przecież to jest w pełni logiczne, że większą wartość mają spółki, których biznes się rozwija, niż takie, które tkwią w stagnacji” – tłumaczy Nygren.

To dlatego – w jego opinii – takie spółki jak Alphabet czy Facebook można uznać za spółki value, a nie growth. „Te spółki są dziś tanie, mimo nominalnie wysokiego wskaźnika C/Z. Oczywiście, spółki finansowe, takie jak Citigroup czy Capital One również wyglądają na relatywnie tanie, a to dlatego, że ich wskaźniki C/Z są naprawdę niskie” – wskazuje Nygren.

Alphabet – cena akcji, zysk na akcję oraz wskaźnik C/Z

google
Źródło: macrotrends.net

Facebook – cena akcji, zysk na akcję oraz wskaźnik C/Z

fb
Źródło: macrotrends.net

Nygren podkreśla, że w firmie Oakmark Funds pod pojęciem spółek value rozumieją spółki o niedoszacowanej wartości, ale niekoniecznie o niskim wskaźniku C/Z. „Spodziewamy się, że nadchodzi okres odrodzenia inwestowania w wartość. Ale nie mamy na myśli spółek o niskim C/Z. Wystarczy popatrzeć jak się zachował w ostatnich miesiącach indeks Russell 1000 Value na tle S&P 500, by zrozumieć, że niski C/Z nie jest dobrą wskazówką w inwestowaniu” – wskazał Nygren.

Notowania iShares Russell 1000 Value ETF na tle S&P500

1000
Źródło: MarketScreener.com

Zobacz także: PlayWay uruchomi swoją kryptowalutę. Tokeny PWAY będą wykorzystywane do rozliczania pomysłów na gry

Banki są okazją

W opinii Nygrena, obecnie atrakcyjną okazją inwestycyjną są akcje amerykańskich banków. „W ciągu ostatnich 30 lat wskaźnik C/Z dla sektora był stale 33% poniżej wskaźnika dla S&P500. Banki niemal zawsze, w pewnym sensie, były spółkami value. Rok 2020 nie jest normalny, a to oznacza, że obecne wskaźniki C/Z nie są wiarygodnym źródłem informacji. Biorąc pod uwagę prognozy wynikowe na 2021 rok, C/Z dla banków wynosi 9x, a dla S&P500 około 19x. Oznacza to, że banki mają przed sobą około 40-procentowe wzrosty wyceny, jeśli mają znaleźć się ze wskaźnikiem C/Z tam gdzie ich miejsce, czyli mniej więcej 30% poniżej wskaźnika C/Z dla S&P500” – wskazuje ekspert Oakmark Funds. 

Spójrzmy na polski rynek. Na GPW widać podobne zjawisko. Wskaźnik C/Z dla WIG-Banki niemal zawsze jest co najmniej kilkanaście procent poniżej wskaźnika C/Z dla WIG. Obecnie ta różnica jest bardzo znacząca, największa od II połowy 2016 roku, gdy w wyceny giełdowych banków uderzył podatek bankowy.

Notowania wskaźników C/Z dla WIG i WIG-Banki – 10 lat

banki pe
Źródło: Stooq

Zobacz także: Robinhood pozyskał setki milionów dolarów od inwestorów i niedługo pojawi się w UK

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.