Donald Trump banuje aplikacje Wechat i TikTok i stawia ultimatum, że muszą być amerykańskie
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
13 sie 2020, 07:43

Donald Trump banuje aplikacje Wechata i TikToka. Dołuje ich wyceny, aby amerykańskie firmy mogły je kupić

Donald Trump wytacza kolejne działa przeciwko Chinom. Teraz zaczyna walkę z najbardziej popularnymi chińskimi aplikacjami w Stanach Zjednoczonych. Prezydent USA zbanował TikToka i Wechata.

Decyzje Trumpa dają szanse amerykańskim korporacjom i funduszom inwestycyjnym na solidne dyskonto w potencjalnej transakcji kupna obydwu aplikacji.

Według prezydenta Trumpa aplikacja TikTok może być wykorzystywana jako narzędzie dezinformacji w interesach Komunistycznej Partii Chin. Równocześnie obie aplikacje przechowują informacje o aktywności swoich użytkowników w Internecie i mediach społecznościowych, szczegółowe dane lokalizacji, a także historię przeglądania i wyszukiwania.

Chiny uważają oskarżenia administracji Donalda Trumpa za bezpodstawne. Obywatele Chin mieszkający lub bywający często w USA są zdziwieni decyzją i rozporządzeniem Donalda Trumpa. Miliony użytkowników będzie mieć problem z kontaktem ze swoimi krewnymi w Chinach, ponieważ zachodnie aplikacje do komunikacji są dla odmiany blokowane przez rząd chiński.

Wielu użytkowników aplikacji TikTok uważa wydane rozporządzenia za absurdalne.

Zobacz także: Tweety prezydenta USA Donalda Trumpa mają duży wpływ na decyzje inwestorów. Jeden z banków inwestycyjnych stworzył w oparciu o nie index

Trump banuje Wechata i TikToka

W ostatni czwartek Prezydent Trump podpisał dwa rozporządzenia dotyczące zakazu używania dwóch najbardziej popularnych chańskich aplikacji. Pierwsza aplikacja to TikTok, należąca do chińskiego przedsiębiorstwa z branży IT ByteDance. Drugą jest aplikacja Wechat, której właścicielem jest międzynarodowa korporacja technologiczna i holdingowo-inwestycyjna Tencent. Trump postawił ultimatum chińskim firmom: zostaną zablokowane w USA lub wykupione przez firmy amerykańskie, żeby dane przez nie gromadzone zostawały na lokalnych serwerach i nie były wysyłane do Chin.

Oficjalnym powodem ograniczenia działalności chińskim firmom technologicznym jest chęć uniemożliwienia szpiegowania zwykłych użytkowników na rzecz Chin. Nowe rozporządzenia podpisane 6 sierpnia zaczną obowiązywać po 45 dniach.

Nie tylko Stany Zjednoczone podjęły decyzje o zablokowaniu chińskich aplikacji. W ubiegłym miesiącu Japonia i Indie zablokowały TikToka. Oprócz Tiktoka Indie od czerwca zablokowały także 58 innych chińskich aplikacji w tym Wechata, wyszukiwarkę Baidu, UC Browser, Weibo Helo, Likee, Shareit i itd.

Zobacz także: Ścisłe regulacje i wyższe podatki dla dużych firm technologicznych to konieczność – twierdzi szef Facebooka, Mark Zuckerberg

Co będzie z TikTokiem i Wechatem?

Aplikację TikTok od ByteDance ma wykupić Microsoft, transakcja ma być sfinalizowana do 15 września. Firma wydała oficjalne oświadczenie o zamiarze zakupu amerykańskiego oddziału TikToka, umowa ma również objąć usługi TikToka w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. W sprawie Tencent nie podjęto jeszcze decyzji, jaka amerykańska firma miałaby wykupić udziały amerykańskiego oddziału Wechata.

Jeszcze przed tygodniem notowania Tencenta wyniosły 686 miliardów dolarów, czyniło go to 8. co do wielkości spółką na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej i większą od Berkshire Hathaway Inc. Zakaz używania Wechata do płatności i komunikacji w Stanach Zjednoczonych spowodował straty dla Tencent. Po ogłoszeniu decyzji o zbanowaniu aplikacji, wartość korporacji spadła o 35 miliardów dolarów amerykańskich w ostatnim tygodniu. To oznacza, że dzięki działaniom Trumpa amerykańskie korporacje i fundusze inwestycyjne mają szansę uzyskać solidne dyskonto w potencjalnej transakcji kupna obydwu aplikacji.
 

Notowania Tencent na giełdzie

Tencent

Źródło: Amibroker

Zobacz także: Chiński rząd postraszył spółkę gamingową Tencent, równolegle nadeszła korekta kursu CD Projekt

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.