Michael Burry mocno dokupuje akcje spółki Alphabet / Google
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 sie 2020, 06:30

Michael Burry stawia na giganta technologicznego. Akcje Alphabet stanowią już ponad 1/3 jego portfela

Dr Michael Burry w I połowie 2020 roku znacznie zwiększył zaangażowanie w akcje Alphabet/Google. Stanowią one już 36% jego portfela. Sprzedawał m.in. akcje GameStop i Boeinga.

Słynny inwestor dr Michael Burry – który przewidział kryzys finansowy z lat 2007-2009, zarabiając na nim około 700 mln USD – ma już 80 tys. akcji spółki Alphabet (Google). Na koniec czerwca stanowiły one niemal 36% jego portfela inwestycyjnego – wynika ze sprawozdania jego firmy inwestycyjnej Scion AM.
 

Portfel M. Burry’ego na koniec czerwca 2020

portfel czerwiec 2020

Źródło: SEC

Burry zapałał gorącym uczuciem do spółki Alphabet

Jeszcze pod koniec 2019 roku Burry miał w portfelu ledwie 8 tys. akcji spółki Alphabet. W I półroczu 2020 roku dokupił więc aż 72 tys. akcji za około 100 mln USD.

Skąd miłość Burry’ego do tejże spółki? Być może doszedł on do wniosku, do którego już w połowie 2018 roku doszedł Josh Brown, szef firmy Ritholtz Wealth Management. Ogłosił on w amerykańskich mediach, że „Alphabet będzie Berkshire Hathaway XXI wieku”.

Spółka technologiczna założona przez Siergieja Brina i Larry’ego Page’a jest znana powszechnie z tego, że upowszechniła wyszukiwarkę Google. Ale niewielu wie, że stała się ona wehikułem inwestycyjnym lokującym kapitał w wielu różnych obiecujących inicjatywach z szeroko pojmowanego świata nowych technologii. Alphabet był w ostatnich latach najbardziej aktywnym inwestorem instytucjonalnym na amerykańskim rynku venture capital i startupów.

Poniżej prezentujemy schemat konglomeratu Alphabet, na którym widać, że inwestuje on i na polu pojazdów autonomicznych (Waymo), i dostaw dronami (Wing), prowadzi też prace nad sztuczną inteligencją (DeepMind). Z kolei Google – o czym się też często zapomina – świadczy nie tylko usługi pod tymże właśnie logiem (Google Cloud, Google Assistant itd.), ale posiada też w swoim portfolio giganta streamingu video, czyli YouTube, a także chociażby platformę kaggle, która jest społecznością naukowców zajmujących się danymi i praktyków uczenia maszynowego.
 

Struktura konglomeratu Alphabet

saupload_alphabet_AI_org_structure

Notowania Alphabet na tle Nasdaq Composite – 10 lat

google nasdaq

Źródło: MarketScreener

Zobacz także: Google zmieniło nazwę na Alphabet nie bez powodu. Spółka może stać się Berkshire Hathaway XXI wieku

Burry powoli traci wiarę w GameStop, pozbywa się akcji Boeinga

Co ciekawe, Burry w I półroczu 2020 zmniejszył pozycję na akcjach spółki Gamestop. Jest to jego kontrariański zakład. Spółka ta posiada sieć ponad 5 tys. sklepów z grami, akcesoriami dla graczy i gadżetami powiązanymi ze światem gier video. Funkcjonuje ona w 14 krajach, m.in. w USA, Kanadzie, Australii.

W opinii Burry’ego GameStop ma wciąż ma potencjał do rozwoju – mimo rosnącej sprzedaży gier przez internet - bo kolejna generacja konsol będzie miała napędy optyczne. Według dr Burry’ego ten fakt oznacza, że okres życia spółki GameStop został znacząco wydłużony. „Biznes GameStop odżyje w latach 2020-21, a stanie się tak dzięki nowym konsolom do gier. Poza tym potencjał kursu do wzrostu jest spory, bo spółka ma znacznie więcej gotówki, niż wynosi jej kapitalizacja. Przebywanie kursu na historycznych minimach to wyraz braku zaufania do zarządu ze strony rynku” – twierdził Burry w połowie 2019 roku w wywiadzie dla Barron’s.

W ostatnich dniach amerykańskie media zwróciły uwagę, że spółka GameStop zaczęła rozwijać internetowy kanał sprzedaży i wychodzi jej to całkiem nieźle. W I kwartale br. jej sprzedaż w tym kanale urosła o 519%, a w II kwartale o 1 000%. W dodatku jest ona wyceniana przez rynek na śmieszne wręcz 300 mln USD, co stanowi 5% jej rocznych przychodów, sięgających 6 mld USD. Wielu analityków spodziewa się, że GameStop może zaskoczyć pozytywnie wynikami jeszcze w tym roku.
 

Notowania GameStop na tle Nasdaq Composite – 2 lata

gamestop

Źródło: MarketScreener
 

Warto dodać, że wśród akcji, których Burry się pozbywał w I półroczu, znalazły się papiery Boeinga. Chyba nie musimy tutaj wiele tłumaczyć. Cała branża lotnicza znalazła się w wielkich kłopotach przez pandemię koronawirusa, która pociągnęła za sobą drastyczny spadek podróży lotniczych. To skutkuje zmniejszonym popytem na usługi serwisowe i części do samolotów oraz na same samoloty.

Zobacz także: Debiut giełdowy Airbnb był jednym z najbardziej wyczekiwanych IPO. Jednak wycena spółki spadła o ponad 40%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.